Dota 2

Kiev Major açık elemelerinde bölgesel kısıtlama olacak

Boston Major açık elemelerinde yaşanan bölgesel eleme sorununun önüne geçmek için Kiev Major açık elemelerine bölgesel kısıtlama getirilecek.

Geçtiğimiz senenin son Dota 2 majörü olan The Boston Major için gerçekleştirilen açık elemelerde takımlara herhangi bir bölgesel kısıtlama getirilmemiş ve diledikleri elemeye katılmaları sağlanmıştı. Bu durumdan faydalanmak isteyen çok sayıda Avrupa takımı elemelere Amerika’da katılmıştı. Bu durumun sebebi ise Avrupa’daki takımların Amerika’daki takımlardan daha iyi seviyede olması ve Avrupa’daki orta seviye takımların Amerika’da elemeleri daha rahat geçebilmesiydi. Amerika’daki rekabetçi sahnede üst düzey takımların az olması da bu durumda çok önemli pay sahibi olmuştu. Prodota Gaming, söz konusu sebepten ötürü Amerika’daki elemelere katılan Avrupa takımlarından en bilineniydi. Takım açık elemeleri rahatlıkla geçmeyi başarmış ancak ana elemelerde sekiz takım arasında yedinci olarak turnuvaya katılamamıştı. Kiev’deki etkinliğin yaklaşmasıyla birlikte elemelere dair detaylar da belli olmaya başladı ve görünüşe bakılırsa bazı takımlar bu sene açık elemelerde bölgesel sıkıntılar ile karşılaşacak.

Açık elemelere bölgesel kısıtlamaların getirilmesiyle birlikte çok uluslu kadrolara sahip bazı takımların bu durumdan olumsuz etkileneceği düşünülüyor. Örneğin Digital Chaos bünyesinde 4 tanesi Avrupa’dan ve bir tanesi Kanada’dan olmak üzere beş farklı ülkeden oyuncu barındırırken takımın merkezi şu an Amerika’da bulunuyor. Yeni getirilen bölgesel kısıtlamaya göre Digital Chaos açık elemeleri Avrupa’da oynamak zorunda kalacak. Elemelere dair yeni bilgilerin yayınlanmasıyla birlikte bu kısıtlamaya dair daha fazla detayın da açıklanması bekleniyor. Kısıtlama kararının böylesine bir sorunu beraberinde getirmesi düşük bir olasılık ancak bu kısıtlamanın Dota 2 oyuncularından büyük bir tepki görmesi ve hatta tüm Dota 2 topluluğunun buna karşı çıkması da kuvvetle muhtemel görünüyor.

Digital Chaos şu anda Dota 2 dünyasının en iyi takımlarından biri olarak görülüyor ve organizasyona doğrudan davet edilmesi bekleniyor. Fakat takımın Avrupa’da elemelere katılmak zorunda kalması durumunda tahmin edilebileceği üzere internet gibi bazı teknik problemler ile karşılaşması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Kiev Major açık elemeleri 6 Mart tarihinde başlayacak. Nisan’da başlayacak olan ana etkinliğe ise 16 takım katılacak ve 3.000.000 dolarlık büyük ödül için yarışacak.

Çevirmen. Hobi olarak Dota 2 ve CS:GO oynar. Savaş tarihine meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir