Dota 2

The International 2015’in favori takımları

Her turnuvada olduğu gibi artık birkaç gün uzağında olduğumuz The International 2015’in de diğer takımlardan ayrılan favorileri bulunuyor.

Dota 2 profesyonel sahnesinin en büyük etkinliğinde bu sene öne çıkan takımlar ise Team Secret, Evil Geniuses ve Vici Gaming. Çok büyük bir sürprizle karşılaşmazsak da, turnuvada ipi göğüsleyen ekibin bunlardan biri olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden biz de keyifle izleyeceğimiz maçlardan önce bu takımlara kısaca bir göz atalım, ne durumda olduklarına bir bakalım dedik.

Team Secret
Clement “Puppey” Ivanov
Kuro “Kuroky” Takhasomi
Ludwig “Zai” Wåhlberg
Gustav “s4” Magnusson
Artour “Arteezy” Babaev

Hiç şüphe yok ki Team Secret şu an dünyadaki en iyi takım. Bu sene içerisinde oldukça güçlenen ekip, uzak ara bu yılki International’ın en korkulan takımı. Yıldız takım bu yıl ardarda 4 LAN turnuvası kazandı ve belirtelim, 2012 yılında Natus Vincere’den beri herhangi bir takım bunu başaramamıştı.

Team Secret, dünyadaki en yetenekli beş oyuncudan oluşmakta; s4, artık dünya yıldızı haline gelmiş bir orta koridor oyuncusu, Puppey ve Kuroki, Dota 2 sahnesinin gördüğü şu anda en iyi destek oyuncusu ikilisi, Zai dünyadaki en iyi offlaner’lardan birisi ve Arteezy de dünyadaki en iyi taşıyıcı.

GosuGamers’ın grafikleriyle şimdi Team Secret’ın en çok seçtiği kahramanlara bakalım:

secret_mp

Burada da takımın en çok banladığı kahramanları görüyoruz:

secret_banned

Secret çok fazla değişik sayıda kahraman kullanmamakta. Havuzlarında seçilme oranı %23 ve %25 arası olan yedi kahraman bulunuyor. Secret’ın en çok seçtiği kahraman Keeper of the Light ve Puppey’nin bu hero ile ne kadar iyi olduğu göz önüne alındığında bu seçim çok da şaşırtıcı değil. KOTL’un popüler bir seçim olmaması ve çoğu zaman yasaklanmaması da, kahramanın bu kadar çok fazla seçilmesinin altında yatan diğer neden. Listedeki ikinci kahraman ise Arteezy’nin imza kahramanı olan Shadow Fiend. SF tam olarak bir meta kahramanı olmasa da, çoğu zaman takım için gayet iyi iş yaptı. Dahası, Arteezy onunla harika oyunlar ortaya koyabiliyor. Zai’nin Clockwerk‘ü ise takım için oldukça iyi bir seçim. Kahramanın harita üzerinde görüş sağlaması, takımın hangi savaşlara gireceği konusunda daha kesin kararlar vermesine yardımcı oluyor. S4’ün kahraman havuzu geniş olduğundan, listede sadece iki kahramanını görebiliyoruz: Queen of Pain ve Bristleback. QoP kesinlikle 6.84 yamasının en popüler kahramanı. Bunun yanı sıra Bristleback de popüler bir seçim olmamasına rağmen iyi bir tank işlevi görüyor ve takım için gayet kullanışlı.

Takımın başarıları:
ESL One Frankfurt şampiyonu
MarsTV Dota League şampiyonu
The Summit 3 şampiyonu
Red Bull Battlegrounds şampiyonu
DotA Asia Championships üçüncüsü
ESL One New York üçüncüsü
StarLadder Season 10 ikincisi
The Summit 2 üçüncüsü
Dota Pit League Season 2 birincisi

Evil Geniuses
Clinton “Fear” Loomis
Syed Sumail “Sumail” Hassan
Saahil “UNiVeRsE” Arora
Kurtis “Aui_2000” Ling
Peter “ppd” Dager

Evil Geniuses’ı bu sene International’a giden en iyi ikinci takım olarak gösterirsek kimsenin karşı çıkacağını sanmıyoruz. Veteranlardan ve yeni gelen oyunculardan oluşan takım, şampiyonluk yolunda gayet iyi bir şansa sahip. Bu yıl kesinlikle çok iyi bir performans sergilediklerini söyleyebiliriz. DAC’ı kazanan takım, dünyanın en iyisi Secret’ı da mağlup etmeyi başardı. Takım ayrıca baskı altındaki yüksek seviye oyunlarıyla da tanınmakta.

Oyunculara kısaca bakacak olursak; Ppd kesinlikle bir strateji ustası, Fear lider ve deneyimli bir taşıyıcı, Universe adeta bir istikrar abidesi, Aui_2000 pozisyonunda dünyadaki en iyi oyunculardan ve Sumail yıldız bir orta koridor oyuncusu.

Ppd’nin takım kompozisyonu kurma konusundaki harikalığı ise ayrı bir paragrafı hak ediyor. Oyuncu bazen hiç duyulmamış kompozisyonlar ortaya koyarken, bazen de meta kahramanlarından oluşan iyi kompozisyonlar oluşturuyor. TI5 öncesi favori olarak Team Secret gözükse de, EG karşısında ne yapacakları merak konusu.

Şimdi EG’nin en çok seçtiği kahramanlara bakalım:

eg_mp

Burada da en çok banladıkları var:

eg_banned

EG’nin en çok seçtiği kahraman Dazzle. Diğer takımların kahramanı banlamaması ve ppd’nin de harika oynaması, bu seçimdeki en önemli iki etken. Dazzle’dan sonra, Universe’in Clockwerk‘ü dünyada bir numara. Oyuncu 6. seviyeye ulaştıktan sonra harita üzerinde sürekli olarak karşı takıma tehdit yaratıyor. Queen of Pain, metadaki en çok tercih edilen kahraman (%96 seçme ve yasaklama oranı), SumaiL ve Fear bu kahramanı oynuyor ve ikisi için de iyi bir seçim. SumaiL, bir farm kahramanı olarak kullanırken Fear daha çok “play maker” olarak oynuyor. Tıpkı QOP gibi Earthshaker da takımda iki oyuncu tarafından oynanabiliyor. Universe ve ppd bu kahramanı rahatlıkla oynarken, Earthshaker seçiminin hangi koridora gideceği rakipler için çoğu zaman muamma oluyor.

EG çok yönlü bir takım. Meta kahramanlarını ya da meta dışı kahramanları oynayabiliyorlar. Ayrıca farm ağırlıklı ya da erken snowball tarzında da oynayabiliyorlar. Takımın The International 2015’e getireceklerini merakla bekliyoruz.

Takımın başarıları:
Dota Asian Championships şampiyonu
ESL One Frankfurt 2015 ikincisi
The Summit 3 ikincisi
jD MLG Pro League #1 ikincisi
Dotapit Season 3 şampiyonu
WEC 2014 şampiyonu
ESL One New York ikincisi
StarLadder #10 şampiyonu
DreamLeague Season 2 şampiyonu

Vici Gaming
Chen “Hao” Zhihao
Xie “Super” Junhao
Daryl “iceiceice” Koh
Lu “Fenrir” Chao
Xu “fy” Linsen

Vici Gaming, 2015’e girilirken dünyadaki en iyi takım olarak gösteriliyordu. Bu yıl katıldıkları turnuvaları yedi kez ilk 4’te bitirmelerine rağmen senenin başındaki kadar dominant bir performans sergileyemediler. Takımın oyun seviyesi ise geçtiğimiz aylarda oldukça düştü. Performansları son dönemde biraz düşük seyrediyor olsa da, Çin takımı halen International için favori takımlardan birisi.

Vici Gaming harika bir destek ikilisi olan Fy ve Fenrir, dünya yıldızı taşıyıcı Hao, dünyadaki en iyi offlaner’lar arasında ikinci olarak gösterilen ice3x ve harika bir istikrara sahip olan orta koridor oyuncusu Super’dan oluşuyor.

Takımın en çok seçtiği kahramanlar şu şekilde:

vg_mp

En çok yasakladıkları:

vg_banned

VG, listedeki diğer takımlardan çok daha fazla Io oynadı. Çok popüler bir kahraman olmasa da, Fy’ın harika Wisp oynadığını söyleyebiliriz. Takım ayrıca Leshrac ve Queen of Pain oynuyor. Bu da çok büyük bir sürpriz değil, zira Super ve Hao bu iki kahramanda oldukça başarılı. Dahası bu ikili hali hazırdaki metada oldukça güçlü. Listede sadece üç destek kahramanı olması ise, Fy’in ve Fenrir’in ne kadar geniş bir kahraman havuzuna sahip olduğunu gösteriyor. VG oldukça fazla Bristleback ve Shadow Fiend seçimini yapmakta. Takım bu iki kahramana da oldukça fazla güveniyor. Bu güven bazen iyi, bazen kötü sonuçlar verebiliyor.

Vici Gaming şu anki performanslarıyla Team Secret ve Evil Geniuses’un oldukça gerisinde olsalar da, ESL One Frankfurt’tan beri çok şey değişti. VG’nin 2015 başındaki performansına geri dönüp TI’yı domine edip etmeyeceklerini bekleyip göreceğiz.

Takımın başarıları:
Dota Asia Championships ikincisi
Starladder XII şampiyonu
The Summit 3 üçüncüsü
I-League Season 3 ikincisi
MarsTV Dota League dödrüncüsü
WEC 2014 üçüncüsü
i-League şampiyonu
ESL One New York şampiyonu
The Summit 2 şampiyonu

[interaction id=”55b299cdc902770806c99591″]

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir