Dota 2

The International 2017’nin şampiyonu Team Liquid oldu

İlk günden beri favori isimlerden birisi olarak gösterilen ve oyuncularının çoğu ilk kez bu kadar büyük bir sahnede mücadele eden Team Liquid, The International 2017 şampiyonu oldu.

Turnuva ilk günden itibaren adeta şanına yakışır maçlara sahne oldu. Alt ve üst mücadele kulvarlarında kıyasıya bir rekabete sahne olan TI7’de hiçbir seri tek taraflı ve keyifsiz maçlara sahne olmadı. Mücadelenin son gününe kadar sürpriz sayılacak sonuçlar ve kıyasıya rekabet, turnuvayı izleyen milyonlarca espor hayranına keyifli saatler yaşattı.

Ana etkinlik, üst kulvarın ilk maçı olan Team Liquid ve Invictus Gaming maçıyla çok hızlı bir başlangıç yaptı. Bu iki üst kalite takımın maçında Çin temsilcisi Invictus Gaming, rakibini 2-1’lik bir skorla geçerken, çok iyi bir grup aşaması geçiren ve turnuvanın en büyük favorilerinden olan Team Liquid kendini bir anda alt kulvarda buldu. Günün ikinci maçı olan Evil Geniuses-Newbee karşılaşmasında Newbee, rakibi EG karşısında 2-0’lık rahat bir galibiyet alarak üst kulvarda bir üst tura yükseldi ve çeyrek finalde Invictus Gaming’inrakibi oldu.

The International 2017, tekli maç eliminasyon sistemiyle işleyen alt kulvarın ilk maçlarıyla devam etti. Taraftarların en büyük favorilerinden olan iki takım OG ve Team Secret rakipleri Infamous ve Execration’ı tek maç sonucu geçerek alt kulvarda bir üst tura yükselirken, Team Empire rakibi Cloud9’ı, Digital Chaos da iG Vitality’i turnuvanın dışına iterek bir üst tura geçti.

Turnuvanın ana etkinliğinde ikinci gün, üst kulvardaki LFY- TNC maçıyla başladı. İnanılmaz bir grup aşaması geçiren Çin temsilcisi LFY, yakaladığı bu muhteşem momentumu kaybetmeyerek rakibini 2-0 gibi net bir skorla geçti veturnuvanın üst kulvarında çeyrek finale yükselen üçüncü Çin takımı oldu. Bu aşama LGD- Virtus.pro maçıyla devam etti. Virtus.pro, çok zorlu 2 maçın ardından 2-0 ile turu geçerken üst kulvarda turnuvaya devam edecek son takım oldu.

Sadece The International 2017’nin ikinci gününe değil, turnuvanın tamamına damga vuran maç olan Team Liquid-Team Secret karşılaşması ise alt kulvarın ikinci turunda oynandı. Eski iki takım arkadaşı ve takımlarının kaptanları olan iki dev isim KuroKy ve Puppey’i karşı karşıya getiren mücadele Team Liquid’in çok zor bir şekilde aldığı 2-1’lik galibiyetle sonuçlandı. Günün son maçı olan Evil Geniuses-Team Empire maçında Rus temsilcisi Team Empire, Amerikan rakibini 2-0’lık net bir sonuçla geçerek Evil Geniuses’ı turnuvanın dışına itti.

Üçüncü gün ise çeyrek final müsabakalarıyla başladı. Çok heyecanlı geçen Invictus Gaming-Newbee maçında rakibini 2-1’lik bir skorla geçen Newbee yarı finale yükselen ilk takım oldu. İkinci çeyrek final maçında Virtus.pro ile eşleşen LFY, serisini bozmadan rakibini 2-0 ile geçerek yarı finale yükselen ikinci Çin takımı oldu.

Yarı final müsabakalarından sonra turnuva alt kulvar mücadeleleri ile devam etti. Ana etkinliğe alt kulvardan başlayan OG, üst kulvarda aldığı mağlubiyetten sonra alt kulvara düşen rakibi TNC karşısında 2-0’lık bir galibiyet alarak The International 2017’ye erken veda etme niyetleri olmadığını rakiplerine gösterdi. Üçüncü günün son maçında üst kulvarda aldığı Virtus.pro mağlubiyetinden sonra alt kulvara düşen LGD, rakibi Digital Chaos’u 2-0 ile geçerek alt kulvarın bir sonraki turunda OG’ninrakibi oldu.

Turnuvada finalistler yavaş yavaş şekillenmeye başlarken dördüncü günde alt kulvar turnuvada erken havlu atmak istemeyen takımların kıyasıya mücadelesine sahne oldu. Günün ilk maçında, Team Secret galibiyetinden aldığı özgüven ile güne bomba gibi başlayan Team Liquid, 2 maçın sonunda rakibi Team Empire’ı evine erken yolladı ve Virtus.pro’ya rakip oldu. OG-LGD maçında ise LGD kahraman seçimindeki doğru tercihleri ile rakibine 2-0’lık üstünlük sağlayarak taraftarın sevgilisi OG’yi turnuvanın dışına itti ve Newbee tarafından mağlup edilerek alt kulvara tek taraflı bir bilet hediye edilen Invictus Gaming’in rakibi oldu.

Günün üçüncü maçı olan Team Liquid-Virtus.pro karşılaşması da çok büyük bir mücadeleye sahne oldu. Hataya tahammülü olmayan alt kulvarda bu iki dev ekip kıyasıya mücadele ederken , gülen taraf  2-1’lik galibiyet sonucu Team Liquid oldu. LGD ve üst kulvarda aldığı mağlübiyet sonrası alt kulvara düşen Invictus gaming arasında oynanan karşılaşmada ise LGD rakibini 2-0’lık net bir skorla zorlanmadan geçti.

The International 2017’nin beşinci günü Newbee ve LFY arasında oynanan üst kulvar finali maçı ile devam etti. Baştan aşağı geri dönüşlere sahne olan bu karşılaşmada, ilk maç LFY’ın oyunu domine etmesiyle başladı. Neredeyse 20k’lık bir tecrübe ve altın farkı oluşmasına rağmen Newbee’nin gerçekten son derece başarılı ve kritik smoke hareketlerinin yanı sıra sccc’nin Sniper ile kusursuz bir oyun çıkartması Newbee’ye galibiyeti getirdi. Serinin ikinci oyununda risk alan takım LFY’di. Çok güçlü bir oyun ortası savaşı kadrosuyla maça başlayan LFY, seriyi kısa bir sürede 1-1’lik bir duruma getirdi. Üçüncü oyun International tarihi açısından adeta bir mihenk taşı oldu. İlk oyuna çok benzer bir şekilde erken oyunu kazanan LFY, yine 20k’lık bir tecrübe ve altın farkı yakaladı. Ama Roshan etrafındaki çarpışmalar oyunun kaderini belirledi. Rakibini eleyen Newbee, The International 2017 finaline adını yazdıran ilk isim oldu ve turnuvayı ikinci kez kazanan ilk takım olma yolunda önemli bir adım attı.

Turnuvanın beşinci günü, Team Liquid Ve LGD Gaming arasında oynanan maçla son buldu. Galibinin LFY ile eşleşeceği bu maç, Team Liquid’in 2-0’lık üstünlüğüyle sonuçlandı. Üst kulvardaki ilk maçında kaybedip alt kulvara düşen Team Liquid burada karşılaştığı bütün rakiplerini turnuvanın dışına iterek ilk 3’e girmeyi garantiledi.

The International 2017’nin son günü, alt kulvarın finali olan LFY-Team Liquid maçı ile başladı. Serinin ilk maçı son TI’da çok fazla izleme fırsatı bulamadığımız Lone Druid, Sniper gibi kahramanlara ev sahipliği yaptı. Takım savaşlarında üstünlüğü eline alan LFY, Spirit Bear ve Keeper of the Light’a rağmen rakibinin kulelerini alarak 57 dakikalık bir kuşatma sonucu ilk maçı kazandı. Serinin ikinci maçında Team Liquid, adeta oyuna dört elle sarılarak daha önce kimsenin yapamadığını başarıp LFY takımını 31. Dakikada pes etmeye mecbur bıraktı ve durumu 1-1’e getirdi. Serinin son maçı, Dota2 tarihinin en heyecanlı maçlarından biriydi. Heyecan ve aksiyonun hiç eksik olmadığı 49 dakika sonucunda galip gelen taraf rakibini eleyerek finalde 10 milyon dolarlık büyük ödül için Newbee’nin rakibi olmaya hak kazanan takım Team Liquid oldu.

Beklenen büyük final, Türkiye saati ile Cumartesiyi Pazara bağlayan gece saat 01.00’da başladı. Serinin ilk maçında Newbee, turnuva geçmişine yakışmayacak bir drafttan sonra henüz 27. dakikada oyunda pes eden taraf oldu. İkinci maçta ise bu sefer oyuna hızlı başlayan taraf Newbee oldu. Özellikle Sccc’nin Alchemist’i ormana gitmek zorunda bırakan ve oyunu domine eden performansı, daha sonraki dakikalarda Roshan etrafında şekillenen savaşlarda özellikle Earthshaker’ın hatasız oyunları ile maç TL’nin lehine döndü. İlerleyen dakikalarda oyuna ağırlığını koyan Liquid, son dakikalarda fazla zorlanmadan serinin ikinci maçını da kazanarak durumu 2-0’a getirdi. Newbee için ölüm kalım maçı olan üçüncü karşılaşma yine ekibin isteği yönde ilerlemedi. Çok güçlü ittirici kahramanlar seçen Newbee, oyun başı istediği ağırlığı oyuna koyamadı. Galibiyete ulaşan Team Liquid de The International 2017’nin şampiyonu oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.