Dota 2

The International 2015 Grup Aşaması 1. Gün

Yılın en heyecanlı Dota 2 maratonu, 17 milyon doları aşkın ödül havuzuyla e-Spor dünyasının gördüğü en büyük etkinlik olan The International 2015’te grup aşamaları bugün itibariyle başladı.Dün başlayan etkinlik, WlidCard takımlarının mücadelelerine sahne olurken, MVP Phoenix ve CDEC Gaming karşılaşmalardan galip gelen taraflar olarak grup aşamalarında mücadele etme hakkı kazandı. Bunun sonucunda ise gruplar şöyle şekillendi:

[accordion title=’Gruplar’][row] [column size=’1/2′]A Grubu

 • LGD-Gaming
 • Cloud9
 • compLexity
 • Fnatic
 • Team Secret
 • Invictus Gaming
 • Natus Vincere
 • MVP Phoenix[/column]

[column size=’1/2′]B Grubu

 • EHOME
 • Evil Geniuses
 • Team Empire
 • Newbee
 • Vici Gaming
 • Virtus.pro
 • MVP.Hot6ix
 • CDEC Gaming

[/column] [/row][/accordion]

[accordion title=’Günün Maçları’][row] [column size=’1/2′]A Grubu

[column size=’1/2′]B Grubu

[/column] [/row][/accordion]

[accordion title=’Puan Durumu’]ti5 puan durumu[/accordion]

[The International 2015 Grup Aşaması 2. Gün Sonuçları]

[The International 2015 Grup Aşaması 3. Gün Sonuçları]

Bugün başlayan grup maçları, 30 Temmuz tarihine kadar devam edecek. İki maçlık seriler halinde oynanacak olan grup aşaması sonucunda grupları ilk dört içerisinde bitiren takımlar, 3-8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek ana etkinliğe “upper bracket” olarak katılacak. Son dört içerisinde olan takımlar ise “lower bracket”ta mücadele edecek. Ana etkinlike double elimination sistemi uygulanacakken, alt kademenin finali tek maçlık, üst kademenin finali ise beş maçlık seri olarak oynanacak. Geri kalan tüm mücadeleler üç maçlık seri üzerinden oynanacak. Önümüzdeki süreçte her gün onlarca seri izleyeceğimiz The International 2015’te maçların büyük bir mücadeleye sahne olacağına dair bizim hiç şüphemiz yok.

Maçları Valve’in TI5 için açtığı üç resmi İngilizce kanalından (1, 2, 3) takip edebilirsiniz.

[interaction id=”55b299cdc902770806c99591″]


Fnatic 1-1 Team Secret

Turnuvanın en büyük favorisi olarak gösterilen Team Secret, rakibi Fnatic üzerinde oldukça güçlü bir baskı kurdu ve iki maçlık serinin ilk maçını alarak bir puanı garantiledi. Ancak ikinci maçta takımlar yer değiştirdi ve Fnatic, Secret’ın adeta üstünden geçti. Güçlü kombinasyonlarla takım mücadelelerinden galip çıkan Fnatic, 27. dakikada iki kulvardan da barakları aldığında durum 27’ye 3’tü. Böylesine ezilmeyi beklemeyen Secret bir veya iki dakika sonra oyundan çekildi. Böylece seride durum 1-1 oldu ve her iki takım da birer puanla yetindi.


MVP Phoenix 0-2 compLexity

A Grubu’nda günün bir diğer mücadelesinde MVP Phoenix ile compLexity karşılaştı. Dün oynanan Wildcard maçlarının ardından sahaya yorgun çıkan MVP ilk maçta rakibini zorlamaya çalışsa da, tecrübeli compLexity sağlam oyunuyla birlikte maçı kazanmasını bildi. İkinci maçta ise sahaya pek bir şey yansıtamayan MVP için mağlubiyet kaçınılmaz olurken, 2-0’lık sonuç neticesinde A Grubu’nda üç puana ulaşan ilk takım compLexity oldu.


LGD 2-0 Cloud9

e-Spor dünyasının neredeyse her oyunda güçlü ekiplerinden Cloud9 ile Çin temsilcisi LGD’nin mücadelesi TI5’te ilk günün en nefes kesici oyunlarından birine sahne oldu. İki oyunu da uzun bir süre önde götüren Cloud9, sağlam adımlar atıyor ve stratejisini sahaya yansıtmaya çalışıyordu. Ancak maçların son safhasında takım mücadelelerinde üstünlüğünü iyice hissettiren LGD, iki maçta da inanılmaz geri dönüşler yapmayı başardı ve çok uzayan mücadele sonunda grupta compLexity’den sonra üç puan ile turnuvaya başlayan ikinci takım oldu.


Invictus Gaming 0-2 Team Secret

Team Secret, Fnatic ile oynadığı ve hezimete uğradığı maçtan sonra iG karşısında serinin ilk maçında net bir üstünlükle galip geldi. Oyuna damgasını vuran ise takımın yaptığı seçimlerdi. Dazzle ve Undying gibi oldukça güçlü ve takım mücadelelerinde etkili kahramanlar oyun boyunca iş yaptı. Serinin ikinci maçında ise Zai, Broodmother performansıyla takımını sırtladı ve Secret’a üç puanı getirdi. Oyun boyunca geri adım atmak zorunda kalan iG ise güçlü rakibi karşısında pek bir varlık gösteremedi.


compLexity 0-2 LGD

Bugün oynadığı ilk seride Cloud9 karşısında iki maçta da inanılmaz bir geri dönüşe imza atarak üç puanı alan LGD, ikinci seride karşılaştığı compLexity karşısında çok ama çok rahat bir oyun sergiledi. İki maçı da daha yarım saat dolmadan bitirmeyi başaran ekipte Maybe’nin muhteşem performansı seriye damgasını vurdu.


Cloud9 1-1 Na’Vi

The International 2015’e pek de iyi bir başlangıç yapamayan ve LGD karşısındaki ilk maçında oldukça yıpranan Cloud9, günün ikinci mücadelesinde ünlü Ukrayna takımı Natus Vincere karşısına çıktı. Yine oldukça uzun ve başabaş geçen bir maç sonrasında ilk oyunun galibi Cloud9 olurken, ikinci maçta Na’Vi ipleri eline aldı ve maçı çok da uzatmadan bitirmesini bildi. İki takım da birer puana razı oldu.


Turnuva’nın iyi takımlarından birisi olarak gösterilebilecek Na’Vi ile Wildcard’dan gelen MVP’nin mücadelesi nefesleri kesti. İlk maçta MVP rakibinin korkulu rüyası olurken takımın en önemli oyuncusu kpii harika bir Gyro performansı sergiledi. İkinci oyunda kendine gelen ve işleri tam tersine çeviren Na’Vi, 24 dakika içerisinde galibiyet alarak rakibini yenmeyi başardı. Bu sonuçla iki takım da birer puan almış oldu.


Invictus Gaming 1-1 Fnatic

TI5’in açık ara en inanılmaz karşılaşması IG ile Fnatic arasında oynandı. Serinin ilk maçında rakibi karşısında net bir üstünlük kuran Invictus Gaming, Fnatic’e sadece üç kill vererek galibiyeti almayı başardı. IG’nin bu maçtaki Tuskar, Brewmaster ve Undying seçimleri, takım mücadelelerinde oldukça etkili olmasını sağladı. Takım bu seçimlerle dövüşlerde üstün gelirken Phantom Lancer oldukça güçlendi ve Fnatic’in rakibi durdurmaya gücü yetmedi. Serinin ikinci maçı ise TI5’de şu ana kadar gördüğümüz en uzun oyun olarak kayıtlara geçti. Tam 97 dakika süren maçta iki takım da birbiri üzerinde belirgin bir üstünlük kuramadı. En son dakikalara kadar gelgitlerin yaşandığı bu inanılmaz oyunda son sözü Mushi’nin de muazzam oyunuyla Fnatic söyledi ve her iki takım da seriden birer puanla ayrıldı.


Virtus.pro 1-1 Newbie

B Grubu’nun ilk mücadelesi olan Virtus.pro ile Newbie mücadelesi de 1-1 biten serilerden oldu. İlk maçı oldukça rahat bir şekilde kazanan Virtus.pro karşısında ikinci maçta çok daha derli toplu bir performans ortaya koyan Newbie, özellikle de Rabbit ve Mu’nun iyi performansı sayesinde oyunu kazanmayı bildi.


Evil Geniuses 1-1 Newbie

Evil Geniuses ve Newbee arasında gerçekleşen seride ilk maçtan Newbee galip geldi. Seçimlerde yeni metaya uygun seçimler yapan Newbee oyun boyunca 26 kişiyi öldürürken sadece 6 kere öldü. EG’den Fear’ın performansı oldukça vasattı. İlkine göre daha uzun süren ikinci maçta ise yüzü gülen taraf turnuvanın favorileri arasında gösterilen EG oldu. İlk maçta oynadığı kahramanı tekrar alan Fear, ilk oyuna göre oldukça iyi bir performans gösterdi.


CDEC Gaming 2-0 MVP.Hot6ix

Serinin ilk oyunu The International’da gördüğümüz en uzun oyunlarından biri oldu. Bir saati aşkın süresiyle bu çekişmeli maçta gülen taraf ise CDEC’ti. Agressif ise 26’ya 5’lik skoruyla takımını taşıyan isim oldu. İlkine oranla çok daha kısa süren ikinci oyunu da CDEC kazandı ve seriden 3 puanı aldı. İlk oyunda takımını taşıyan Agresiff yine aynı kahramanla, Gyrocopter ile iyi bir iş çıkardı.


Team Empire 0-2 Vici Gaming

Tecrübeli Rus ve Çin ekibinin karşılaşmasında oldukça keyifli iki maç izledik. İlk maçta Empire, Resolution önderliğinde iyi bir performans gösterse de olağanüstü takım oyunu sayesinde Vici Gaming zafere uzanan taraf oldu. Serinin ikinci oyununda Empire Resolution için Storm Spirit’i seçti ve oyunu onun üzerinden kurdu. Ancak Vici işini şansa bırakmadı ve rakibine ilk 15 dakikada büyük ölçüde üstünlük kurarak erkenden avantajı ele geçirdi. İkinci maçı da kazanan Vici Gaming, 2-0 ile turnuvaya iyi bir başlangıç yaptı.


Virtus.pro 1-1 Evil Geniuses

Newbee serisinde iki puan kaybeden EG, bu seriye galibiyet ile başladı. EG; güçlü core kahramanlar seçerken, VP seçim aşamasında etkisiz kararlar verdi ve bu da oyunu kaybetmelerine sebep oldu. İkinci oyunda daha sağlam seçimler yapan VP, rakibi karşısında oyun boyunca altın ve tecrübe üstünlüğünü elinde tuttu. EG’nin seçtiği kahramanların güçlenmek için altın ve tecrübeye ihtiyaç duyması ve EG’nin bu ihtiyacı karşılayamaması sebebiyle de, Virtus.Pro oyunu almayı bildi.


Team Empire 1-1 EHOME

Bu serinin ilk maçı oldukça çekişmeli geçti ve Empire’ın çabaları, rakibi EHOME’u durdurmaya yetmedi. Team Empire serinin ilk maçında rakibine karşı oldukça iyi bir performans gösterdi. Oyunda üstünlük bir o takımın elinde bir bu takımın elindeydi fakat oldukça heyecanlı geçen maçta gülen taraf EHOME oldu. İkinci oyunda ise Team Empire’dan Silent, altın ve tecrübe kazanma konusunda rakiplerine fark attı. Gyrocopter oynayan Silent’ı durduramayan EHOME ekibi, yenilgiyi kabul etti.


Vici Gaming 1-1 MVP.Hot6ix

MVP.Hot6ix -VG serisinde ilk maçın galibi MVP oldu. Oyun başından itibaren harita ve oyun üstünlüğünü elinde tutan ekip, rakibi Vici Gaming’e şans tanımadı. İkinci oyunda ise MVP yaptığı kahraman seçimleri yüzünden zor anlar yaşadı ve rakibin core kahramanlarını altın ve tecrübe kazanmaktan alıkoyamadığı için oyunu kaybetti. İlk oyunda MVP’den MentalProtector ise rakip takım Rosh almak üzereyken Aegis’i çalarak güne ve seriye damgasını vurdu.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir