Dota 2

Dota 2 Reborn çıktı

Uzun zamandır tartışılan ve hazır mı değil mi gibi sorulara tabi tutulan Dota 2 Reborn artık ana sunucuda karşımıza çıkıyor.  Valve’in resmi Dota 2 Twitter hesabı üzerinden bu akşam yaptığı açıklama ile birlikte Dota 2 Reborn’un devam eden saatlerde tüm bilgisayarlardaki yerini alacağı duyuruldu. Yıllardır severek oynadığımız Dota 2’nin Source 1 motoru ile çalışan versiyonuna ise artık erişim sağlanamıyor. Haziran ayında tanıtılmasından kısa bir süre sonra beta sürümü yayınlanan Dota 2 Reborn, client’ta bazı değişimlere sebep olmuştu. Betanın yayınlanmasıyla birlikte oyunu açtığımız zaman karşımıza iki seçenek çıkıyordu ve bu seçenekler sayesinde istediğimiz zaman Source 1 motoru ile çalışan -artık eski- Dota 2’yi seçebiliyorduk. Artık Steam’dan oyna dediğimizde veya oyuna direkt olarak girmeye çalıştığımızda girdiğimiz oyun Dota 2 Reborn oluyor. Yani Dota 2’nin Source 1 motoru ile çalışan sürümü bugün itibariyle resmen tarihe karıştı diyebiliriz.

Yaklaşan büyük Dota 2 Majors Turnuvası öncesi böylesine iddialı bir hamlenin iyice düşünülüp, bütün sorunlar giderildikten sonra yapılması gerektiğini ise vurgulamak durumundayız. Henüz hazır olup olmadığı konusunda tartışmaların yaşandığı Reborn’a sürekli hataların giderildiği güncellemeler geliyordu. Bu durum da, kimi otoritelerin yaklaşan Dota 2 Major Championships için Source 2 motoruna geçişin aceleye getirildiğini düşünmesine sebep olmuştu.

Daha yeni sona eren, Source 1 motoru ile çalışan Dota 2 üzerinden oynanan The International 2015’te izlediğimiz bazı oyunlarda duraksamalar ve kimi sorunlarla karşılaşmıştık. Valve’in henüz hazır olmayan sunucular ve yeni oyun motoruyla Dota 2 Majors’a giriş yapacağı takdirde büyük sorunlarla karşılaşma ihtimali bulunuyor.

Yine de tüm eleştirilere, eksikliklere ve gelişmesi gereken özelliklere rağmen Dota 2 Reborn artık resmen Dota 2 olmuş durumda. Dota 2’yi çok daha büyük bir e-Spor oyunu yapmak için son zamanlarda büyük gelişmelerin altına imza atan Valve, umarız bu işin altından sorun yaşamadan kalkar ve bizim de Dota heyecanımız hiç sönmeden devam eder.

Dota 2 Reborn ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi buradaki detaylı rehberimizden okuyabilirsiniz.

Özellikle Dota 2 olmak üzere her türlü eSpor hayranı, takipçisi, çevirmen, sporsever

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir