Dota 2

DotA 2’ye yeni başlayanlar için terim sözlüğü

Hepimizin de bildiği gibi Dota 2 dünya çapında bir oyun. Barındırdığı oyuncu yelpazesi de oldukça geniş denilebilir. Ancak şu noktaya da değinmek var ülkemizde oynanan bir çok online oyunun aksine seçerek oynayabileceğimiz bir Türkiye sunucusu mevcut değil.

Demek istediğim oyunun tüm milletlerden oyuncuları buluşturması ortak bir dil zorunluluğunu da beraberinde getiriyor ve içinde bulunduğumuz zamanı da göz önünde bulundurursak bu dil ingilizce oluyor. Oyunun arayüzünün türkçe desteği sağlaması yeni oyuncular için elbette çok büyük bir avantaj ancak sıra oyuna başlamaya gelince eğer arkadaşlarınızla oynamıyorsanız rakiplerinizin neredeyse hepsi yabancı ülkelerden bağlanıyor ve çoğunlukla kullandıkları dil de ingilizce. Dota’nın geçmişinin Warcraft III’ten gelmesi dolayısıyla oyun içerisinde kullanılan bir çok terim de ingilizce sözcüklerden seçilmiş durumda. Eski oyuncuların bu konuya hakim olma olasılığı yüksek ancak yeni başlayan arkadaşlarımız için küçük bir sözlük düzenlemeyi gerekli gördük. İngilizce seviyesinin çok yeni bir oyuncu için çok yüksek olması bir gereklilik değil ancak belli terimleri bilerek oyuna başlamak oyun içerisindeki takım arkadaşlarınızla olan iletişiminizin doğru ve etkili olmasını sağlayacaktır.

Her oyuncunun kendine has bir oyun anlayışı ve bu doğrultuda kullandığı bir dil olabilir. Fakat aşağıda verilen kelimeler neredeyse her oyuncu tarafından kullanılan kelimelerdir.

pick: Kahramanınızı seçme işlemine verilen addır. Oyun başladığında kahramanınızı hızlı seçmek hem sizin için hem takımınız için faydalı olacaktır.

item: Oyun içerisinde satın aldığınız her eşyaya verilen addır. Takım arkadaşlarınız size eşya tavsiyesinde bulunurken ya da eşyalarınız hakkında konuşurken bu kelimeyi kullanmaları olasıdır. En fazla karşılaşılan kelimelerden biridir.

dust: Dust of Appearance eşyasının kısaltılmış kullanımıdır. Duyduğunuzda aklınıza gelmesinde fayda var.

chick/chicken/bird: Oyunda alınan kuryeye verilen isimlerdir.

smoke: Smoke of Deceit’in kısaltılmış kullanımıdır.

tp: Town Portal Scroll eşyasının kısaltılmış kullanımıdır.

dagger: Blink Dagger eşyasının kısaltılmış kullanımıdır. Genelde bu haliyle kullanılır.

hex: Scythe of Vyse eşyasının kısaltılmış kullanımıdır.

radi: Radiance eşyasının kısaltılmış kullanımıdır.

bm: Blade Mail eşyasının kısaltılmış kullanımıdır.

avatar: Black King Bar eşyasının kısaltılmış kullanımıdır.

hot: Heart of Tarasque eşyasının kısaltılmış kullanımıdır.

mom: Mask of Madness eşyasının kısaltılmış kullanımıdır.

lane: Oyunun oynandığı kulvarlara verilen isimdir.

jungle: Bulunduğunuz taraftaki ormanı ifade eder. Eğer takımınızdan ya da rakibinizden biri ormancı olarak görev yapacaksa gene bu kullanımla ifade edilir.

carry: Takımınızın ya da rakibin sırtlayıcısına verilen addır.

sup: Takımınızın ya da rakibin destekleyicisine verilen addır.

bot: Haritanın sağ alt köşesindeki kulvarın adıdır.

mid: Haritanın orta kulvarıdır.

top: Haritanın sol üst köşesindeki kulvarın adıdır.

safelane: Takımın sırtlayıcısının bulunduğu kulvardır.

hardlane: Takımın off-laner’ının bulunduğu kulvardır.

farm: Sırtlayıcının veya herhangi bir dost birimin yaptığı altın kazanma işlemine verilen addır.

