Dota 2

Kiev Major’ın grup aşaması büyük sürprizlerle başladı

Geçtiğimiz gün itibariyle başlayan ve 3 milyon dolar gibi oldukça yüksek bir ödül havuzuna sahip olan Kiev Major’ın grup aşamaları daha şimdiden birçok rekora ve sürpriz gelişmeye sahne oldu.

Dota 2 profesyonel sahnesindeki en iyi olarak nitelendirilebilecek on altı takımın katılımıyla gerçekleşen turnuvanın grup karşılaşmalarında, turnuvanın favorisi olarak gösterilen takımlar beklenen performansı veremezken bölgesel elemeler sonrasında turnuvaya katılma hakkı elde eden ekipler ortaya koydukları etkili oyunlar ile Kiev Major’a damgasını vurdu.

Daha önce düzenlenen Major’lardan farklı olarak Kiev Major’da grup aşamasında gerçekleşecek karşılaşmalar için daha farklı bir yöntem izlenmiş. Karşılaşmaların daha önce gördüğümüz dörder takımdan oluşan dört grup içerisinde oynanmasına değil de her takımın kendisine daha yakın bir skora sahip olan başka bir takımla mücadele ettiği İsviçre turnuva sistemi kuralları kapsamında oynanması kararı alınmış.

İzlenen bu yeni turnuva biçimi kapsamında grup aşamalarındaki ilk galibiyetler Invictus Gaming ve OG ekibinden geldi. Nisan’ın başında tamamı Yunan oyunculardan oluşan eski Ad Finem kadrosunu bünyesine katan mousesports ile karşılaşan IG oldukça kolay bir şekilde rakibini geride bırakırken artık Major’larla birlikte anılmaya başlanmış olan OG, Güney Amerikalı rakibi SG e-sports karşısında daha zorlu anlar yaşadı. Serinin ilk oyununda galibiyet bulamayan OG, serinin geri kalan oyunlarında kendisini toplayarak rakibini 2-1 geride bırakmayı bildi.

Grup aşamasında sürpriz olarak nitelendirebileceğimiz gelişmeler ise Filipinli TNC Pro Team’den ve Kuzey Amerika merkezli Digital Chaos’dan geldi. Kiev Major’a bölgesel elemelerden katılan ve kendilerinden beklenenin nispeten az olduğu TNC Pro Team, The International 2015 galibi Evil Geniuses’ı kolay bir şekilde 2-0 geride bırakırken bir benzer performansı Digital Chaos, The International 2014 galibi Çinli dev Newbee takımı karşısında gösterdi. Grup aşamasının ikinci karşılaşmasında Team Secret karşısında mağlubiyet yaşayan Digital Chaos’un aksine TNC Pro Team izleyenleri şaşırtmaya devam ettti.

Filipinli takım grup aşamasının ikinci ayağında Eternal Envy’nin koçluğunu yaptığı Thunderbirds ile karşılaştı. Tecrübeli rakibi karşısında serinin ilk oyununda mağlup olan TNC, Sırtlayıcı oyuncusu Marc Polo “Raven” Luis’in serinin geri kalan iki oyununda gösterdiği benzersiz performans sayesinde rakibini 2-1 mağlup etmeyi başardı. Serinin ikinci oyununda oynadığı Specter ile 33 kahraman öldürmeyi başaran Raven, bu skor sayesinde adını yeni bir rekorun altına yazdırdı.

Filipinli ekibin etkileyici performansına dur diyen ise Virtus.pro oldu. Grup aşamasının ilk iki ayağında Team Faceless ve Team Random’ı sırasıyla 2-0 ve 2-1 mağlup eden Virtus.pro, TNC karşısında 75 dakika ve 32 dakika süren iki zorlu seri sonrasında galibiyeti bulan taraf oldu.

Grup aşamasında şimdilik en kusursuz performansı ortaya koyan ekip ise Team Secret oldu. Vici Gaming ve Digital Chaos takımları karşısında tek bir oyun dahi kaybetmeyen ekip grup aşamasının üçüncü ayağında, turnuvanın favorilerinden Invictus Gaming’i de 2-0 mağlup ederek yenilmezliğini korudu.

editor
You don't get paid for effort, you get paid based on demand for your skills and your results. Life is not a children's story.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir