ti 2019 og Dota 2

Old G: Üst Üste İki Kez TI Şampiyonu Olan Kadro Geri Döndü!

2015‘te kurulan ve üst üste iki kez DOTA 2’nin en büyük turnuvası olan The International‘ı kazanan OG kadrosu, Old G olarak geri döndü.

OG Neler Başarmıştı?

OG kurulduğu yıl içerisinde The Frankfurt Major 2015‘te şampiyon olarak oldukça büyük bir başarı elde etmişti. Bu turnuvada Lower Bracket’ta 2015 TI şampiyonu Evil Geniuses ve ikincisi CDEC Gaming‘i elemiş, finalde ise turnuvanın favorisi olan Team Secret‘ı devirmeyi başarmıştı.

Yükselen başarısı yıllar boyunca devam eden takım, her espor takımında olması muhtemel olduğu gibi problemler yaşıyordu. Uzun zamandır arkadaş olan nOtail ve Fly ikilisi takımın kuruluş kadrosunda bulunuyordu. Fakat ikili The International 2018 öncesi DOTA komünitesinin dikkatini çeken bir drama ile yollarını ayırdı ve Fly OG’den TI öncesinde ayrıldı. OG’nin bir nevi ezeli rakibi olan EG’ye katılan Fly, yeni takımıyla birlikte birkaç ay sonra gerçekleşecek TI’da hatrı sayılır bir başarı elde ederek üçüncü olacaktı. Fly’ın şanssızlığı ise eski takımının ve eski en iyi arkadaşının TI 2018 şampiyonu olacak olmasıydı. OG’nin bir başka mucizevi başarısı ise turnuvaya açık elemelere katılarak gelmesiydi. Efsanevi takım önce açık elemeleri, sonra kapalı elemeleri ve grup aşamalarını başarıyla tamamlayarak Aegis of Champions‘ı kaldırmıştı.

Fakat OG’nin imza attığı mucizeler bununla sınırlı kalmadı. Öncelikle takım başarılı kadrosunu korumaya karar verdi. Takım bir önceki turnuvadan yakaladığı ivme sayesinde The International 2019‘da da şampiyon oldu. Böylelikle bir ilki başararak üst üste iki kez şampiyon olan ilk takım oldu. Kısa bir süre sonra 2020’de TI düzenlenmemesiyle birlikte takımın efsane oyuncuları teker teker emekliliğe ayrıldıklarını veya oyuna ara verdiklerini açıkladı. Efsaneler yavaş yavaş yerini gelecek vadeden gençlere bıraktı.

ti og 2019
(Sağdan Sola) Johan “N0tail” Sundstein, Sébastien “Ceb” Debs ve Topias “Topson” Taavitsainen – The International 2019 – Kaynak: Flickr

Peki Old G Nereden Çıktı?

Sonu bir sonraki Major turnuvaya, ve doğal olarak da yeterince başarılı olunursa TI’a, çıkan DPC WEU 2023‘nun açık elemelerine göz atan DOTA takipçileri şaşkınlığa uğradı. Turnuvada Old G adında bir takım bulunuyordu. Üst üste iki kez TI kazanmış kadronun üç üyesi Johan “N0tail” Sundstein, Sébastien “Ceb” Debs ve Topias “Topson” Taavitsainen de bu takımda bulunuyordu. Üçlü, veteran oyuncular Arif “MSS” Anwar ve Volodymyr “Noone” Minenko ile kadrolarını tamamlamıştı.

Ardından Old G oyuncuları Notail, Ceb ve Topson eski takımlarının Youtube kanalında yayımlanan bir videoda OG CEO’su JMR Luna ile bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Old G şimdiden TI yolunda iddialı gözüküyor. DPC WEU 2023 Tour 1: Open Qualifier #1’i birinci tamamlayan takım Kapalı Elemeler’e katılmaya hak kazandı. Eğer takım burada da başarılı olursa Avrupa bölgesel liginin alt ligine yükselecekler.

Kadronun tekrar bir mucizeye imza atıp atamayacağını hep birlikte izleyip göreceğiz. DOTA 2 kategorisindeki diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

administrator
22 yaşında, Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları 4. sınıf öğrencisi. Doğduğundan beri oyun oynuyor, hatırlayabildiğinden beri yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir