Dota 2

The International 2015 Grup Aşaması 4. Gün

The International 2015’te Grup Aşamaları’nın son gününe geldik. Geride bıraktığımız üç günde muhteşem maçlara sahne olan TI5’te ana etkinlik yaklaşırken, takımlar arasındaki çekişme de artıyor. İlk gün itibariyle önemli sürprizlere sahne olan grup mücadelelerinde sonraki iki günde favori takımların nispeten kendilerini bulduklarını gördük. A Grubu’nda LGD ve Team Secret’ın liderlik yarışı başından beri eşit bir şekilde sürerken, B Grubu’nda liderlik, hem de maç eksiğiyle Wildcard ile The International 2015’e katılmaya hak kazanan CDEC’in elinde bulunuyor. CDEC Gaming’i ise turnuvanın en büyük favorilerinden Evil Geniuses takip ediyor.

Bu gece ve sabaha karşı oynanacak maçlarla son bulacak grup aşamasından sonra grupları ilk dört içerisinde bitiren takımlar, 3-8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek ana etkinliğe “upper bracket” olarak katılacak. Son dört içerisinde olan takımlar ise “lower bracket”ta mücadele edecek. Ana etkinlike double elimination sistemi uygulanacakken, alt kademenin finali tek maçlık, üst kademenin finali ise beş maçlık seri olarak oynanacak. Geri kalan tüm mücadeleler üç maçlık seri üzerinden oynanacak. Bugünün maçları, TI5’in kaderini belirleyecek desek yanılmış olmayız.

Önceki günlerin aksine bugün 11 seride 22 mücadele izleyeceğiz. Aynı şekilde yine dün olduğu gibi tüm serilerin sonuçlarını ve kısa özetlerini, maçlar tamamlandığı gibi yazımızı güncelleyerek sizlerle paylaşacağız. Bu kısa maç özetlerimize geçmeden önce dilerseniz önce gruplara, sonra günün maçlarına ve en son da dünkü maçlar neticesinde oluşan puan durumuna bakalım:

[accordion title=’Gruplar’][row] [column size=’1/2′]A Grubu

 • LGD-Gaming
 • Cloud9
 • compLexity
 • Fnatic
 • Team Secret
 • Invictus Gaming
 • Natus Vincere
 • MVP Phoenix[/column]
[column size=’1/2′]B Grubu

 • EHOME
 • Evil Geniuses
 • Team Empire
 • Newbee
 • Vici Gaming
 • Virtus.pro
 • MVP.Hot6ix
 • CDEC Gaming
[/column] [/row][/accordion] [accordion title=’Günün Maçları’][row] [column size=’1/2′]A Grubu

[/column] [column size=’1/2′]B Grubu

[/column] [/row][/accordion] [accordion title=’Puan Durumu’]

puan durumu 4[/accordion]

Maçları Valve’in TI5 için açtığı üç resmi İngilizce kanalından (1, 2, 3) takip edebilirsiniz.

[interaction id=”55b299cdc902770806c99591″]


compLexity 2-0 Cloud9

Cloud9 – CompLexity serisinin ilk maçında Cloud9 oyunun 16. dakikasından itibaren üstünlüğü rakibe kaptırınca oyunu da kaybetti. Özellikler Gyrocopter oynayan EternelEnvy’nin etkisiz kalması Cloud9’a oyunu kaybettiren başlıca etkendi. İkinci oyunda da istediğini yapamayan C9, Compelexity Gaming’in yaptığı güçlü seçimler karşısında duramadı ve seriden eli boş ayrıldı.


MVP Phoenix 1-1 Team Secret

A Grubu’nun önemli mücadelelerinden birine sahne olan bu seride zoru başaran ekip MVP.phx oldu. Rakibin oyun başında güçlü kahramanları seçmesine rağmen MVP, oyunu uzatarak taşıyıcısına zaman ve boşluk sağladı. Bu fırsatı iyi değerlendiren kpii de takımına galibiyeti getirdi. İlk oyunu kaybeden Secret, ikinci oyuna daha iyi başladı. S4 ve Arteezy’nin performansları sayesinde de ikinci oyunu kazanan Team Secret, seriden bir puan aldı.


Fnatic 0-2 LGD

Serinin ilk oyununda alışılmadık seçimler yapan Fnatic, bu kararı yüzünden zor anlar yaşadı ve ilk oyundan mağlup ayrıldı. LGD’nin orta kulvar oyuncusu Maybe’nin oyuna katkısı da takımına galibiyeti getiren önemli etkenlerden biriydi. İlkine göre daha dengeli geçen oyunda Fnatic’den Mushi’nin ve Kyxy’ın çabları takımı için yeterli olmadı ve Fnatic bu seriden puan alamadı.


Navi ve Invistus Gaming arasında gerçekleşen serinin ilk maçında Navi, varlık gösteremedi. Rakibi tarafından oyun boyu baskı gören ekip sadece 5 kill alabildi. İkinci oyunda 20. dakikaya kadar dengeler bozulmadı ancak iG bu dakikadan sonra ipleri eline aldı ve seriden 3 puan alarak ayrıldı.


Fnatic 0-2 compLexity

Bu serinin ilk oyununda iki takım arasında çekişmeli bir mücadeleye tanık olduk. Complexity’nin takım olarak iyi bir performans çıkardığı maçta Fnatic’ten Mushi’nin çabaları rakibi durdurmaya yetmedi. İlkine göre daha da heyecanlı geçen ikinci maçta da yüzü gülen taraf Complexity Gaming oldu.


Vici Gaming 1-1 Newbee

İlk maçı Newbee’nin kazandığı bu serinin ilk maçında Mu ve Rabbit’in performansları Newbee’nin galibiyetinde önemli rol oynadı. İkinci oyunda ise sahneye Vici Gaming’in taşıyıcısı Hao çıktı ve takımına bir puanı getirdi.


EHOME 2-0 Virtus Pro

Virtus.Pro bu serinin ilk maçında oyun sonunda güçlenen kahramanları tercih etti. Bunu fark eden EHOME ise oyunun üstünlüğünü erkenden alabileceği tercihler yaptı ve rakip kahramanların güçlenmesine fırsat vermeden oyunu bitirdi. İlkine göre daha uzun süren ikinci oyun daha dengeliydi ancak EHOME, iki oyunda da rakibini mağlup ederek üç puanı aldı.


MVP.Hot6ix 1-1 Newbee

İlk oyunu fazla uzamayan bu seride eşitlik mevcuttu. İlk oyunu alan MVP.Hot6, agresif bir şekilde oynayan rakibine karşı iyi bir performans gösterdi.  İlk oyunu kaybeden Newbee, riskli bir seçim yaparak Techies’i seçti. Bu seçiminden faydalanmayı bilen ekip seriden bir puan almayı başardı.


CDEC Gaming 0-2 Evil Geniuses

Orta kulvarda harikalar yaratan genç yetenek Sumail, CDEC ile oynadıkları seride yine takımının aldığı galibiyette büyük rol oynadı. Wildcard’dan gelip grubunun ikinci olan CDEC ise tecrübeli ve yetenekli takımın karşısında iyi mücadele etse de bu seriden puan koparamadı.


MVP.Hot6ix 0-2 Team Empire

Team Empire, MVP.Hot6 ile oynadığı seriden 3 puan almayı bildi. İlk oyunda Team Empire yeni metaya uygun seçimler yaparak rakibine fırsat vermedi. İkinci oyunda aynı şekilde oynayan Team Empire, oyunun üstünlüğünü ele geçirdi ve sonuna kadar bırakmadı.


CDEC Gaming 1-1 EHOME

CDEC Gaming ve EHOME serisinin ilk oyununda yüzü gülen taraf EHOME oldu. Oyunun üstünlüğü takımlar arasında gidip geldi ve sonunda bu mücadeleden galip gelen taraf EHOME oldu. İkinci oyunda ise CDEC’ın TI5’de oldukça iyi performans gösteren taşıyıcısı Agressif öne çıktı ve takımına bir puanı kazandırdı.


Team Empire 2-1 Virtus.Pro

B grubunda 4. takımı belirlemek için yapılan üç maçlık seride kazanan takım Team Empire oldu. Serinin ilk maçını Virtus.Pro’ya kaptıran ekip diğer iki maçta daha iyi bir performans göstererek ana etkinlikte üst grupta yerini aldı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.