Dota 2

Nanyang 2015 Özel Dosya: Turnuvada yaşanan her şey

Kasım ayında düzenlenecek Frankfurt Major’dan önce hatırı sayılır son turnuva olan Nanyang 2015, şu ana kadar büyük sürprizlere sahne oldu. Son TI5 şampiyonu Evil Geniuses ve Amerika elemelerini kazanan Cloud9’un katılmayacağını açıklamasından gruplar şöyle oluşmuştu;

[row]

[column size=’1/2′]A Grubu

  • Virtus.pro
  • CDEC Gaming
  • Vici Gaming
  • Team Liquid
  • Mineski

[/column]

[column size=’1/2′] B Grubu

  • Team Secret
  • LGD Gaming
  • Fnatic
  • EHOME
  • Digital Chaos

[/column]

[/row]

Grup maçları 2 maçlık seriler şeklinde oynandı ve galibiyete 3, beraberliğe ise 1 puan verildi. Gruplarını ilk 2 sırada bitiren takımlar Upper Bracket’ta yollarına devam ederken, 3. ve 4. olan takımlar Lower Bracket’a geçti. Gruplarını son sırada bitiren takımlar elendi.

A Grubu
A grubunda TI5’e WildCard ile katılan ve en büyük sürprizi yapıp final oynayan CDEC Gaming, bu sefer beklentilerin biraz altında kaldı. Turnuvanın en zayıf takımlarından birisi diyebileceğimiz SEA (Güney Doğu Asya) temsilcisi Mineski ile 1-1 berabere kalan CDEC, daha sonra oynadığı maçlarla VG ve LGD ile 1-1 berabere kaldı ve Virtus.Pro’ya da 2-0 kaybederek grubu 3 puanla 4.sırada tamamladı.

Filipin temsilcisi Mineski ise grupta tek puanını CDEC’le 1-1 berabere kalarak aldı ve sonuncu olarak turnuvaya erken veda etti. Açıkçası Mineski için Frankfurt Major öncesi pek iyi bir sınav verdikleri söylenemez ama önümüzdeki 15 gün yine de stratejilerini (Güneydoğu Asya takımları daha çok bireysel yetenekleriyle öne çıkan ama bir o kadar da takım olarak oynamayı beceremeyen takımlar) daha verimli hale getirebilmeleri için uzun bir süre.

Team Liquid ve Vici Gaming ise turnuvaya birbirleriyle oynadıkları maçlarla başladılar. 1-1 sonuçlanan maç sonrasında hem Liquid hem de VG, CDEC ve Virtus.Pro ile 1-1 berabere kalıp Mineski’yi 2-0 ile geçti. Oynadıkları 4 maç sonrasında 1 galibiyet ve 3 beraberlik ile 6 puana ulaşan iki takım, kendi aralarında daha önce oynadıkları maçta da eşitlik bozulmadığı için bir kez daha karşılaştı ve Winner Bracket’a kalma maçı oynadı. Tek maç üzerinden oynanan karşılaşmada VG maçı kazanarak Winner Bracket’a kaldı ve Liquid’i Lower Bracket’a yolladı.

Grubun birincisi ise CDEC ve Mineski’yi 2-0’la geçip,VG ve Liquid’le 1-1 berabere kalarak 8 puan toplayan Virtus.Pro oldu. Organizasyon anlamında hazır bir görüntü çizen VP, birinci sırayı alırken pek zorlanmadı. Support oyuncusu lil’in CDEC maçındaki Visage performansı akılda kalan anlardandı.

Oynanan maçlar ve puan durumuna bakacak olursak;

nanyang grup maçları

a grubu puan durumu nanyang

Tiebreaker Maçı
Vici Gaming 1-0 Liquid
(*Vici Gaming Upper Bracket’a çıktı)

B Grubu
B grubunda da A grubuna benzer bir tablo karşımıza çıktı. SEA takımı Fnatic güçlü rakiplerine karşı direnemedi (Ünlü Mid/Carry’leri Mushi’nin de pek yardımcı olduğu söylenemez). Yükselen performansıyla dikkatleri üzerine çeken bir diğer carry Black^ de beklentilerin altında kaldı.Yine de LGD ve Secret’tan birer beraberlik koparmayı başaran Fnatic diğer maçlarını 2-0 kaybederek 2 puanla son sırada yer aldı ve bir diğer SEA ekibi Mineski’nin kaderini paylaştı.

