Dota 2

Nanyang 2015 Şampiyonu Team Secret oldu

Büyük çekişmeye sahne olan Nanyang Championship 2015 final mücadelesinde Team Secret, VG karşısında seriyi 3-2 alarak şampiyon oldu ve 200.000$’ı kasasına koydu.

1.Maç

Team Secret  0-1  Vici Gaming

Secret drafta Tusk ve Dark Seer banlarıyla başlayıp QoP, Morphling ve Shadow Shaman’la devam ederken; Misery’e Slardar oynatmamaya yemin etmiş VG Slardar , Bounty Hunter , Meepo , Nyx ve w33haa’nın gözbebeği ve artık signature herosu diyebileceğimiz Windranger’i banladı.

İki takım da ofansif sayılabilecek pick’ler yaptıktan sonra bütün gözler aslında bir anlamda da maçın kaderi olacak w33haa – Super eşleşmesindeydi. İki takıma da bakacak olursak;

[row]

[column size=’1/2′]

Secretlogo_stdSecret

(Mid) w33 – Shadow Fiend

(Off) EternalEnvy – Doom

(Safe) Misery – Earthshaker

(Off-Sup) Puppey – Ancient Apparition

(Mid-Sup) pieliedie – Bane

[/column]

[column size=’1/2′]

Vglogo_stdVG

(Mid) Super – Alchemist

(Off) Burning – Juggernaut

(Safe) iceiceice – Beastmaster

(Off-Sup) fy – Rubick

(Mid-Sup) fenrir – Undying

[/column]

[/row]

Maçın başında Boots of Speed’le başlayan Undying mid’de Shadow Fiend’a zor anlar yaşattı. Harass yedikçe farm konusunda sıkıntı yaşayan Secret, roaming supportların lanelere yardımıyla biraz daha rahatladı, hatta bir ara farmda ve net worth’te öne bile geçtiler. First blood’ı çok akıllı bir şekilde alan fy bir kez daha en iyi Rubick oyuncularından biri olduğunu gösterdi.

Baskıyı kıran Secret , ilk Roshan fightta VG’nin pozisyon alma hatasını kullanarak ilk defa bariz bir şekilde öne geçti. Tabi ne yaparsanız yapın Alchemist’i bir yere kadar durdurabiliyorsunuz. Off lane’de oyun başı farmını iyi yapan Burning ve sonradan açılan Super’in katkısıyla VG farkı kapattı ve alt lanedeki Secret barracksını alarak erken bir avantaj elde etti.

Daha sonra oyun tamamen buyback savaşlarna döndü ve açıkçası iki takıma da gitti geldi. w33 aslında ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu gösterdi ve bu seviyede ben de varım dedi. EE ve w33 ‘nın akıllı oyunuyla neredeyse VP team wipe verdi. Secret ortadaki barracksı aldı ve aşağı doğru yöneldiğinde buybackler geldi, ardından VP bu fightı rahat kazandı. Daha sonra buyback’i kalmayan Secret ‘gg’ verdi ve ilk karşılaşma VP’ye gitti.

İstatistiklere göz atacak olursak;

[row]

[column size=’1/2′]

nanyang1s

[/column]

[column size=’1/2′]

nanyang1v

[/column]

[/row]

2.Maç

Team Secret  1-1  Vici Gaming 

İki takımda draft’a rakibinin daha tehlikeli olduğu heroları banlayarak başladı. VG Slardar, Ember Spirit, Nyx,Tinker, Spectre; Team Secret ise Tusk, Alchemist, Juggernaut, QoP ve Clinkz’i banladı. İki takımın seçtiği herolar şu şekildeydi;

[row]

[column size=’1/2′]

Secretlogo_stdSecret                                                                            

(Mid) w33 – Shadow Fiend

(Off) EternalEnvy – Wraith King

(Safe) Misery – Dark Seer

(Roam-Sup) Puppey – Ancient Apparition

(Mid-Sup) pieliedie – Rubick

[/column]

[column size=’1/2′]

Vglogo_stdVG

(Mid) Super – Lina

(Off) Burning – Phantom Lancer

(Safe) iceiceice – Doom

(Roam-Sup) fy – Batrider

(Mid-Sup) fenrir – Winter Wyvern

[/column]

[/row]

VG’nin team fightlarda başa bela olabilecek Lina WW combosuna Secret bir nevi Dark Seer ve Shadow Fiend pickleriyle karşılık verdi. Burning Phantom Lancer pickiyle EternalEnvy’nin Wraith King’ine baya zor anlar yaşattı. Devamlı mana sıkıntısı çeken WK, birkaç defa ultisini kullanamadan öldü.

Bir başlıkta fy’ye açmak lazım. Hero havuzunun geniş olduğunu Batrider oyunuyla gösterdi. Oyuna hızlı başlayan VG henüz daha oyunun başında WK’yi öldürerek first blood’ı aldı.

Oyuna avantajlı başlamış olan VG, erken ganklerle neredeyse ilk yarım saate kadar oyunu kontrol altında tuttu ve üstünlüğü eline aldı. 32. dakikada ise maçın kaderi değişti diyebiliriz Secret’ın akıllı oyunuyla neredeyse team wipe veren VG bir anda Secret’ı oyuna ortak etti. Burning Phantom Lancer’ıyla ne kadar ciddi bir tehdit olsa da Super ve iceiceice biraz daha geride kalınca kontrol tamamen EE ve Secret’a geçti. Baskısını artıran Secret bütün barraksları alıp VG’yi buybacklerini kullanmaya mecbur edince VG ‘gg’ verdi ve 1 saat süren bu enfes karşılaşma Team Secret’ın oldu.

Maç sonundaki istatistiklere göz atacak olursak;

[row]

[column size=’1/2′]

nanyang2s

[/column]

[column size=’1/2′]

nanyang2v

[/column]

[/row]

3.Maç

Team Secret  2-1  Vici Gaming

Secret draftta ban haklarını Tusk, Alchemist, Spirit Breaker, Juggernaut ve Shadow Fiend’den yana kullanırken, VG ise Slardar, Ember Spirit, Dark Seer, Meepo ve Zeus’u banladı. w33’un sonunda Windranger’a kavuşması ve EternalEnvy’nin riskli ama bir o kadar da etkili olabilecek Anti Mage picki Secret’ın silahlarıydı. VG ise bu picklere Death Prophet ve Slark ile karşılık verdi.

Genel olarak iki takıma da bakacak olursak;

[row]

[column size=’1/2′]

Secretlogo_stdSecret

(Mid) w33 – Windranger

(Off) EternalEnvy – Anti Mage

(Safe) Misery – Doom

(Sup) Puppey – Disruptor

(Mid-Sup) pieliedie – Bounty Hunter

[/column]

[column size=’1/2′]

Vglogo_stdVG

(Mid) Super – Death Prophet

(Off) Burning – Slark

(Safe) iceiceice – Tinker

(Sup) fy – Wraith King

(Mid-Sup) fenrir – Ancient Apparition

[/column]

[/row]

Aslında maça yine VG hızlı başladı. Fenrir takıma adına ilk 6 kill’in 5’ine imza attı. Daha sonra pieliedie’ın 1 dakika içerisinde iki kez Super’ı öldürmesi biraz dengeleri değiştirdi fakat fenrir ve fy ile başarılı ganklerine devam eden VG, maça tutundu. Ama unuttukları bir şey vardı; 27 dakika süren oyun boyunca EternalEnvy etliye sütlüye karışmadan freefarm yaptı, daha sonra oyuna dahil oldu ve  son noktayı koydu. Secret için gerçekten bu turnuvadaki en kolay galibiyetlerden biri oldu.

Anti mage’e bu kadar boş alan bırakan VG oyun sonu killerde 16-13 önde olmasına rağmen yaklaşık 20k net worth fark yedi ve 27 dakika sonunda ‘gg’ verdi.

Maç sonu istatistikler şu şekilde oluştu;

[row]

[column size=’1/2′]

nanyang3s

[/column]

[column size=’1/2′]

nanyang3v

[/column]

[/row]

4.Maç

Team Secret  2-2  Vici Gaming

İlk 3 maçta beklentilerin altında kalan biri varsa o da VG offlaner’ı iceiceice’tı. Şu an metada olmayan ve neredeyse hiç picklenmeyen Timbersaw bir final maçında oynanacak olsa herhalde onu iceiceice’tan başkasına teslim etmezsiniz. Üstüne Burning Clinkz picklenince sanki kağıt üzerinde VG daha avantajlı gözüktü. Secret tarafında ise w33 bu sefer kendisini bir nevi ünlü yapan m33po(meepo) pickiyle geldi. Banlanan herolar ise önceki maçlardan pek farklı değildi.

Secret banları: Tusk, Alchemist, Beastmaster, Juggernaut ve Earthshaker

VG banları: Slardar, Ember Spirit, Bounty Hunter, Ancient Apparition ve Phantom Lancer

[row]

[column size=’1/2′]

Secretlogo_stdSecret

(Mid) w33 – Meepo

(Off) EternalEnvy – Shadow Fiend

(Safe) Misery – Dark Seer

(Sup) Puppey – Disruptor

(Mid-Sup) pieliedie – Lich

[/column]

[column size=’1/2′]

Vglogo_stdVG

(Mid) Super – Viper

(Off) Burning – Clinkz

(Safe) iceiceice – Timbersaw

(Sup) fy – Doom

(Mid-Sup) fenrir – Dazzle

[/column]

[/row]

VG diğer maçlarda olduğu gibi yine hızlı başladı. Bu sefer karşısında Shadow Fiend’i bulan Timbersaw, Doom’un da gankleriyle erken killer buldu. Alt tarafta ise Clinkz’in early damage’ına fazla karşılık veremeyen Dark Seer zor anlar yaşadı.

Daha sonra Dark Seer’ın yardımıyla Meepo ve Shadow Fiend biraz daha toparlandı ve net worth’te ilk 2 sıraya yerleştiler. Viper’ın farm olarak geride kalması avantajı eline geçirmiş olan VG’yi biraz yavaşlattı.

20. dakika civarında iki takımda pushlayarak tier 3 kulelerine dayandı. Daha sonra Dire jungle’ında Clinkz yaptığı gankle 2 kill aldı. Yardıma gelen Secret oyuncuları Clinkz’i öldürse bile iceiceice Timbersaw oynamanın da verdiği özgüvenle araya girdi ve Meepo’yu öldürmeyi başardı. Fightın devamında Dazzle ve Viper’ın da katkısıyla Secret 4 oyuncusunu da kaybetti.

27.dakikada Roshan’ı alan VG farkı bir ara 18k net worthe kadar çıkardı. Net worth tabelasında ilk 4’te Clinkz, Timbersaw ve Viper’ın bulunması Secret için işlerin ne kadar kötü gittiğinin de bir göstergesiydi aslında. Maçın sonuna doğru Secret geri gelmeye çalışsa da Clinkz ve Timbersaw’un üst düzey performansına engel olamadı ve oyun, 24k’lık net worth farkıyla VG lehine sonuçlandı. VG bu sonuçla 5 maç üzerinden oynanan seriyi son maça taşımayı başardı.

Maç sonu oluşan görüntü ise şöyleydi;

[row]

[column size=’1/2′]

nanyang4s

[/column]

[column size=’1/2′]

nanyang4v

[/column]

[/row]

5.Maç

Team Secret  3-2  Vici Gaming

Müthiş geçen serinin son maçı, VG’nin Ember Spirit ve Doom banından sonra Secret Slardar ve Bounty Hunter pickleriyle başladı. VG diğer banlarını Visage, Gyrocopter ve Meepo’dan yana kullanırken, Secret Tusk, Alchemist, Beastmaster, Spirit Breaker ve Tidehunter’ı banladı. Windranger’ı pickleyen VG, banlanmayan Juggernaut ve Shadow Fiend’ı da aldı. İlginç olan ise support seçimlerini Windranger ve Vengeful Spirit’ten yana kullanmalarıydı. Pickler şu şekilde oluştu;

[row]

[column size=’1/2′]

Secretlogo_stdSecret

(Mid) w33 – Tiny

(Off) EternalEnvy – Anti Mage

(Safe) Misery – Slardar

(Sup) Puppey – Dazzle

(Mid-Sup) pieliedie – Bounty Hunter

[/column]

[column size=’1/2′]

Vglogo_stdVG

(Mid) Super – Shadow Fiend

(Off) Burning – Juggernaut

(Safe) iceiceice – Morpling

(Sup) fy – Windranger

(Mid-Sup) fenrir – Vengeful Spirit

[/column]

[/row] 

Yapılan pickler sonucunda ilk 4 maçtan farklı bir maç bizi beklemekteydi. Mid lane’de Slardar ve BH’ın yardımını alan Tiny rahat bir şekilde Shadow Fiend’ı keserek first blood’ı alan taraf oldu. Farm olarak da daha iyi başlayan Secret ufak da olsa avantajı eline geçirdi. Mid lane’de Shadow Fiend ve Windranger ikilisine zor anlar yaşatmaya başlayan Secret rakibinin zayıflıklarının üzerine gidip maçı 5-0 ‘lık seriyle devam ettirdi. 3.maçtakine benzer bir taktikle, VG’nin üzerinde kurduğu baskı Anti Mage’e freefarm için daha da olanak sağladı.

20. dakikada Roshan fight esnasında Tiny’i öldürmeyi başaran VG, Anti Mage’in orta lanede tier 2’yi almasına ve net worth’te farkı açmasına engel olamadı. İlerleyen dakikalarda biraz daha dengeyi kurmaya çalışan VG skorda 17-5 geride olsa bile maçı çevirme şansına sahipti. Secret işini şansa bırakmak istemedi ve smoke ganklerle farkı korudu.

30.dakikada çok rahat bir şekilde Roshan’ı alan Secret’ta Anti Mage networth’te en yakın rakibine neredeyse 6-7k fark attı. Aegis’inde verdiği avantajla üstlane’den ilerleyen Secret bütün VG takımını öldürerek üst barracksı aldı ve VG ‘gg’ dedi.

Maç sonu istatistikleri;

[row]

[column size=’1/2′]

nanyang5s

[/column]

[column size=’1/2′]

nanyang5v

[/column]

[/row] 

Team Secret Şampiyon!

3.oyunda olduğu gibi son oyunda da VG, EternalEnvy’nin Anti Mage’ine bir türlü engel olamadı. Son maçta çok fazla direnç gösteremeyen VG’nin bu performansı final anları için hayal kırıklığı oldu. Secret ise TI5’ten sonra üst üste ESL New York 2.liği, MLG 1.liği ve Nanyang 1.liği alarak toplamda 500.000 $’a varan ödüller kazandı. Frankfurt Major öncesi en formda gözüken takım olan Secret’ta özellikle takım uyumuna, w33’un bu kadar iyi başlamasına ve EternalEnvy’nin muhteşem oyununa da parantez açmak gerek.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir