Dota 2

SEA DotA 2’den 100.000$ ödüllü yeni turnuva

SEA DotA 2 takipçilerine müjde! Major All-stars elemeleri bugün itibariyle başlıyor. 600’den fazla Güneydoğu Asya takımı Rave ve Invasion ekipleriyle birlikte en iyi Çin, Amerika ve Avrupa takımlarının da katılacağı Kuala Lumpur’da düzenlenecek olan LAN finallerine katılmak için mücadele edecek. Turnuva Güneydoğu Asya bölgesinde çok da sık görülmeyen bir ödül havuzu miktarı olan 100.000 dolar ile standartları değiştirecek gibi görünüyor.

Turnuva yönetiminin belirleyeceği en iyi Çin, Amerika ve Avrupa takımlarının yanında Rave ve Invasion ekipleri turnuvaya ev sahipliği yapan bölgenin takımlarını temsil etmek üzere doğrudan davet edildiler. Geçtiğimiz günlerde Malezya’da eSporların artık resmi bir spor dalı olarak tanınması ev sahibi takımlara fazladan bir moral kaynağı olarak katkı sağlayacak gibi görünüyor. Elemeler için birbirinden iddialı 695 takım başvurmuş durumda ve aralarından sadece 2 takım turnuvaya uzanan yolda ipi göğüsleyecek. Elemeler 3 maç sonunda en iyi takımın tur atlaması usulüne göre oynanacak.

Birçok yönden bir ilke imza atılan turnuvada geçtiğimiz hafta içerisinde tartışılacak bir karar da verildi. Turnuva yönetimi daha önce Team Arrow olarak hatırlayacağımız Team Redemption’ı da belirlenen turnuva kurallarına harfiyen uymaları şartıyla turnuvaya davet edebileceklerini duyurdular.

Major All-star’dan yapılan resmi açıklama ise şöyle:

“Uzun fikir alışverişleri sonucunda Team Redemption’ı (eski Team Arrow) da turnuvaya davet etme kararı aldık. Takım yaklaşık 4 aydır sahalardan uzak ve The International 5 elemelerine davet edilme şansları da neredeyse tükenmiş durumda. Bilinen sporlarla karşılaştırıldığında profesyonel bir eSporcunun kariyer süresi oldukça kısa ve 1 senelik uzaklaştırma bile oyuncuya çok büyük zarar veriyor. 

Bunu yaparken elbette geçmiş olayların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri de alıyoruz. Kendilerinin kabul edeceği turnuva şartları gereğince tüm takım üyeleri istenmeyen bir olay yaşanması sonucunda yasal hükümle belirlenmiş bir ceza miktarını ödeme sorumluluğunu kabul etmiş sayılacaklar. Buna ek olarak turnuva sırasında tespit edilecek en ufak sportmenlik dışı aktivite sonucunda sorumlu takım diskalifiye edilecek ve tüm oyuncuları eSporlardan süresiz uzaklaştırma cezası alacaklar.”

Turnuva yönetiminin oyunculara olan bu empatik yaklaşımı modern eSporların yapı itibariyle değişken olduğunun bir göstergesi diyebiliriz. Ancak bölgede eSporların resmi bir spor dalı olarak tanınması da sektör için bir dönüm noktası oldu ve yıldız oyuncuları tekrar kazanma çabasının yegane amacı daha güçlü ve sağlam takımlar yetiştirmek. SEA DotA 2’ye ilgi duysanız da duymasanız da Major All-stars DOTA 2 turnuvası bu oyunu seven herkesi şimdiden heyecanlandırıyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.