Evil Geniuses’la TI5’i kazandıktan sonra pembe dizi tadında tartışmalarla ppd tarafından takımdan gönderilen Aui_2000’in yeni takımı, yeni kurulan Digital Chaos olmuştu. EG’nin Aui_2000’siz nasıl performans göstereceğini Frankfurt Major’da göreceğiz, fakat oyuncunun gidişinden sonra Evil Geniuses’ın farklı ve hazır olmayan bir görüntü çizdiğini söyleyebiliriz. DC’nin grupta oynadığı karşılaşmalara bakacak olursak, ilk maçlarının LGD’ye karşı olması biraz şanssızlık sayılabilir. Keza takım, çok iyi bir performans sergileyemedi ve 2-0 kaybetti. Daha sonra Secret’a da 2-0 kaybeden DC, EHOME’dan sürpriz 1 puan alıp Fnatic’i yenerek grubu 4. sırada tamamladı ve Lower Bracket’a kaldı.

Her zaman rakibi için tehlikeli bir ekip olan LGD, biraz standart bir performans sergiledi diyebiliriz. Ekim ayında performanslarında gözle görülür bir düşüş mevcut ve MLG’de aldıkları yenilgiler, Summit 4 elemelerindeki performansları ve Nanyang’taki durumları, takımı biraz daha kendilerini sorgulamaya itecektir. Rakibi DC’yi ilk maçta 2-0 geçtikten sonra Fnatic ve Secret’la berabere kalıp EHOME’a yenilen LGD, grubu 3. sırada bitirdi.

Gelelim Secret’a. TI5’e ‘Los Galacticos’ kadrolarıyla gelen, felaketten sonra dağılma tehlikesiyle bile karşı karşıya kalan Secret, yeni kadrosunu açıkladığında herkes biraz burun kıvırmıştı. ESL New York’ta gelen ikincilik ve MLG finalinde Evil Geniuses’ı yenerek alınan birincilik, bize takımın adeta küllerinden doğduğunu gösterdi (Bu arada pickleri hala Puppey yapıyor ama maçları bu sefer kağıtta değil sahada kazanmaya odaklılar). Grupta sadece DC’yi yenip, sürpriz puanlar kaybetseler de yenilmeden (2 maçlık serilerde) 2.sırada Upper Bracket’a gitmeye hak kazandılar.

Gruptaki diğer bir takım olan EHOME, eleştirilenin aksine farm odaklı Çin Dotası’ndan daha çok, daha interaktif Dota’ya geçiş yapmışlar gibi bir izlenim bıraktı. Grup aşamalarında tartışmasız en iyi takımdı. Özellikle Cty ve oldchicken, takımlarını başarılı bir şekilde taşıdılar. Secret ve DC ile berabere kalıp diğer maçlarını kazananan EHOME, Upper Bracket’a 1.sıradan katıldı.

Oynanan maçlar ve puan durumuna bakacak olursak;

b grubu nanyang puan durumu

b grubu puan nanyang

Playofflar
Statü gereği upper bracket finalini kazanan takım finale çıkarken rakibi lower bracket finalini kazanan takım oluyor.

playoff


Upper Bracket Yarı Finalleri
Belkide son zamanların en ilginç upper bracket maçlarını izledik çünkü gruplarını 1.sırada bitiren takımlar maç bile kazanamadan lower bracket’ın yolunu tuttu.

Virtus.Pro 0-2 Team Secret

1. Maç
İlk 15 dakikaya kadar başa baş geçen mücadelede öyle bir an geldi ki, adeta bütün maçın, belki de o moral bozukluğuyla serinin kaderi değişti. Smoke gank ile takım halinde alt kısımda farmlayan Illidan’ı (Lina) gankleyen Secret, farkedildi ve daha sonra Naga Siren’in ultisiyle etkisiz hale getirildi. O sırada aralarına girip ultisini atmayı bekleyen God (Shadow Fiend), zamanlamasını amatörce bir şekilde kaçırınca ulti boşa gitti ve takım savaşını Secret kazandı. Bu dakikadan sonra Puppey’nin mükemmel Visage oyunuyla rakibine rahat farm yapma fırsatı pek vermeyen ekip maçı rahat kazandı.

2. Maç
İkinci karşılaşmayı da baştan sona önde götüren Secret rahat bir galibiyet alarak upper bracket finaline yükseldi, Virtus Pro ise Lower Bracket’a düştü. EtenalEnvy usta bir şekilde Gyrocopter oynayarak galibiyette büyük pay sahibi oldu.


EHOME 0-2 Vici Gaming

1. Maç
VG maça hızlı başladı ve erken ganklerle avantajı sağladı. 15.dk’ya kadar bariz bir şekilde üstün gözüken VG alt lane’de Phoenix ve QoP’e karşı verdikleri fightla (neredeyse teamwipe) bir anda EHOME’u maça ortak etti. 40.dk’ya kadar başa baş giden maç, o dakikalarda kendi junglelarında farm yapan ve üzerinde aegis bulunan Cty(Slardar)’ı yakalayan VG’nin önce aegis’i eritip daha sonrada kayıp vermeden EHOME’u öldürmesiyle son buldu diyebiliriz. Belki de DOTA’nın en iyi carrylerinden olan BurNIng, Juggernaut oyunuyla göze çarpan isimdi.

2. Maç
2.maçta EHOME beklenilenin aksine baskı yiyerek başlayan taraf oldu. iceiceice’ın offlane’deki Tusk seçimine cty(QoP) ile iyi karşılık vermiş olsa da alt lane’de BurNIng’in Gyrocopter ile oyunu domine etmesi sonucu (15/0/10) eleven (Slardar), belki de kariyerinin en kötü maçlarından birini oynadı. VG maçı kazanarak Secret’ın Upper Bracket finalindeki rakibi oldu ve EHOME’u Lower Bracket’a yolladı.


Upper Bracket Finali

Team Secret 2-0 Vici Gaming

1. Maç
Hani uzun yıllar anlatılacak, konuşulacak maçlar olur ya. Evet, serinin ilk maçı da onlardan biriydi (Bütün TI4’ten bile güzeldi diyebiliriz hatta). 

EternalEnvy Ember Spirit ,w33haa Rangerfy Rubick ile kısacası imza herolarıyla oynarken maç da bir o kadar heyecanlı geçti. Puppey’nin yaptığı Magnus ve Bounty Hunter pickleri “ne yani, nasıl şimdi?” dedirtirken, Secret yaklaşık 50 dakika bariz bir şekilde geride oynadığı maçı çevirdi. w33haa’nın muhteşem shackle shotları resmen maçın kaderiyle oynadı. VG, sonradan kendine gelen EternalEnvy’i ne yapsa durduramadı.

2. Maç
Bu sefer erken gelen Secret baskısıyla ve Windranger ile her istediğini yapabilen w33haa’nın da yardımı ile Secret, oyunu neredeyse domine etti. Ta ki 30. dakikada VG orta koridor barakasının ordaki bir savaşa kadar. iceiceice, Dark Seer’ı inanılmaz kullanarak bir anda maçın akışını değiştirdi. 40. dk’ya kadar VG, maçın adeta onlara geçtiğini hissettirdi. Ne var ki EternalEnvy yine Ember Spirit’i ile sahne aldı maça son noktayı koydu.


Lower Bracket
İlk turda Liquid kendinden beklenildiği gibi DC’yi rahat geçti. Bir diğer maçta ise CDEC’in rakibi LGD’ydi. TI5 sonrası değişen metayla (Slardar,Doom vs.) herkesin güç kaybettiğini düşündüğü CDEC, LGD’yi yenerek Lower Bracket’ta bir üst tura çıktı.

Bir sonraki turda Upper Bracket’tan elenen takımlarla eşleşildi. Grup aşamasında iyi bir performans sergileyen Virtus.Pro, Liquid karşısında aynı şekilde etkili olamadı ve eve erken döndü. EHOME ise silkelendi ve CDEC’e karşı güzel bir galibiyet alarak ikişer maç üzerinden oynanacak bir sonraki Lower Bracket turunda mücadele etmeye hak kazandı.

EHOME, Liquid mücadelesi biraz gerilimli geçti ve başa baş giden ilk karşılaşmayı EHOME kazandı. İkinci maçta konsantrasyonunu kaybeden Liquid biraz bozguna uğradı diyebiliriz. Maçtan sonra Liquid oyuncularının sinirlenip bilgisayardan DOTA’yı sildikleri şeklinde bir dedikodu yayılmıştı ama bu da daha sonra yayınlanan açıklamayla yalanlandı.

Lower Bracket finalinde ise iki Çin takımı EHOME ve VG karşı karşıya geldi. EHOME ilk maça o kadar hızlı başladı ki 16. dakika sonunda VG beyaz bayrağı çekmek zorunda kaldı. İkinci karşılaşmada BurNIng’in mükemmel Clinkz oyununa karşılık veremeyen EHOME maçtan mağlup ayrıldı. 3. ve finale gidecek olan takımı belirleyen maçta Super’in Alchemist ve iceiceice’ın Beastmaster picki naçı VG’ye getirdi ve takım bir kez daha Secret’ın rakibi oldu.

Team Secret – Vici Gaming finalinden önce Nanyang 2015’te olup biten her şeyi size aktarmaya çalıştık. Finalin ardından yine burada olacağız.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir