Dota 2

Güney Asya Bölgesel Elemeleri grup aşaması sonlandı

The International 2015 Güney Asya Bölgesel Elemeleri sonlandı ve MVP.Hot6, TnC, Rave ve MVP.Phoenix üst tura yükseldiler.

40 maçlık uzun bir maratonun sonunda A grubunu ilk sırada bitiren MVP.Hot6 ile ikinci olan TnC playoff için mücadele etmeye hak kazanırken, B grubunda MVP.Phoenix ile Rave aynı miktarda puan toplayarak birinciliği paylaştı. Bu durumda 2 takım yarın kazanan ve kaybeden torbasına kimin gideceğini belirleyecek olan son bir tiebreak maçı oynayacak.

A Grubu

Grup maçlarına damga vuran olay ise Mineski’nin çok iyi başladığı 2 açılış maçını da kaybetmesi oldu. Her 2 maça da rakibine erkenden üstünlük kurarak başlayan Mineski yaptığı gereksiz hatalar sonucunda beklenmedik bir şekilde mağlup olan taraf oldu. Serinin ilk oyununda daha dakikalar 7’yi gösterirken Storm Spirit ile rampage yapmaları herkese rahat bir galibiyet serisinin sinyallerini vermişti. Ancak Kuku başta olmak üzere Mineski oyuncularının kendilerine gereksiz bir şekilde fazla güvenmeleri ve saçma hamlelerde bulunmaları 5eva’nın kendilerini teker teker avlamasına ve aradaki altın/seviye farkını kapatmasına yol açtı. Mineski hatasının farkına geç de olsa vardı ancak oyun içerisindeki durumu eşitleyen 5eva birkaç dövüşte rakibine üstünlük kurarak maçı kazandı. Serinin ikinci oyunu da ilki gibi eşit seviyede devam etti ancak Mineski bu oyuna ilkinde olduğu kadar üstün başlamamıştı. Her 2 oyunu da kazanan taraf 5eva olurken Mineski ciddiyetsiz oyun tarzıyla kendi kuyusunu kazdı diyebiliriz.

Bu acı yenilginin üzerine çok fazla düşünmeye vakti olmayan Mineski sıradaki 2 maçını da kazanarak grubu lider tamamlamayı hedefliyordu. Ancak rakibinin etkileyici Zeus performansına karşılık çok fazla direnç gösteremeyen Mineski, MVP.Hot6’e karşı ilk maçını kaybetti. Böylece gruptan çıkma ihtimali ortadan kalkan Mineski ikinci maçı kazanarak kendileriyle aynı ülkeyi temsil eden TnC’nin birinci olabilmesini sağlamaya çalıştı. Ancak ikinci oyunda Huskar ve Drow ikilisine yönelen MVP.Hot6, Mineski’yi mağlup ederek planlarını suya düşüren taraf oldu. Böylece en yakın rakibinin 1 puan önünde birinci olan MVP.Hot6 kazanan torbasındaki yerini kesinleştirdi, TnC ise ikinci olarak kaybeden torbasına giren ilk takım oldu.

Elemeler başlamadan önce büyük bir çoğunluk TnC’nin elemeler için yetersiz olduğuna ve bulundukları noktayı hak etmediklerine inanıyordu. Ancak elemelerde gösterdikleri performans ile bu düşüncüleri haksız çıkaran TnC, rakiplerine karşı alışılmadık seçimlerle galip geldi. Özelikle Leshrac ya da onun gibi kahramanlara karşı orta kulvarda Bloodseeker ve Phantom Lancer tercihleri yapmaları düşündürücüydü. Her ne olursa olsun rakiplerini bir şekilde mağlup etmeyi başaran TnC’nin performansı gerçekten beklenenin üzerindeydi.

Gün içerisindeki tek maçını G-Guard’a karşı yapan TnC, serinin ilk oyununda orta kulvarda Bloodseeker’ı, ikinci oyununda ise Phantom Lancer’ı kullandı. Her iki oyunda da rakibine üstünlük kurdu ve 7 puanla birincilik koltuğuna oturarak MVP.Hot6’in kaybetmesini bekledi. Ancak son maçını kazanan MVP.Hot6 bir puan farkla birinciliği TnC’den alarak gruptan lider olarak çıktı.

B Grubu

Günün sonlarına doğru son maçların da yaklaşmasıyla birlikte B grubunda ilginç bir sıralama vardı. Son maçlardan önce MVP.Phoenix ile Rave 7 puanla eşit seviyede bulunurken üçüncü olan CSW’nin 4 puanı vardı. Grupta böyle bir sıralamanın oluşması son maçların 4 farklı senaryoya sahne olabileceğini gösteriyordu. Her birinin sonucunda farklı bir durumun oluşacağı bu 4 senaryonun içeriği ise şöyleydi:

  • 1.Senaryo: Rave’in kazanması ya da berabere kalması durumunda CSW eleniyor.
  • 2.Senaryo: Rave ile MVP.Phoenix kazanırsa 2 takım tiebreak maçı oynuyor.
  • 3.Senaryo: CSW’nin kazanması ve MVP.Phoenix’in kazanması veya berabere kalması durumunda Rave eleniyor.
  • 4.Senaryo: CSW’nin kazanması ve MVP.Phoenix’in kaybetmesi durumunda ise üçlü tiebreak uygulanıyor.

Durumun karmaşık bir hal almasını istemeyen Rave, ilk maçında CSW’ye şans tanımadı. Sürekli hareket halinde haritada fırsat kovalayan Vengeful Spirit, Leshrac ile birlikte orta kulvarda Shadow Fiend için kabus haline gelmişti. Orta kulvarda yalnız başına desteksiz kalan Shadow Fiend, kulvara çıkan yollarda göz eksikliği olması nedeniyle 6 dakika içerisinde 4 kere ani baskına maruz kaldı ve orta kulvarı kaybetti. Leshrac ise 15.dakikaya gelindiğinde rakibine altın bakımından büyük fark atmıştı. CSW için orta kulvarda Shadow Fiend’in yok edilmesi gerçekten zorlayıcı bir faktördü. Destekleyici eksikliği kendini o kadar belli etmişti ki, herhangi bir tehlike anında orta kulvara yardım için koşan takımın sırtlayıcıları olan Abaddon ve Gyrocopter oluyordu. Rakibin odağını orta kulvara çekmeyi başaran Rave, kalan boş kulvarlarda rahatça altın ve seviye kazandı. Birinci oyunun kaybedilmesiyle CSW’nin gruplardan çıkma şansı kalmamıştı.

İkinci oyunda da rakibine mutlak üstünlük kuran Rave seride durumu 2-0’a getirerek gruptaki puanını 10’a çıkardı. MVP.Phoenix ise Invasion karşısında çok fazla zorlanmadan iki oyun kazandı ve puanını 10’a çıkararak liderliği Rave ile paylaştı. Sonuç olarak yarın sabah 2 takım kaybeden ve kazanan torbalarına gidenleri belirleyecek olan bir tiebreak maçı oynayacaklar.

puan durumu asya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir