Dota 2

Dota 2 The Summit 3 Turnuvası 3. gün sonuçları

Beyond the Summit tarafından üçüncüsü düzenlenen The Summit, hız kesmeden devam ediyor.Turnuvanın 3. günü A grubunda alt gruba düşen takımların karşılaşmasıyla başladı. İlk turda Vici Gaming tarafında zorlu anlar yaşayan Rave bu sefer Cloud 9 tarafından alt gruba gönderilen Evil Geniuses ile karşılaştı. İlk günün aksine Rave, Amerikalı başarılı takım karşısında oldukça etkili bir oyun koydu. Tecrübesini konuşturan Evil Geniuses yaptığı doğru kararlar sayesinde galibiyete uzanan taraf oldu. Takımlar arasında 2. karşılaşma ise şuan için The Summit 3 bünyesindeki en uzun oyun unvanını aldı. Bir sonraki alt grup karşılaşmasında ise Not Today, Invictus Gaming’e karşı mücadele etti fakat bütün çabalarına rağmen Çinli takım karşısında dayanamadı ve 2-0’lık bir mağlubiyet sonrasında Rave’in ardından turnuvadan elenen ikinci takım oldu.

[The Summit 3 Turnuvası 1. gün sonuçları]

[The Summit 3 Turnuvası 2. gün sonuçları]

[The Summit 3 Turnuvası 4.gün sonuçları]

Rave – EG 0-2

1.Oyun

Günün ilk maçında, turnuvanın ilk gününde Vici Gaming’e karşı bir sürpriz yapması beklenen Rave ile EG karşılaştı. Rave kahraman seçimlerinde agresif bir grafik çizerek ilk hamlesinde Io-Tiny ikilisine yönelirken EG, Lina ve Lion seçimleriyle rakibini engellemek ve ani hasarlarla zayıf düşürmek istedi. EG, sonraki seçimlerinde Void ve Magnus gibi alan kilitleme yeteneği bulunan kahramanlara yönelerek, rakibine tek seferde olabildiğince fazla kayıp verdirmek ister gibiydi. Bunun yanında oyunun uzaması halinde ellerinde bir koz bulundurmak istiyorlardı. Rave son seçimlerine Night Stalker’ı da katarak oyun boyunca haritada efektif bir baskın stratejisi geliştirebileceklerinin sinyallerini verdi. Buna karşılık EG son seçimine Clinkz’i katarak kendisini bir joker olarak kullanmak istedi.

Oyuna hızlı başlayan taraf EG oldu ve üst kulvarda erken bir First Blood izledik. Kulvar dağılımı olarak ise beklenen hamlelerin dışında EG orta kulvarda Magnus’u görevlendirirken karşısında Rave’den Tiny vardı. Io ile birlikte offlane olarak görev yapması bekleniyordu ancak Io kendisine ortada sürekli yakın oynadı ve Tiny altın açısından hiç sıkıntı çekmedi. EG, Void’i safe oynatmak yerine daha iyi bir kaçış mekanizmasına sahip Clinkz’i safe kulvarda tercih etti. Böylece rakibin Night Stalker kozuna karşılık Clinkz ile kolay bir oyun olmasını engelledi. Ancak bu durum Night Stalker’ı yıldırmadı ve rakibin ormanında sürekli Lion için avlara çıktı ve birkaçında başarılı da oldu. Oyunun ilk önemli takım mücadelesi ilk 10 dakikadan önce yaşandı ve Rave iyi bir baskın denemesi gerçekleştirmek üzereydi ancak EG çok kısa sürede bir araya gelerek takım bütünlüğünü sağladı ve baskını lehine çevirerek rakipten 4 kişiyi aradan çıkardı. Rave için zorlayıcı faktör Void, Lina ve Lion gibi engelleyici kahramanlara karşı takım oyununu gerçekleştirememeleri oldu. Özellikle tek silahları olan Tiny’nin dövüşte varlık gösterememesi takım için yıkıcı oluyordu. Lion ve Lina gibi kahramanların ani hasar özelliklerinden faydalanan EG takım mücadelelerinde kısa sürede rakibin 1 ya da daha fazla üyesini ortadan kaldırabiliyordu. Rave için halihazırda zor olan takım dövüşleri eksik durumdayken felaketle sonuçlanıyordu. Oyunda altın açısından baskın bir EG izlemedik ancak altından ziyada kahramanların oyuna etkisi daha fazlaydı denilebilir. Neredeyse her dövüşten ve baskından hezimetle ayrılan Rave rakibinin üsse girmesini beklemeden havlu attı ve günün ilk galibiyeti EG’den geldi.

2.Oyun

Serinin ikinci ve belki de şu ana kadar yaşanmış en heyecanlı oyununda Rave Io-Tiny ikilisini tercih ederek başlarken EG, Beastmaster ve Leshrac gibi kulvar itmede daha iyi olan kahramanlara yöneldi. Bunun yanında Venge ve Undying gibi seçimlerle kitle kontrolünü amaçladıkları söylenebilir. Rave daha sonraki seçimlerinde Lion ve Spirit Breaker’ı kullandı. Geçtiğimiz oyunda olduğu gibi efektif bir baskın stratejisi izleyecekleri izlenimini verdiler. Sırtlayıcı olarak ise seçimlerini Razor’dan yana kullanarak geçtiğimiz oyuna nazaran daha iddialı olduklarını gösterdiler. EG ise daha farklı bir hamle yaparak Windranger’ı sırtlayıcı rolünde görevlendirdiler. Birçok farklı ihtimale açık bir oyun olacak gibi görünüyordu.

Bu sefer oyuna daha sakin ancak daha iyi başlayan Rave, First Blood’ı alan taraf oldu. Io-Tiny ikilisini bu oyunda efektif olarak kullanmayı başaran Rave erken birkaç baskınla insiyatifi eline almak için çalıştı. Oyunun ilk kesimlerinde Io’nun tüm kulvarlarda etkin bir şekilde baskın için bulunması Rave için rakibi kontrol altına alma konusunda çok rahatlatıcı bir faktör olmuştu. Oyun ilerledikçe Rave baskısını daha da artırdı ve Spirit Breaker ile Io-Tiny ikilisinin uyumu EG için çok ölümcül oluyordu. Neredeyse hiçbir baskından eli boş dönmeyen Rave tempoyu bu seviyede tutup rakibi sindirmeye çalışıyordu. Özellikle dakikalar 20’yi gösterdiğinde Rave’in EG’yi altın açısından çok geride bıraktığını söyleyebiliriz. Ancak EG’nin kolay kolay pes etmeye niyeti yoktu ve oyundan kopmak yerine takımı bir arada tutup gelecek baskınlara karşı hazırlıklı olmayı denediler. Birkaç başarılı Roshan denemesinden sonra oyunu Leshrac için yeterince etkili olabilmesi için tuttular. Tiny ile sürekli bir yarış içerisinde olan Leshrac takımının bu oyunda kalabilmesindeki en kilit adam olmuştu. Dakika 30’u geçtiğinde artık EG kulvarlardan uzak durarak Smoke baskınlarına yöneldi. Kulvarlarda kaldıkları süre boyunca herhangi bir baskına karşı savunmasız kalıyor ve eksik savaşmak zorunda kalıyorlardı. Bunun farkın erken vararak odağı rakibin Spirit Breaker ve Io gibi kilit isimlerini ortadan kaldırarak kulvar itmeye yoğunlaştırmaları çok önemli bir strateji oldu. Aşağı yukarı 20 dakika boyunca her iki taraftan da harika takım mücadeleleri izledik ve heyecan doruklara çıkmıştı. Rave’in oyun içerisinde yaptığı en büyük hatanın süreyi uzatmak ve fırsat varken rakibin üssüne girmemek olduğu söylenebilir. Sadece 1 baraka alıp geriye yaslanmak EG’ye karşı yapılmaması gereken bir hamle olarak görülebilir. Oyunun geneline bakıldığında Rave’in gerçekten küçümsenecek bir rakip olmadığını gördük. Ancak EG tecrübesiyle takım mücadelelerinde ayakta kalma savaşında gerçekten çok başarılıydı. Oyunun son dövüşünde ise Tiny-Io ikilisinin rakip üsse ışınlanması ve ancient’ı daha önce yıkmaya çalışması birden herkesin kafasında acaba olur mu sorusunu getirdi ancak yarışı kazanan EG oldu ve seride 2-0 öne geçerek Rave’i saf dışı bıraktı.


Invictus Gaming – Not Today 2-0

1. Oyun

Serinin ilk oyununda Invictus Gaming rakibine fazla şans tanımadı. Aslında oyun başı iki takım için de oldukça umut verici ve hareketli geçmişti. Karşılıklı kill’lerin olduğu oyun başında first blood bonusunu alan takım Not Today olmasına rağmen bu avantajı ilerleyen dakikalarda iyi bir şekilde değerlendiremedi. Invictus Gaming erkenden organize olup alt kulvarı ittirmeye başladı. Kuleye saldırmaya başlayan Invictus Gaming’i karşılamak üzere Not Today’den oldukça başarılı bir rotasyon geldi ancak Not Today bu rotasyonun ardından yakaladıkları sayı üstünlüğü koruyamadı ve birkaç kayıp verdi. Ardından iG takımca hareket ederek rakibinin bütün kulvardaki ilk kulelerini temizleyerek harita kontrolünü yavaşça eline aldı.

Oyunu erkenden bitirmeye niyetli olan iG 16. Dakikada Roshan’ı keserek Aegis’i almak üzere harekete geçti. Rakibini savunmasız bir halde yakalayıp Aegis’i çalma düşüncesi içerisinde olan Not Today ise iG Rosh ile ilgilenirken saldırıya geçti. Ancak işler Not Today takımının planladığı gibi gitmedi. Aegis’i rakibine kaptıran Not Today, aynı zamanda girmiş olduğu takım mücadelesinden de zararlı çıktı. Buradan sonra rakibi karşısında duramayan Not Today, alt ve orta kulvardaki barakalarını kaybettikten sonra yenilgiyi kabul etti.

2. Oyun

Invictus Gaming, oyunun son dakikalarına kadar pes etmeyen rakibine yine acımadı. Bu maça sanki bir önceki maçta yenilmiş olan takımmış gibi agresif bir şekilde başlayan iG, oyunu erkenden domine etmeyi amaçladı. Üst kulvarda Burning’in muazzam Brewmaster performansı ve takım arkadaşlarının yardımı sayesinde Burning, karşısındaki Bristleback’e kulvarı dar etti. Üst kulvar başta olmak üzere oyun genelindeki takım mücadelelerinden karlı çıktı. Fakat iG üst kulvardan ilerlerken, NoT’de alt kulvarı bir süreliğine domine etti. Buna güvenerek Roshan’ı almaya kalkan NoT, rakibi tarafından ciddi bir şekilde cezalandırıldı. NoT, rosh çukurunda gerçekleşen takım savaşında Aegis’i almasına rağmen birisi Aegis’i alan kahraman olmak üzere 3 kahramanını kaybetti.

Buradan sonra Smash’ın çabaları bile NoT için yeterli olmadı. Son ana kadar mücadeleyi bırakmayan Not Today ekibi Brewmaster ve Shadow Fiend’ı durdurmakta başarısız olarak birer bütün barakalarını kaybetti. Bu yenilginin ardından NoT, Rave’in ardından turnuvaya veda eden ikinci takım oldu.


Evil Geniuses – Cloud9 2-1

1. Oyun

Dota 2 sahnesindeki en iyi takımlardan ikisi olarak nitelendirebilecek takımlar arasında gerçekleşen ilk oyunda alışık olduğumuz bir kahraman seçim aşaması geçirdik. EG, Rave karşısında yaptıklarına benzer bir şekilde Clinkz ve Leshrac kahramanlarını seçti. Fakat Leshrac’ı oynayan bu sefer orta kulvarda SumaiL oldu. SumaiL’in karşısında ise FATA, Brewmaster ile yerini aldı. Cloud9 ise Gyrocopter’ı ilk seçim yaparak niyetini az çok belli etti. Evil Geniuses destekleyici kahramanlar için seçimlerini Shadow Demon ve Keeper of The Light’dan ve zor yana kullanırken Cloud9, destek kahramanları olarak Rubick ve Chen’i tercih etti. Radiant zor kulvarında ise Phoenix’i Dire zor kulvarında ise Clockwerk’ü gördük. İki takım arasından Cloud9’ın daha çok takım mücadelelerine yönelik bir kahraman seçimi yaptıklarını söyleyebiliriz.

Serinin birinci oyunu oldukça yavaş başladı. Her kulvarda kahramanlar birbirleri üzerine baskı kurmaya çalışırken iki takım da kahramanlarından herhangi birini kaybetmedi. Oyunda ilk kahramanın ölmesi 8 dakikayı buldu. EG takımının kahramanlarının rahat bir zaman geçirmesi için gerekli boşluğu yaratması sonucunda özellikle Keeper of The Light kolay bir şekilde altın kazanımına devam etti ve 12 dakika içerisinde Aghanim’s Scepter alarak rekor kırdı. Genellikle Cloud9 alt kulvarında ve ormanında geçen mücadelelerde EG galip gelen taraf oldu ve avantajı eline geçirdi. Harita kontrolüne daha çok sahip olduğunu söyleyebileceğimiz Evil Geniuses, Cloud9’ın haberi olmadan Roshan’ı öldürmeyi başardı. Cloud9 ise buna karşılık olarak EG üst kulvar T2 kulesini yerle bir etti. Sonrasında gerçekleşen mücadelede Clinkz’i bir kez öldürmeyi başaran Cloud 9, oyuncularının envanterlerinde Dust bulunmaması sonucunda avantajlarını kaybetti ve mücadeleden zararlı çıkan taraf oldu. Sayı olarak üstün olan Evil Geniuses orta kulvardan üzerinden baskı yapmaya başladı. Savunma sonrasında rakiplerini üslerinden uzak tutmayı başaran Cloud9 oldukça kötü giden bir mücadele sonucunda bütün kahramanlarını kaybetti ve sonuç olarak orta kulvar barakalarını ve ardından alt kulvardaki barakalarını kaybettiler. Daha fazla devam edemeyeceklerini anlayan Cloud9 birkaç dakika sonrasında yenilgiyi kabul etti.

2. Oyun

İkinci oyunda da Cloud9 ilk seçim olarak Gyrocopter+ EternalEnvy’den vazgeçmedi. Önceki oyunda Shadow Demon’ı seçen EG ise bu sefer hakkını Skywrath Mage’den yana kullandı, Cloud 9 ise Earthshaker’ı seçti. Bu sefer takım mücadelesi odaklı bir kahraman seçimine sahip olan takım Evil Geniuses oldu. SumaiL’i orta kulvarda Shadow Fiend’de, Fear’ı kolay kulvarda Queen of Pain’de, Universe’ü ise zor kulvarda Faceless Void ile gördük. Aui ise Enigma ile tekrar ormancı rolünü seçti. Cloud9’da ise FATA, Zeus ile orta kulvarda, b0ne7 Nature’s Prophet ile zor kulvarda yerini aldı. Standardın dışında diyebileceğimiz tek şey BigDadyN0tail tarafından oynanan destek Night Stalker oldu.

Daha hızlı başlayan oyunda First Blood’ı alan taraf tekrar Evil Genisuses oldu ve rakipleri ile karşılaştırıldığında daha başarılı bir kulvar aşaması geçirdi. Fakat Cloud9 kısa bir süre içinde durumu eşitledi ve Nature’s Prophet sayesinde sinsi bir şekilde Roshan’ı öldürmeyi başardı. Daha önce belirttiğimiz gibi EG daha takım mücadelesine yönelik kahramanlara sahip olmasına rağmen Cloud9 daha etkili bir takım oyunu ortaya koydu ve 24. dakikada EG orta kulvar barakalarını yıkmayı başardı. İvmesini korumaya çalışan Cloud9 tekrar Roshan’ı öldürme karar aldı. Rosh Pit etrafında gerçekleşen takım mücadelesinde galip çıkan taraf bir kez daha Cloud9 oldu. Roshan’ı bir kez daha öldüren Cloud9 alt kulvarı ittirirken gerçekleşen takım mücadelesinden zararlı çıkan taraf oldu ve Aegis’den yararlanamadı. Night Stalker sayesinde olduka geniş bir görüşe sahip olan Cloud9 oyunun temposunu belirledi. Bir sonraki Roshan denemelerinde Gyrocopter üzerindeki Aegis’i oldukça iyi kullanan Cloud9, EG üssüne girdi ve alt kulvar barakalarını yok etti. Daha fazla yapacak bir şeyi olmadığını anlayan Evil Geniuses oyundan çekilen taraf oldu.

3. Oyun

Serinin üçüncü oyununda Cloud9 üçüncü kez Gyrocopter’ı seçti. Serinin kaderini belirleyecek bu son oyunda önceki iki oyuna benzer olarak Clockwerk, Shadow Demon, Chen, Gyrocopter, Zeus gibi kahramanları ve SumaiL’i Storm Spirit’de görme fırsatı bulduk.

İkinci oyun gibi başlayan son oyunda da First Blood tekrar Evil Geniuses’a gitti. Özellikle b0ne7 alt kulvarda zor anlar yaşadı. Bu sırada Storm Spirit ise orta kulvarda Dragon Knight’a karşı oldukça kolay bir vakit geçirdi. Cloud9 tarafından seçilen Bounty Hunter ise oyun başında beklenilen etkiyi oluşturamadı. 6. seviye olan Clockwerk ise orta kulvarda Dragon Knight’in öldürülmesine katkıda bulundu. Zeus’u üst üste öldüren Lina kısa bir süre içerisinde daha etkili olmak için ihtiyacı olan eşyaları almayı başardı. Alınan killer sayesinde Evil Geniuses oyuna hakim bir hale geldi ve Cloud9’a nefes aldırmadı. Girdiği takım mücadelelerinin neredeyse hepsinde zararlı çıkan taraf olan Cloud9 hem tecrübe hem de altın kazanımı bakımından iyice geriye düştü. Kendinden emin bir şekilde oynamaya devam eden Evil Geniuses, Roshan’ı öldürdükten sonra Cloud9 üssüne girdi ve oyunu bitirdi. Bu karşılaşma sonrasında ise Cloud9 turnuvadan elenen üçüncü takım oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.