Dota 2

Kiev Major’da şampiyonun adı OG

Beş gün süren ve daha ilk gününden beklenmedik gelişmelere sahne olan Kiev Major’ın galibi, rakibi Virtus.pro’yu mağlup eden OG oldu.

BO5 formatında oynanan Kiev Major’ın final serisinde, başa baş geçen beş oyun sonrasında OG, Virtus.pro’yu 3-2 mağlup etmeyi başararak ipi göğüsledi. Kiev Major ile birlikte dördüncü kez Major’ı kazanmış olan OG, 1 milyon dolarlık büyük ödülün de sahibi oldu.

Her iki takımın da rakip takımın kahraman seçimlerini ve oyun stilini tarttığı serinin ilk karşılaşmasını OG kazandı. VP kulvar aşamasını kaybetmiş olmasına rağmen OG’nin açıklarından faydalanarak oyunu uzatmayı başardı. Ancak 40. dakikaya girerken VP tarafından yapılan bir hata adeta ekibin oyunu kaybetmesine sebep oldu. Rakip takımın yaptığı hatadan faydalanan OG, sabırlı bir üs kuşatması sonrasında VP’den bir kahramanı pozisyon dışı yakalayarak başarılı bir takım mücadelesi başlattı ve sonrasında VP üssüne girerek oyunu bitirdi.

Serinin ikinci oyununda kulvar aşamasında üstünlüğü yakalayan bir kez daha OG oldu. Üçlü agresif bir kulvar formasyonu izleyen takım, daha oyun başlar başlamaz güvenli kulvarda ilk kanı döktü ve Sırtlayıcı kahramanın rahat bir şekilde altın kazanmasına olanak sağladı. 17. dakikada VP’nin Roshan’ı öldürmesini engelleyen OG, bu gelişmeden yalnızca birkaç dakika sonra gerçekleşen bir takım mücadelesinde dört kahraman kaybetti ve geri çekilmek zorunda kaldı. Başarılı takım mücadelesinden sonra Aegis’i alan VP, OG üssüne girdi ve alt barakaları aldıktan sonra OG’yi üssüne hapsetmeyi başardı. Bir sonraki büyük oyun için güvenli bir rota izleyen ve Roshan’ın tekrar doğmasını bekleyen VP, bir kez daha Aegis’in ve tam da o sırada ortaya çıkan bir çift hasar rününün yardımıyla OG üssünü tarumar etti.

Serinin üçüncü oyununda OG’nin yaptığı yüksek büyü hasarına sahip olan kahraman seçimi karşısında dayanabilmek için daha dayanıklı kahramanlar seçen VP, en son yaptığı Night Stalker seçimi ile rakip takımı hazırlıksız yakalamayı başardı. Oyun başlayalı daha beş dakika olmuşken VP, 4000’lik bir altın üstünlüğünü ele geçirmişti. İlk gecenin gelmesiyle birlikteyse oyunun kaderi belli oldu. Night Stalker sayesinde OG’ye nefes aldırmayan VP, serinin üçüncü oyununu 32-12’lik skorla önde bitirdi.

2-1 geride olan OG’nin yardımına ise dördüncü oyunda, oynadığı Earth Spirit ile akıllarda yer etmiş olan JerAx yetişti. Takım mücadelesi açısından nispeten daha başarılı kahraman seçimlerine sahip olan OG oyunun başlarında çok daha başarılı bir kulvar aşaması geçirdi. Sonrasında dakikalar daha 20’yi göstermezken Roshan’ı öldürmeyi başaran OG, Aegis’in de yardımıyla yalnızca 33 dakika sonrasında seriyi beşinci oyuna uzatmayı başarabildi.

Serinin en uzun karşılaşması olan son oyun ise hiç şüphesiz finallerin en çekişmeli geçen karşılaşmasıydı. Daha çok savunmaya yönelik kahraman seçimleri yapan OG’ye karşı VP, daha agresif kahraman seçimlerinde bulundu ve bunu da oyununa yansıttı. Oyuna agresif başlayan ve bu agresifliğini koruyan VP, 20. dakikaya girerken skor OG’nin üst ve alt kulvardaki T1 kulelerini yıkmayı başardı ve 10-2’lik skor üstünlüğünü ele geçirdi. Oyundan düşmeye başlayan OG’nin elinden gelen tek şey High Ground’a çıkmaya çalışan VP karşısında savunma yapmaktı. Oyunun dönüş noktası da tam olarak bu savunmaların birisi sırasında oldu. High Ground çıkmayı denedikten sonra başarısız olup çekilmeye başlayan VP’yi hazırlıksız yakalayan OG adeta mucizevi bir şekilde oyuna tutunmayı başardı. Alchemist’in ardından üç VP kahramanını daha öldürmeyi başaran OG, mücadele sonrasında VP’nin orta yakın dövüş barakasını yıkmayı başardı. Dakikalar sonra gerçekleşen bir takım mücadelesinde bir kez daha üstün gelen OG parça parça VP üssünü yıktı ve sonunda Mega Creep yapmayı başararak oyunu bitirdi.

Frankfurt, Boston ve Manila Major’larına ek olarak Kiev Major kupasını da evine götüren OG’nin tek eksiği ise artık The International kupası. Major fatihlerinin yılın en büyük Dota 2 turnuvasında nasıl bir performans göstereceğini ise önümüzdeki aylarda görme imkanımız olacak.

editor
You don't get paid for effort, you get paid based on demand for your skills and your results. Life is not a children's story.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir