Dota 2

Kiev Major’da grup aşaması tamamlandı

Daha ilk gününden sürprizlere sahne olan Kiev Major’ın grup aşaması tamamlandı. İlk playoff karşılaşmaları sonucunda turnuvada geriye 14 takım kaldı.

Kiev Major’da önceki büyük turnuvalardan farklı olarak grup karşılaşmalarında İsviçre turnuva sistemi takip edildiğini ve oynanan ilk karşılaşmaların sonucunu ilk yazımızda belirtmiştik. Bu yeni uygulama kapsamında grup aşamasının son gününde, skor tablosunda ilk dörtte yer alan Virtus.pro – TNC Pro Team ve Team Secret – Invictus Gaming karşılaşmalarını izledik.

Yetmiş beş dakika kadar süren Virtus.pro – TNC Pro Team serisinde üstün gelen taraf Rus ekip oldu. TNC’nin Tinker sayesinde kulvarları ittirmesine ve kolay bir şekilde üssünü korumasına rağmen mücadeleyi elden bırakmayan Virtus.pro oyuna tutunmayı başardı. TNC’ye göre geride olan Rus ekip takım mücadelelerinde üst üste kazançlı çıkan taraf oldu ve oyunu lehine çevirdi. Yetmiş beşinci dakikaya girerken oyuna herhangi bir şekilde geri dönüşü olmadığını gören TNC maçtan çekilen taraf oldu.

Serinin ikinci oyunu ise nispeten tek taraflı geçti. Oyun genelinde üstünlüğü elinden bırakmayan Virtus.pro’dan No[o]ne oynadığı Phantom Assassin ile TNC’ye nefes aldırmadı. Seriyi 2-0 önde bitiren Virtus.pro Kiev Major’da playoff’lara çıkan ilk takım oldu.

Playoff’lara katılacak olan bir sonraki takımın belli olacağı Team Secret – Invictus Gaming karşılaşmasında ise turnuvanın favorilerinden gösterilen iG karşısında Team Secret, Çinli rakibine aman vermedi. Özellikle kahraman seçimlerinde iG’den çok daha başarılı bir strateji izleyen Team Secret, seriyi 2-0 önde bitirerek playoff’lara çıkan ikinci takım oldu.

Secret karşısında aldığı yenilgiye rağmen turnuvadan vazgeçmeyen iG, bir sonraki grup karşılaşmasında başa baş geçen bir seri sonrasında Kuzey Amerika’lı Evil Geniuses’ı 2-1 mağlup etmeyi başardı.

Bu mağlubiyet sonrasında ise playoff’lardan önceki son karşılaşmasında EG’nin aldığı sonuç taraftarlarının yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz ay düzenlenen Dota 2 Asya Şampiyonası’nda üçüncü olmasına rağmen Kiev Major’da kendisinden beklenen performası gösteremeyen Newbee ile eşleşen EG, Çinli rakibini biri yaklaşık bir saat süren, diğeri ise yarım saati bulmayan iki oyun sonrasında 2-0 mağlup etmeyi başardı. Playoff’lara gitmeye hak kazanan EG’yi ise zorlu bir karşılaşma bekliyor. Eski The International şampiyonları ilk playoff karşılaşmalarında, The International 6’da ikinci olan eski DC oyuncularının oluşturduğu Vici Gaming J’yi 2-1 mağlup eden Thunderbirds ile karşılaşacak.

Kiev Major’daki en beklenmeyen gelişme ise bir önceki büyük turnuva olan Boston Major’da ikinci olan mousesports’dan geldi. Eski Ad Finem kadrosu bünyesine yeni katıldığı mousesports çatısı altında grup aşamasında yalnızca tek bir galibiyet alabildi. Grup aşamasında galibiyet yüzü görmeyen iG Vitality ve SG e-sports’dan sonra grupta sondan üçüncü olan Yunan ekip, ilk playoff karşılaşmasında Invictus Gaming karşısında mağlup olarak Kiev Major’dan elenen ilk takım oldu. Grup aşamasında sonucu olan SG-esports playofflar’da Team Secret ile iGV ise Virtus.pro ile eşleşti.

Kiev Major’dan elenen ikinci takım ise  Newbee oldu. Üç oyunluk serinin ilk iki oyununa üstün başlamış olmasına rağmen yalnızca ilk oyunda galibiyet elde etmeyi başaran Newbee, serinin geri kalan iki oyununda Team Liquid karşısında direnemedi.

editor
You don't get paid for effort, you get paid based on demand for your skills and your results. Life is not a children's story.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir