Dota 2

Kiev Major elemeleri tamamlandı

Üç gün kadar süren eleme karşılaşmalarından sonra, Kiev Major’a davet yoluyla katılacak olan takımlar dışında turnuvada mücadele verecek diğer sekiz takım da belli oldu.

Kiev Major elemeleri, yapılan bir takım değişikliklerden ötürü kendisinden önce düzenlenen majör elemelerinden biraz daha farklı ilerledi. Oynanan karşılaşmaların formatlarında herhangi bir değişikliğe gidilmezken, daha önceki majörlerde gördüğümüz Amerika, Çin, Güneydoğu Asya ve Avrupa eleme bölgelerine ek olarak ayrıca CIS ve Güney Amerika bölgelerinin de elemelere eklenmesiyle farklı bölgelerden turnuvaya katılımın artması amaçlandı ve getirilen bölgesel kısıtlamalar sayesinde farklı kıtalardan bölgesel elemelere katılımın önüne geçilmeye çalışıldı. Bölgesel değişiklikler sonucunda Çin ve Güneydoğu Asya elemelerinden hala elemeler sonucunda birinci ve ikinci olan takımlar turnuvaya katılabilirken diğer dört bölgeden sadece bölgesinde birinci olan takım turnuvaya katılma şansı elde edebildi.

Açık elemelere katılımın en yoğun olduğu Avrupa elemelerinde liderlik koltuğuna oturan ve Major’a gitme şansını elde eden takım Team Secret oldu. Bir süre önce takımda sergilediği davranışlarla Dota 2 sahnesinde uzun süreli bir dramanın merkezi haline gelen Puppey artık monitör yumruklamayı bırakmış olacak ki Boston Major’ın playoff karşılaşmalarında Virtus.pro karşısında hezimete uğrayıp turnuvaya katılma şansını elinden kaçıran Team Secret, elemelere bomba gibi bir dönüş yaptı. Toplamda 10 takımın BO1 formatında birbiriyle karşılaştığı ilk eleme aşamasını yalnızca Alliance karşısında aldığı mağlubiyet sonrasında 8-1 gibi etkileyici bir skor ile bitiren Secret’ın playoff finallerindeki rakibi Alliance oldu. İsveçli rakibini final karşılaşmalarında 2-0 mağlup etmeyi bilen Team Secret, böylece Major biletini alan taraf oldu.

CIS elemelerinde de Avrupa elemelerine benzer bir performansa şahit olduk. Boston Major’da da elemeler sonrasında Major’a katılmayı başaran Virtus.pro bu kez de elemelerde eşsiz bir performans gösterdi. Herhangi bir mağlubiyet almadan elemelerin ilk aşamasını 9-0 gibi ezici bir skorla bitiren takım, turnuvaya veda etmemekte kararlı gibi görünen Natus Vincere’yi ve Team Empire’ı mağlup ederek Kiev’deki yerini sağlamlaştırdı.

En az takımın katılımıyla gerçekleşen Kuzey Amerika elemelerinde ise bir sürpriz yaşadık diyebiliriz. Elemelerin favorisi olarak kabul edilen ve tıpkı Virtus.pro gibi elemelerin ilk aşamasını mağlubiyet yüzü görmeden tamamlayan Team NP karşılaşmalar sonucunda birinci olurken compLexity Gaming ikinci, Team Onyx üçüncü, Team Freedom ise dördüncü oldu. Yarı finalde compLexity Gaming karşısında 2-0 mağlup olan Team Onyx, Kiev Major’dan yalnızca iki ay önce kurulmuş olmasına rağmen Team Freedom ve Team NP’yi mağlup ederek büyük finallere çıkmayı başardı. Büyük finallerde yarı finaldeki rakibiyle karşılaşan Onyx, compLexity Gaming karşısında 2-1 önde gelmeyi başardı ve ilk Major’ına katılma şansı elde etti. Final karşılaşmalarında Team Onyx’den Abed oynadığı Meepo ile seriye damgasını vurdu.

Güney Amerika elemelerinde ise birbirine daha yakın skorlara şahit olduk. İlk aşama karşılaşmaları sonucunda Not Today, SG e-sports ve Infamous takımlarının üçü de 8-1 gibi bir skorla birinciliği paylaşıyorlardı. Playoff karşılaşmalarında temkini elden bırakmayan ve mağlubiyet yaşamadan büyük finale kadar gelmeye başaran Not Today’in rakibi, daha önce 2-0 geride bıraktığı SG e-sports oldu. Not Today ile önceki karşılaşmasından ders almış olan SG e-sports kıyasıya bir mücadele sonrasında Not Today’den intikamını almayı bildi ve 2-1 biten seri sonrasında ilk Major’ına katılma şansı elde eden bir başka takım oldu.

Kıyasıya mücadeleleri izlediğimiz Çin elemeleri de sürpriz yaşadığımız ayrı bir bölge oldu. 2015’in sonunda Invictus Gaming’in bir alt takımı olarak kurulan iG Vitality, elemelerin ilk aşama karşılaşmalarının sonunda playoff”lara gidecek takımların arasında sonuncu olmasına rağmen playoff’larda amansız bir performans sergileyerek önce Vici Gaming’i daha sonra da Invictus Gaming’i mağlup ederek Boston Major’ın ardından Kiev’e de gitme şansını elde etti. Bir alt gruba düşen Invictus Gaming ise CDEC ve Vici Gaming’i geride bırakarak turnuvaya Çin’den katılacak olan ikinci takım olmayı başardı.

Birbirine yakın skorları gördüğümüz bir başka bölge ise Güneydoğu Asya oldu. İlk aşama karşılaşmaları sonucunda Güney Amerika elemelerine benzer bir şekilde Clutch Gamers, TNC Pro Team ve Team Faceless 7-2’lik skorlarla birinciliği paylaşırken Mineski.GGNetwork playoff’lara sonuncu olarak başladı. Önce TNC Pro Team’i daha sonra da üst grup finallerinde Mineski.GGNetwork’ü 2-1 mağlup eden Team Faceless, Güneydoğu Asya’dan Kiev Major’a katılacak olan birinci takım olurken, alt gruba düşmüş olmasına rağmen mücadeleye devam eden ve sonunda alt grup finallerinde Mineski.GGNetwork’ü mağlup etmeyi başaran TNC Pro Team ise Güneydoğu Asya’dan Major’a katılacak ikinci takım oldu.

Bir CIS ülkesinin ev sahipliği yapacağı ilk resmi Dota 2 turnuvası olma özelliğine de sahip Kiev Major 2017, 27-30 Nisan tarihleri arasında oynanacak ve 3 milyon dolar ödül dağıtacak.

editor
You don't get paid for effort, you get paid based on demand for your skills and your results. Life is not a children's story.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir