Dota 2

The International 2016’da grupların kaderi bu gece belli oluyor

Heyecan dolu ilk iki günün ardından The International 2016’da son gününde oynanacak maçlarla gruplar şekillenecek. Maçların ardından önümüzdeki hafta başlayacak ana etkinlikle takımların eşleşmeleri ve kümeleri belli olacak.

A GRUBU

A Grubu’nda liderlikte sürpriz bir şekilde son şampiyon EG bulunuyor. Transfer sezonu süresi dışında Universe’ün geri dönüşü ve Zai’nin katılımı sebebiyle açık elemelerden gelerek TI’a katılan son şampiyon, geçen ayların aksine son derece istikrarlı oyunlarla rakiplerine kök söktürdü. Özellikle Zai’nin muhteşem Elder Titan performansı akıllarda yer ederken PPD de tekrar draft başarısını konuşturdu.

Herkesin şampiyonluk favorisi OG, son güne ikinci sırada geliyor. Boşuna favori olduğunu göstermeyen OG özellikle LGD maçında yaptığı hataları yapmasa zirvede olabilirdi.

Bir diğer favori Wings, çok kötü oynadıkları ilk günün ardından toparlanarak 3 sırada kendine yer buldu. Yine farklı draftlar sergileyen takımda Innocence ve iceice oyunları ile önplana çıktılar.

Alliance ve TnC aynı galibiyet sayısı ile 4 ve 5. sırayı paylaşıyorlar. Özellikle Alliance, kendi alışılagelmiş kahramanlarından şu ana kadar çok farklı seçimlerle bizleri şaşırtı. TnC ise diğer Uzak Doğu takımları gibi şu ana kadar beklentinin ötesinde oynuyor.

Ateş hattında ise Navi ve LGD bulunuyor. 6. ve 7. sıralardaki ekipler için son gün çok kritik. Na’Vi erken baskı ve gank’e dayalı oyun stilinin çözülmesi ve fazlaca basit hatalar yapması nedeniyle tahmin edilenin çok gerisinde kalırken son oynadıkları LGD maçını 2-0 kazanarak adeta üst küme umutlarına tutundu. LGD ise bu mağlubiyetle kendini ateşe attı dersek abartmayız. Support oyuncuları September’ın vize problemi nedeniyle gelemeyip yerine Banana’nın oynaması takımı etkilemiş gibi gözüküyor.

Son sırada ise Wildcard 2.si Escape Gaming bulunuyor. Escape Gaming’in artık üst küme şansı kalmadı. Sadece Era, Synderen gibi isimleri ana sahnede görmek izleyicileri mutlu edecektir diye düşünüyoruz.

B GRUBU

B Grubu’nda da zirvede sürpriz sayılabilecek bir isim var; EHOME. Wildcard galibi takım, geçen aylardaki büyük takım içi problemleri bir kenara bırakmışa benziyor. Iceiceice’ın sürpriz biçimde carry’ye geçmesi oldukça yararlı olmuşa benziyor.

Grupta ikinci sırada daha büyük bir sürpriz bizleri bekliyor; Digital Chaos. Açıkçası bizim de grupta ez az şans verdiğimiz takımlardan olan Digital Chaos 8 galibiyet ve 2 mağlubiyet ile ikinci sırada. Özellikle Resolution’ın Morphing ile gösterdiği performans izlemeye değerdi.

Newbee ve Liquid şampiyona favorilerinden olmalarına rağmen 5 galibiyet ve 5 mağlubiyet ile hayal kırıklığı yaratarak 3. ve 4. sırada yer aldılar.

Vici Gaming Reborn ve Mvp Phoenix ise 4’er galibiyet ve 6’şar mağlubiyet ile 5. ve 6. sırada bulunuyorlar. Özellikle MVP Phoenix, sürekli aksiyona dayalı oyunu ile iyi sonuç alamasa da bizler için inanılmaz bir seyir zevki sunuyor.

Team Secret sadece 3 galibiyetle sondan 2. sırada yer alırken iyi geçen ilk günün ardından ikinci gündeki tüm maçları kaybederek büyük hüsran yaşadı. Özellikle Huskar ellerinden alındıktan veya yasaklandıktan sonra ne yaptığını bilemez haldelerdi. Son gün çok zor 4 maçın tamamını kazanamazlarsa üst küme onlar için imkansız olacak.

Fnatic ise ilk iki günün belki de en kötü takımıydı. Secret’ın hediye ettiği oyunlar olmasa galibiyet göremeyecek ekibin üst kümede kalması için küçük çaplı bir mucize gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir