Dota 2

Shanghai Major 2016’da şampiyon Team Secret

Dota 2 Major turnuvalarının kış ayağı olan Shanghai Major’da şampiyon Team Secret oldu. Hafızalara prodüksiyon fiyaskoları, Çin takımlarının çöküşü ve sürpriz sonuçlarla kazınan turnuvada Secret, finalde ezici bir performansla Team Liquid’i 3-1 ile geçerek ipi göğüsledi. 1.1 milyon dolarlık ödülün ve kupanın sahibi olan ekip, böylece son aylardaki ölü toprağını da üstünden atmış oldu. Son oyun hariç çekişmeli mücadelelere sahne olan final eşleşmesindeki mücadeleleri sizin için inceledik:

1. Oyun

[row]

[column size=’1/2′]Team Secret
pieliedie – Lion
w33haaa – Outworld Devourer
MiSeRy – Tidehunter
Puppey – Enchantress
EternalEnvy – Slark[/column]

[column size=’1/2′]Team Liquid
FATA – Invoker
JerAx – Phoenix
MinD_ContRoL – Faceless Void
KuroKy – Witch Doctor
MAtumbaman – Necrophos[/column]

[/row]

İlk maçta Team Secret klasikleşmiş picklerini yaparken; Team Liquid, Void Chrono-Phoenix Sun kombosu etrafında bir takım kompozisyonu tercih etti. Liqud’in yaptığı carry Necrophos, özellikle Slark’a yönelik yapılan, son bir kaç aydır görmediğimiz enteresan bir tercihti. Oyunun ilk safhası tamamen Secret’ın üstünlüğüyle geçti. Özellikle Puppey’in yaptığı agresif rotasyonlarla Secret kontrolü tamamen eline aldı. Kağıt üzerinde takım savaşı için çok iyi kombinasyonlara sahip Liquid’e oyuna ortak olma fırsatını vermemek için sürekli olarak karşı takımın ormanında gezen Puppey, EternalEnvy ve Misery üçlüsüne rağmen Secret uzunca bir müddet Liquid’in tier 3 kulelerini alamadı. Bu sebeple yavaş yavaş Liquid’in kahramanları için çok kritik olan level’ların gelmesiyle oyun,  altın seviyesi olarak olmasa da takım savaşı potansiyeli anlamında dengeye geldi. 30. dk’da Liquid’in lehine 4-1 değişim yaşanan bir takım savaşı izledik. Sonrasında Secret, smoke gank ve Tidehunter ultisi ile takım savaşı başlatarak Liquid’e isteği “wombo combo”ları yapma fırsatı vermedi, altın farkını arkasına alarak ve daha iyi oynayarak seride 1-0 öne geçmesini bildi.

2. Oyun

[row]

[column size=’1/2′]Team Secret
pieliedie – Lion
EternalEnvy – Ursa Warrior
MiSeRy – Dark Seer
w33haaa – Death Prophet
Puppey – Winter Wyvern[/column]

[column size=’1/2′]Team Liquid
Kuroky – Tusk
FATA – Invoker
MinD_ContRoL – Beastmaster
MAtumbaman – Lycan
JerAx – Oracle[/column]

[/row]

İkinci maça Liquid oldukça ağır bir pusher line-up ile çıkarken, Secret “ne yardan vazgeçerim ne de Roshan’dan” kompozisyonu ile bir miktar outdraft oldu diyebiliriz. Tamamen Dark Seer’ın Vacuum kombolarına bakan kadrosuyla Secret bir miktar oyuna da pasif başlamak zorunda kaldı. 10.dakikaya kadar skorun gelmediği maçta koridor safhası Liquid üstünlüğü ile geçildi. 10. dakikada önce üst koridorda gelen ilk kan ve sonrasındaki orta koridor rotasyonu ile Liquid üstünlüğünü kabul ettirmeye başladı. Kule ve harita kontol üstünlüğünü eline geçiren Liquid, hem EternalEnvy’nin Ursa’nına kolay Roshan fırsatı vermedi, hem de Mind_Control’ün Beastmaster’ı ile “Rat Doto” esintileri sundu. EternalEnvy’nin Aegis’i eline geçirtikten sonra Liquid’in tuzağına düşerek Aegis’i kaybedip ölmesi, Secret’ın oyunu geç olmadan dengelemesini de engelledi. Vacuum-Wall-Curse kombolarıyla skoru dengede tutan Secret, Beastmaster ve Lycan’ın devasa push gücünü kıramayarak, elinden geleni yapmasına rağmen 50. dk’da gg verdi ve durum 1-1’e geldi.

3. Oyun

[row]

[column size=’1/2′]Team Secret
MiSeRy – Nature’s Prophet
w33haaa – Invoker
Puppey – Doom
EternalEnvy – Clinkz
pieliedie – Distruptor[/column]

[column size=’1/2′]Team Liquid
Kuroky – Io
FATA – Outworld Devourer
JerAx – Lion
MinD_ContRoL – Tidehunter
MAtumbaman – Tiny[/column]

[/row]

Eşleşmede stratejik anlamda en güzel hamleleri gördüğümüz oyun 3. oyun oldu. Liquid’in Io-Tiny split push tercihine karşılık, Secret son pick’te pieliedie’a Distruptor vererek takım savaşını kontrol etmek ve relocate gank’leri tersine çevirmek yoluna gitti. İki takımın da kağıt üstünde oldukça etkili seçimler yaptığı karşılaşmayı Secret büyük ölçüde ilk üç dakikada kazandı. Öncelikle Puppey ve pieliedie’dan oldukça agresif wardlar geldi ve bu şekilde karşı tarafın koridor dağılımına ve jungle kullanımına dair Secret daha rahat fikir sahibi oldu. Ardından orta koridora giden ve neutral creep’i toss’la orta koridordan gelen creep dalgasına atarak “creep pull”  yapmaya çalışan Tiny’yi, Nature’s Prophet ve Distruptor harika bir rotasyonla cezalandırdı. Bu esnada Liquid’in de toplamda dört kahraman ile giderek elinden geleni yapmaya çalıştığını ekleyelim. Misery’nin olabildiğince erken gank denemeleri ve Secret’ın genel anlamda orta koridor baskısı hem Io’nun erken level 6 olmasını, hem de Tiny’nin farmını engelledi. Secret maçın ilerleyen dakikalarında da harita kontrolüne tamamen odaklanarak basit relocate ganklerden olabildiğinde kaçındı, yetmediği gibi Clinkz ve Nature’s Prophet sayesinde Liquid yapması gereken tüm gankleri yaptı. Maçın kırılmasında rol oynayan faktörlerden biri, tüm olumsuzluklara rağmen gereken farmı bir şekilde yapan Tiny’nin, Assault tamamlamasına rağmen eşyasına kavuşamamasıydı. “Recipe” taşıyan kuryeyi Secret iki defa keserek, Tiny’nin tamamladığı Assault Cuirass eşyasını yaklaşık 6-7 dakika boyunca alamamasını sağladı. Maçın son 15 dakikası w33haa’nın Invoker şovuna sahne oldu ve stratejik olarak her şeyi doğru yapan Secret enfes bir şekilde durumu 2-1’e getirdi.

4. Oyun

[row]

[column size=’1/2′]Team Secret
pieliedie – Lion
Puppey – Doom
MiSeRy – Beastmaster
w33haaa – Windranger
EternalEnvy – Slark[/column]

[column size=’1/2′]Team Liquid
FATA – Invoker
JerAx – Tusk
Kuroky – Dazzle
MinD_ContRoL – Faceless Void
MAtumbaman – Drow Ranger[/column]

[/row]

Serinin dördüncü ve son oyununu Liquid’in daha draft aşamasında kaybettiğini söylemek mümkün. Hemen hemen tüm “comfort pick”leri banlanan ve hem Late Game’i, hem de koridor aşaması zayıf kalan Team Liquid oyuna da orta koridorda ölerek merhaba dedi. Slark’ın çok rahat biçimde farm yapmasına engel olamayan, dahası oldukça kırılgan bir carry olan Drow’u da korumayı başaramayan Liquid, Secret’ın elini koluna sallayarak kahramanlarını katletmesini sadece izlemek zorunda kaldı. 10 dakikadan sonra tabiri caizse Liquid’in ormanından çıkmayan Team Secret oldukça ağır bir galibiyetle seriye noktayı koydu ve Shanghai Major’da şampiyonluğa uzandı.


Daha çok olaylarıyla gündeme gelen Shanghai Major’da sıralama ve ödül dağılımı ise aşağıdaki şekilde oldu:

1. Team Secret (1,110,000 $)
2. Team Liquid (405,000 $)
3. Evil Genuises(315,000 $)
4. MVP Phoenix (255,000 $)
5-6. Fnatic ve Complexity Gaming (202,500 $)
7-8. Alliance ve OG (105,000 $)
9-12. Ehome-LGD-Virtus.Pro ve Newbee (45,000 $)
13-16. Vici Gaming-CDEC-Team Spirit ve Archon (30,000 $)

Dota 2 Major turnuvalarının bir sonraki ayağı olan bahar Major’ı, Mayıs ayında Filipinler’in başkenti Manila’da düzenlenecek. Umuyoruz Valve bu turnuvadan çıkarabileceği tüm dersleri çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir