Dota 2

Pull ve Stack Nedir, Nasıl Yapılır

Stack Nedir ve Nasıl Yapılır

Stack işlemi Carry kahramanların farm hızını artırmak ve ormanda bulunan tarafsız yaratıklardan daha iyi yararlanmak için yapılan, sonucunda tarafsız kamplarda birden fazla yaratık grubunun birikmesini sağlayan bir eylemdir.

Tarafsız kamplardaki yaratıkların ilk defa 0:30 saniyesinde ve sonrasında her dakika başında tekrar doğduklarını(Öldürüldükleri takdirde) daha önceden söylemiştik. Tarafsız kampın yeniden doğum süresine yakın bir zamanda öldürülememesi durumunda, genelde oyun dakikasının 53. Ve 55. Saniyeleri arasında ilgileri çekilerek doğum noktalarından uzaklaştırılabilir. Bu işlem sonucunda oyun motoru o tarafsız kampın boş olduğunu düşünür ve oraya yeni bir tarafsız yaratık gurubu atar. İlk başta ilgisini çektiğiniz yaratıklar geri döndüğünde ise o kamp “Stack” lenmiş olur.

Stack işlemi bazı kamplarda birkaç defa yapılabilirken bazı kamplarda sadece bir defa yapmak mümkündür. Bunun sebebi ise ilk Stack’ler sonucu yaratık sayısının artması ve bundan dolayı yaratıkların gereken süre aralığında kamptan uzaklaştırılamamasıdır.

Stack yapmak için emriniz altında bulunan herhangi bir birimi kullanmanız yeterlidir; kendi kahramanız veya emriniz altında bulunan diğer yaratıklar bu birimlere dâhildir.

Ancient Kamplarını stacklemek de aynı şekilde mümkündür.

Pull Nedir ve Nasıl Yapılır

Pull işlemi genelde iki takımın da Safe Lane adlı kulvarında, hem buradaki Carry kahramana daha güvenli bir çalışma alanı vermek hem de ittirilen kulvarların ilerlemelerini bir nebze durdurmak için gerçekleştirilen genelde daha yüksek seviyelerdeki mücadelelerde gördüğümüz bir eylemdir.

Pull işlemi Stack işlemine oldukça benzemektedir. Ancak Pull işleminde amaç bulunduğunuz kulvara en yakın konumda bulunan tarafsız yaratık kampındaki yaratıkları kulvara çekmektir. Doğru zamanlandığı takdirde tarafsız kamplarından sizi takip eden yaratıklar kulvarınızda ilerleyen creep adlı birimlerle karşılaşacaktır. Creep’ler otomatik olarak kahramanınıza saldıran en yakın birime saldırmaya başlar. Tarafsız yaratıklar kamplarına geri dönerken ise Creepler bu birimleri takip edeceğinden kulvarınızda bulunan creepler geçici olarak kulvar dışına gönderilmiş olur. Tarafsız yaratıklarla mücadele ederken creeplerinizden bir kaçı hayatını kaybedeceğinden dolayı kulvarınızda bulunan düşman kahramanı da belirli oranda bir tecrübe puanından mahrum bırakmış olursunuz.

Pull işlemi ayrıca altın ve tecrübeye ihtiyacı olan Support kahramanları için oldukça önemlidir. Bu sayede Carry kahramanın kulvarda daha fazla tecrübe almasını sağlarken kendisi de tecrübesiz kalmamış olur.

Ekteki videoda öncelikle Pull işlemini gerçekleştirilmiş ardından aynı dakika içerisinde Zorlu Tarafsız Yaratık Kampı da stacklenmiştir.

2 Yorum

“Pull ve Stack Nedir, Nasıl Yapılır” için 2 cevap

  1. Emre KAPLAN dedi ki:

    Rünlerin ve haritanın güncellenmesi gerekiyor.
    Ayrıca rehber için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.