Dota 2

DotA 2’ye giriş

Dota 2 ilk kez WC3’e bir harita olarak eklenen Dota(Defence Of The Ancients) oyun modunun, Valve tarafından hakları alınarak Blizzard tarafından bağımsız olarak geliştirilmiş yeni sürümüdür. Biraz RTS ve biraz da RPG özelliklerini iç içe bulunduran bu oyunda toplamda 5’er kişiden oluşan 2 takım birbiriyle mücadele eder.  İki takımdan birinin üssünün yıkılması ile oyun sona ermiş olur.

Oyun içerisinde her oyuncu, kahraman adı verilen karakterleri kontrol etmektedir. Her oyuncu oyun başına 110 kahramandan sadece birini yönetme hakkına sahiptir. Seçilen her kahramanın kendine özel yetenekleri, hikâyeleri, geçmişleri, güçlü ve zayıf yanları bulunmaktadır. Her oyun başında seçilen kahraman 1.Seviyeden başlar ve oyunun uzunluğuna göre son seviye olan 25. Seviye’ye kadar yükselebilir. Karşı takım tarafından kontrol edilen kahramanları ve bilgisayar kontrollü birimleri öldürerek seviye atlamanız için gerekli olan tecrübeyi ve düşmanınızı alt etmek için elde etmeniz gereken yeni eşyalar için lazım olan çok değerli altını elde edebilirsiniz. Minik bir RPG oyununu andıran Dota 2’nin aslında bir takım oyunu olduğunu söylememizde fayda var. Oyuncular, karakterlerini geliştirirken ayrıca takım arkadaşlarına yardım etmekle ve kendi takımına ait binaları korumakla da yükümlüdür.

Oynaması tamamen ücretsiz olan Dota 2’ye başlamak için yapmanız gerekenler ise oldukça kolay. Öncelikle yine Valve firması tarafından geliştirilen ve milyonlarca kullanıcısı olan Steam aldı oyun platformuna üyelik almanız ve daha sonra da platforma ait programı indirmeniz gerekmekte. Steam’e yeni aldığınız kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaptıktan sonra ise tek yapmanız gereken Steam platformu içerisinden Dota 2’yi bulup indirmeye başlamanız. İndirme tamamlandıktan sonra oyuna girip bu eşsiz oyunun tadını çıkarabilirsiniz.

Çoğu ücretsiz oyunun aksine Dota 2 içerisinde satın aldığınız herhangi bir eşya kesinlikle oyun içi bir etkiye sahip olmamakla beraber sadece estetik amaçlıdır. Yani daha çok para veren oyunu alır gibi bir durum söz konusu değil.

Dota 2’nin zor yanı ise bu tür oyunları yeni oynamaya başlamış olan oyuncu kitlesine pek de merhametli davranmaması. Oyun içindeki bütün kahramanları ve itemleri öğrenmeniz uzun bir zaman alacağı gibi öğrenim süreci bununla bitmiyor. 110 kahramandan sadece 10 tanesi bir oyun içinde kullanılabildiğinden oyuncular karşı takımı alt etmek için her oyunda yeni stratejiler oluşturmak ve karşı takıma ayak uydurmak zorunda. Dota 2’yi bu denli zengin ve özgün yapan kısım da tam burası. Oynadığınız hiçbir oyun daha önceki ile aynı değil.

1. Dota 2’ye Giriş
2. Dota 2 Harita ve Oyun Mekaniği
3. Dota 2 Kahramanlar

  1. Agility Kahramanları
  2. Strength Kahramanları
  3. Intelligence Kahramanları

4. Dota 2 Oyun Aşamaları
5. Dota 2’de oyuncuların sık yaptıkları hatalar
6. Dota 2’ye yeni başlayanlar için terim sözlüğü
7. Pull ve Stack nedir, nasıl yapılır?

1 Comment

  • furkan 3 Eylül 2015

    Helal abi çok iyi anlatmışsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir