Dota 2

Dota 2 The Summit 3 Turnuvası 1. gün sonuçları

The International 2015 öncesi birçok iddialı ekibin karşı karşıya geleceği The Summit 3 bugün itibariyle başladı.

Turnuvanın ilk gününde Rave tecrübeli Çin ekibi Vici Gaming karşısında galibiyet arayışındaydı ancak işler istedikleri gibi gitmedi ve 2-0 kaybetti. Kozlarını paylaşacak olan diğer 2 takım ise EG ve Cloud9’dan beklentiler yüksekti denilebilir. EG uzun zamandır böyle bir organizasyonda bulunmamıştı ve performansları merak konusuydu. C9 ise yakaladığı çıkışı korumak niyetindeydi ve seriden aldığı 2-0’lık galibiyet ile bunu başardıklarını gördük. Ayrıca Cloud 9, Evil Geniuses karşısında aldığı ezici üstünlüklerle de yeni güncellemeye çok iyi bir şekilde ayak uydurduğunu herkese gösterdi. Bir sonraki oyunda Vici Gaming karşısında ise bambaşka bir Cloud 9 gördük. EG karşısında gösterdiği performansın yanına gelemeyen takım Vici Gaming karşısında 2-0’lık ezici bir mağlubiyet yaşadı. Cloud 9 vs Vici Gaming karşılaşmasının sonlanması ile The Summit 3’de ilk günün sonuna gelindi.

[The Summit 3 Turnuvası 2. gün sonuçları]

[The Summit 3 Turnuvası 3. gün sonuçları]

[The Summit 3 Turnuvası 4. gün sonuçları]

Rave – Vici Gaming: 0-2

1.Oyun

Turnuvanın ilk maçında birçok kişi Rave’in, Vici karşısında bir sürpriz yapabileceğine inanıyordu ancak güne galibiyetle başlayan taraf Vici oldu. İlk oyun olması itibariyle birçok kişinin maçı merakla izlediğini söyleyebiliriz. Her iki tarafın seçimlerinden bahsedecek olursak Vici oldukça agresif ve rakibi oynatmama üzerine bir dizilimle başladı. iceiceice’ı Earthshaker, Hao’yu Gyrocopter ve orta kulvarda Super’ı Viper ile izledik. Bu seçimlere karşılık Rave daha kırılgan bir dizilimle başladı. Rakibi Lion, Lina ve Zeus gibi seçimlerle erkenden ani hasarlarla güçsüz düşürmeyi ve Phantom Lancer’a rahat bir dövüş alanı bırakmayı amaçladılar. Her iki tarafın destekleyicileri de oyunun kaderini belirleyecek hamlelerde baş rolde olacaklardı.

Oyuna beklendiği gibi Vici Gaming temkinli başladı ve herhangi bir sürprize yer vermemek adına riskli hamlelerden kaçındılar. Hao’nun nasıl bir altın kazanma potansiyeli olduğunu bilen Rave, kendisini baskı altına almak ve gelişimini olabildiğince geciktirmek istedi. Ancak oyuna başarılı bir first blood alarak başlayan Vici Gaming, gerçekten karşı konulması güç bir uyum içerisinde oynadıklarını gösterdi. Oyunun ilk kesimlerinde gerçekten oldukça fazla dövüş yaşandı ancak her dövüşe iyi başlayan Rave sürekli daha fazla kayıp veriyordu ve buna karşılık herhangi bir çözüm bulamadılar. Takım dövüşlerinden eksik ayrılan taraf olmaları rakibin altın açısından arayı açmasına sebep oldu denilebilir. Ancak oyunun yarım saatten daha az sürdüğünü düşünecek olursak bunun pek de önemi yoktu. Vici Gaming için oyunu kazandıran nokta Rave’i ekonomik açıdan çok başarılı bir şekilde kontrol altına almış olmalarıydı. Özellikle rakip ormana düzenli olarak yaptıkları başarılı baskınlar jeyo’nun elini kolunu bağlamıştı. Altının dışında seviye açısından da rakibe üstünlük kurmaları galibiyeti getiren bir başka etkendi. Rave, Vici’ye karşı etkili bir oyun sergilemek istedi ancak Vici bizlere tecrübenin kazandığı bir oyun izletti.

2.Oyun

Serinin ikinci oyununda Rave rakibi Vici’ye karşı yaptığı erken hatayı tekrarladı denilebilir. Kahraman seçimlerinde anlaşılmaz hamleler yapan Rave oyunun ilk kesimlerinde tutunabilse de daha sonraki safhalar için oldukça dağınık bir görüntü sergiledi. Rave’in erken Phantom Lancer seçimini Vici’nin Dark Seer ile karşılaması gerçekten oyunun başlamadan Vici lehine 1-0 olmasını sağladı diyebiliriz. Rave’den gelen Magnus seçimi her ne kadar takipçilerini heyecanlandırsa da uyum içerisinde oynayabileceği bir yardımcı kahramanın olmaması takım dövüşlerindeki potansiyeli aşağı çekti. Vici ise carry Tiny ve yanına Io-Lina ikilisini yerleştirdiği easy trilane ile çok rahat bir oyun oynadı. Tiny’nin yapısı itibariyle sırtlayıcı rolünü kaldırabilmesi ve aynı zamanda ani baskınlarda etkin rol alabilmesi gerçekten Io ile uyumunu sağlayan bir faktör oldu.

Oyuna hızlı başlamak isteyen Rave bunun bedelini first blood’ı Vici’ye kaptırarak ödedi. Üst kulvarda Tiny-Lina-İo üçlüsüne karşılık Dazzle-Bristle ikilisinin bulunması bol bol dövüş yaşanacağının habercisi gibiydi.  Daha önce de belirttiğimiz gibi Rave’in en büyük hatası erken Phantom Lancer tercihi oldu. Rakibe karşı strateji geliştirme imkanı verdiler ve Dark Seer iceiceice’ın ellerinde gerçekten potansiyeli oldukça yüksek bir kahraman. Nitekim öyle de oldu ve Jeyo, iceiceice karşısında gerçekten zor zamanlar yaşadı. Yanında her ne kadar Witch Doctor da olsa bir türlü istediği altın ivmesini yakalayamadı ve maruz kaldığı birkaç ani baskınla birlikte iyice oyundan düştü. Bu sırada üst kulvarda gerçekten mücadele denilebilecek anlar da yaşandı. Rave birkaç denemesinde iyi sonuçlar almasına karşın rakibin üçlü kombinasyonu kendilerine hareket imkanı vermedi. Magnus’un birkaç denemesi de etkili pozisyonlar oluşturdu ancak devamında hiçbir hasar verilememesi bu çabaları da boşa çıkardı. Oyunun neredeyse her kesiminde altın açısından rakibinin gerisine düşen Rave bir noktadan sonra çabalasa da oyundaki varlığını kaybetti ve tecrübeli Çin ekibi zafere uzanan taraf oldu.


EG – Cloud 9: 0-2

1.Oyun

Günün ikinci serisinin ilk maçında Cloud 9, Evil Geniuses karşısında çok kolay bir galibiyet aldı. C9 seçim aşamasında yaptığı kararlar ile oyunun hızlı bir şekilde biteceğinin sinyallerini veriyordu ancak 17. dakikada oyunun biteceğini kimse düşünmüyordu.

Oyunun başlarında Keeper of the Light ve Phantom Lancer, Kunka ve Axe karşısında oldukça zor zamanlar geçirdi. Durumun farkında olan C9, alt kulvardaki Broodmother’ı üst kulvara Phantom Lancer’ı ise alt kulvara yerleştirdi. Orta kulvarda oynayan FATA için ise işler oldukça iyi gidiyordu. Ormandan gelen Chen’ın yardımıyla genç oyuncu SumaiL’ın üzerinde baskı kuran FATA, Dragon Knight’ın ve Chen’in ittirme gücü sayesinde orta kulvardaki kuleyi hızlı bir şekilde yıktı. EG ise Undying ve Nature’s Prophet ile kulvarda killer alarak oyunun üstünlüğüne ele geçirmeye çalıştı ancak C9’ın ittirme gücü karşısında duramadı. Kule ardına kule alan C9, hızlı bir şekilde güçlenmiş olan Dragon Knight sayesinde Evil Geniuses’ın ormanını ve oyunun kontrolünü ele geçirdi. Sonrasında ise Evil Geniuses’ın 17. dakikada üst kulvardan kaybettiği kulelerin ardından kaybettikleri takım mücadelesi, C9’ı durduramayacağını fark ederek teslim olmalarına sebep oldu.

2.Oyun

Serinin ikinci oyunda hedefine sakin adımlarla ilerleyen Cloud 9, uzun süren çabalar sayesinde galibiyeti almayı bildi. Oyunun ilk dakikaları karşılıklı birkaç kill’in ve baskının dışında oldukça sakindi. Cloud 9, yaptığı seçimler doğrultusunda oyunu uzatmaya yönelik stratejiler yürüttü. Evil Genisuses ise oyunun erken kısımlarında organize olarak rakiplerini öldürmeye başladı ancak EternalEnvy’nin altın ve tecrübe kazanmasına engel olamadı.

Oyunun ilerleyen kısımlarında EG, takım halinde hareket ederek rakiplerini avlamaya devam etti. Diğer yandan Cloud 9, Radiance’lı Naga Siren sayesinde kulvarları ittirerek kuleleri aldı. 28. dakikada Aegis’i alan EG, bu üstünlüğünü kullanamadan takım mücadelesine girdi ve kaybetti. Zaten üstünlüğü elinde bulunduran Cloud kulvarları ittirerek oyunun ve haritanın kontrolünü ele geçirdi. N0tail-BigDaddy ve bOne7’ın oyun genelinde gösterdiği etkili performans ve harita bilinci sayesinde C9, son kez EG’nin üssüne doğru saldırıya geçti. EG, kendi üssünde gerçekleştirmesi gereken takım mücadelesini dışarıya taşıdı ve üssünü savunmada başarısız oldu. Üst barakaları aldıktan sonra orta kulvardaki barakalara gözünü diken EternalEnvy’yi durdurmak için anında canlanan SumaiL ise tek başına Cloud 9 karşısında duramadı ve Evil Geniuses seriden mağlup ayrılan taraf oldu.


Cloud 9 – Vici Gaming 0-2

1.Oyun

İkinci seride oldukça dominant bir performans gösteren Cloud9’ın bir sonraki rakibi Vici Gaming oldu. Cloud9, Hao’nun Gyrocopter oynamasından çekinmiş olmalı ki ilk ban bu yönde oldu. Bunun dışında yasaklanan kahramanlar önceki oyundaki kahramanlar ile oldukça benzerdi. Vici Gaming, Cloud9’ın Chen’i seçmesinin üzerine Bounty Hunter’ı seçerek baskı kurmayı amaçladı. Cloud9 ise FATA ve Dragon Knight ikilisinden vazgeçmedi ve üst üste üçüncü kez bu kahramanı seçti. Genel olarak daha başarılı bir kahraman seçme aşaması yaşayan Vici Gaming bu sayede ilk oyunda galibiyete ulaşan taraf oldu.

Hızlı başlayan oyunda BigDadyN0tail oynadığı Chen ile ormana gidip Bounty Hunter ile uğraşmamak için vakit kaybetmeden zor kulvardaki Storm Spirit’in yanına gitti. İki adet altın kazanımına ihtiyaç duyan kahramanın aynı kulvarda olması ise işleri biraz daha zorlaştırdı. First Blood alan taraf Cloud9 olmasına rağmen bu noktadan işler hep Vici Gaming’in yolunda gitti. Etkili bir şekilde baskı kuran Vici Gaming’de Witch Doctor hariç her kahraman ihtiyacı olan altın kazanımını rahat bir şekilde elde etti. Bir şekilde oyuna tutunmanın yollarını arayan Cloud9 çareyi Smoke Gank yapmakta buldu. 19. dakikada gerçekleşen karşılaşmada Smoke avantajını kaybeden Cloud9, 4 kahramanını kaybetti. Buna karşılık olarak ise Vici Gaming’de sadece Bounty Hunter kayıplar arasındaydı. Avantajı ele geçiren Vici Gaming hızlı bir şekilde Cloud9 üssüne girdi ve 20. dakikada oyunu bitirdi. İkinci oyunda gösterdiği benzersiz performanstan sonra Cloud9’ı kolay bir şekilde alt eden Vici Gaming bizlere StarLadder Season XII’deki Cloud9-VG karşılaşmasını hatırlattı.

2.Oyun

İkinci oyun için ne söylenir bilemiyoruz. Oyuna oldukça ilginç kahraman seçimleri ile başlayan Cloud 9 çok kısa bir sürede bütün kulvarlarda Vici Gaming’in baskısı altında kaldı. Cloud 9’ın bu kahraman seçimine karşı ise Vici Gaming, kulvar formasyonunu değiştirdi. Iceiceice oynadığı Axe ile kolay kulvara giderken Hao orta kulvarda yer aldı ve geriye kalan Vici Kahramanları ise, Cloud 9’ın üç kahramanına karşı üst kulvara gitti. Önceki oyunda olduğu gibi etkili bir performans gösteren fy takımının First Blood almasını sağladı. Bu noktadan sonra ise üst kulvar Cloud 9 için bir cehennem halini aldı. Üst kulvarda dominantlığını koruyan VG, EternalEnyv’nin herhangi bir şekilde altın kazanmasına olanak vermedi ve üst üste iki kez Spirit Bear’ı öldürdü. 8.dakikada iceiceice’in Blink Dagger almasından sonra ise oyun iyice tek taraflı oldu. Bundan sonra gerçekleşen takım mücadelelerinde Cloud 9, Vici Gaming karşısında çaresiz kaldı. Drow Ranger ve Visage ile Roshan’ı öldüren VG hızlı bir şekilde kulvarları ittirdi ve 14. dakikada Cloud 9 üssüne girerek oyunu bitirdi.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.