rosh: Roshan’ı öldürmek ya da ona baskın yapmak amacıyla kullanılan kelimedir.

def: Savunma yapmayı ifade eden kelimedir.

late: Oyunun uzaması halinde bulunulan duruma verilen addır.

roam: Takımdan ya da rakip takımdan bir oyuncunun oyun süresince kulvarlar arasında gezerek ani baskınlar yapmasına verilen addır.

stun: Rakibi sersemletmek anlamına gelen kelimedir.

slow: Rakibi yavaşlatmak anlamına gelen kelimedir.

cd: Yeteneğin dolum süresinde olduğunu söylemek için kullanılan kelimedir.

cs: Öldürdüğünüz toplam creep sayısına verilen addır. (Kendi creepleriniz dahil.)

exp: Kazandığınız tecrübe puanlarına verilen isimdir.

feed/feeder: Takım arkadaşınızın ya da rakibin yaptığı kasıtlı/kasıtsız arka arkaya ölme durumuna verilen addır. Rakibe ya da size altın kazandırdığı için feed (beslemek) kelimesi kullanılmıştır.

ff: Takımınızın ya da rakibin pes ettiğini gösteren kısaltmadır. Dota 1’de kullanılan “forfeit” kelimesinin kısaltılmışıdır.

kotl: Keeper of the Light isimli kahramanın isminin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmadır. Kahramanın kendisini ifade eder.

ks/steal: Takım arkadaşınızın öldürmek üzere olduğu rakibi öldürmeniz durumunda yaptığınız harekete verilen addır. Herkesin böyle düşündüğü söylenemez. Rakibi öldürenin daha fazla altın ve tecrübe kazanmasından dolayı ortaya çıkmıştır denilebilir.

potm: Mirana, Princess of the Moon isimli kahramanın isminin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmadır.

qop/QoP: Queen of Pain isimli kahramanın isminin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmadır.

rax: Takımınızın ya da rakibin barakalarına verilen addır.

tank: Ölmeden önce yüksek miktarlarda hasara dayanabilen kahramanlara verilen addır.

throw: İki taraftan birinin maçı isteyerek veya bilerek kaybetmesine verilen addır.

ulti: Kahramanların son yeteneklerine verilen addır.

3 Comments

 • Psyc0P4th 9 Eylül 2015

  ff yi ben forefit değilde fast finish zannediyordum bide genelde black king bar direk bkb olarak yazılır avatar dendiğini hiç duymadım zaten kısaltma olmak için çok uzun avatar birde son birşey eklicem dotada jungle pek yapılmaz güzel değildir genelde support ya jungleda stack yapar yada öbür support ile sıra ile (yada birinin daha çok ihtiyacı varsa mesela blink için sadece o jungleda durur ihtiyacı olan itemi alana kadar örn:enigma,sk)

 • SinanAlpsoy 25 Nisan 2015

  Maalesef Juggernaut, Omnislash süresince dokunulmaz olur bu yüzden BM gibi hasar yansıtan bir eşya Juggernaut’a hasar vermeyecektir. Fiziksel hasar veren bir yetenek olduğundan da zaten BKB tarafından engellenmesi söz konusu değildir. Omnislash’den en iyi Ghost Scepter ve bu eşyadan oluşturulan Ethereal Blade sayesinde kaçınabilirsiniz. Juggernaut Omnislash’i kullandıktan sonra bu eşyalardan birini kullanırsanız, belirli bir süreliğine fiziksel hasar almazsınız. Daha önce de belirttiğim gibi Omnislash fiziksel hasar verdiğinden böylece tamamen etkisiz olur. Bu ve benzeri eşyaları aşırı fiziksel hasara maruz kaldığınız durumlarda kaçış amaçlı da kullanabilirsiniz.
  Nadir de olsa Omnislash, Doom gibi BKB’yi geçen yeteneklerin hedefi olmamak için Linken’s Sphere tercih edilebilir.

 • yavuz selim 25 Nisan 2015

  selamlar, hocam siteniz çok güzel olmuş basit ve aydınlatıcı. bir sorum var bkb juggernautun omnislash (ultisi) skilini engellemiyor. bunun yerine blade mail açsam jugger damage yermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir