Dota 2

Dreamhack 2015 Kış Sezonu’nda şampiyon yine OG

İsveç’te düzenlenen Dreamhack 2015 Kış Sezonu finalinde gülen taraf OG oldu. İlk Major turnuvası şampiyonu OG, böylelikle 55.000 dolarlık ödülün de sahibi olurken, kadrosunu Funn1k ile güçlendiren Team Empire turnuvayı 2. sırada bitirerek 30.000 dolar ile evine döndü. Ana etkinliğin diğer katılımcıları 4Clovers&Lepricon 3., Alliance ise 4. sırada yer aldı. Oldukça hızlı gelişen final eşleşmesinin oyunlarına beraber kısaca bir göz atalım:

OG 1-0 Team Empire

[row]

[column size=’1/2′]

OG
Miracle- -Huskar
N0Tail – Gyrocopter
Moon- Slardar
Cr1t – ShadowShaman
Fly-Dazzle

[/column]

[column size=’1/2′]

Empire
Silent – Sven
Resolut1on – Lina
Funn1k – Nightstalker
NoFear – Bane Elemantal
ALOHADANCE – Rubick

[/column]

[/row]

İlk maçta OG, yeni popülerleşen Dazzle-Huskar kombosunu seçip orta koridora yollarken; Empire tarafında ise offlane Nightstalker seçimi dikkat çekti. Oyuna orta koridorda Huskar’ı öldürerek başlayan Empire, erken safhalardaki koridor eşleşmelerinde üstün olan taraftı. Dengeyi OG lehine bozan ise, takımın akıllılık edip rotasyonlara erken başlaması oldu. Özellikle Shadow Shaman yardımıyla önemli kill’ler elde eden OG, oyunda kalmayı başardı. Momentum OG lehine döndükten sonra 25. dakikada takım ilk ciddi push denemesinde bulundu ancak başarılı olamayıp Sven’e iki adet kill hediye etti. Ancak Huskar ve Gyrocopter’ın gereken farmı alması sayesinde haritanın kontrol üstünlüğü tamamen OG’ye geçti ve Empire OG’yi sürekli geride beklemek zorunda kaldı. Üs savunmasını iyi yapmış olsalar bile kaderlerine razı bir görüntü çizdiler. Nitekim 30. dakikada alt koridorun barakaları teslim ettiler ve sayısız da kayıp verdiler. Burada takım olarak OG’nin başarısı Dazzle’ın Grave büyüsü haricinde de Huskar’ı Linken Sphere ve Lotus Orb ile muhteşem şekilde koruması oldu. Oyunu bitiren, Empire’ın “fail” denebilecek smoke gank’i oldu. Smoke ile OG’yi yakalamaya çalışan takım gerçek zannettiği Slardar’ın iluzyonuna büyülerini boşalttıktan sonra OG’nin gelip üzerlerinden geçmesi izlemek zorunda aldı ve GG verdiler. Oyunun yıldızı pozisyon alması ve Grave tercihleri ile Fly oldu.

OG 2-0 Team Empire

[row]

[column size=’1/2′]

OG
N0Tail – Juggernaut
Miracle – Shadow Fiend
MoonMeander – Nightstalker
Cr1t –Rubick
Fly – Undying

[/column]

[column size=’1/2′]

Empire
Silent – Luna
Resolut1on – Viper
Funn1k – Batrider
NoFear – Tusk
ALOHADANCE – Dazzle

[/column]

[/row]

Uzun zamandır izlediğimiz en kısa oyuna sahne olan mücadele, Empire için felaket senaryosuyla başladı. İki takımın da daha creepler çıkmadan smoke gank basıp alt koridora girmesi ile oyuncular kendilerini bir anda 5e5 takım savaşında buldu. Juggernaut’un BladeFury’si yüzünden oldukça fazla hasar yiyen Empire takımı maça üç kill birden vererek başladı. Ardından kendi hardlane/offlane koridorunda trilane kuran OG, Juggernaut yanına Rubick ve Undying’i yollayarak koridoru sürekli itti. Erkenden 2 kule birden alan OG’nin ittirmesini oyunun erken safhalardında (Undying’in Tombstone’u ve Juggernaut’un Healing Ward’ı yardımıyla da) hiçbir şekilde engelleyemeyeceğini düşünen Empire 14.dakika GG vermek zorunda kaldı.

OG 3-0 Team Empire

[row]

[column size=’1/2′]

OG
Miracle – Gyrocopter
N0Tail – Meepo
MoonMeander – Earthsaker
Cr1t – Tusk
Fly – Winter Wyvern

[/column]

[column size=’1/2′]

Empire
Silent – Queen of Pain
Resolut1on – Ember Spirit
Funn1k – Doom
NoFear – Ancient Apparation
ALOHADANCE – Rubick

[/column]

[/row]

3.oyuna OG, 2-0 önde olmanın verdiği rahatlıkla çıkarken Meepo seçimiyle hayranlarını sevindirdi. Ayrıca Frankfurt Major’deki performansıyla Moon’un imzası haline gelen Earthsaker seçimi de izleyenleri heyecanlandırdı. Empire’da ise Meepo’yu counter’layacak Ember Spirit’in bulunması onlar adına hayatiydi.

Ancak oyunun erken safhalarında Ember Spirit daha kasamamışken Meepo orta koridoru Ember Spirit’e dar etti. Oyunun geç safhalarında en büyük kozları olacak olan Ember Spirit’i koruyamayan Empire, üstüne üstlük OG’den Tusk’ın orta koridora yaptığı rotasyonları da seyretti. Oyunu daha orta koridor eşleşmesinde kaybeden Empire, 16.dakikada son derece başarısız bir Roshan baskını deneyerek sonunu hızlandırdı. Meepo’yu öldürmek ve Aegis’i almasını engellemek için yapılan bu baskında Meepo’ya karşılık tüm takım öldü. Takım savaşlarında Eartshaker’ın büyüleri ve Winter Wyvern’ın ultisi ile Meepo’yu çok iyi koruyan OG rahat bir galibiyet daha elde ederek seriye noktayı koydu.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir