Dota 2

The Summit 3 öncesi takım analizleri

Beyond the Summit tarafından düzenlenen ve The International 2015 öncesi birçok iddialı ekibin mücadele edeceği The Summit 3 bugün itibariyle başlıyor.

An itibariyle turnuvaya katılan 8 takımdan 6 tanesi The International 2015 için doğrudan katılım davetiyesi almış bulunuyor. The Summit 3, The International 2015 elemeleri öncesi düzenlenen son LAN turnuvası olacak ve birbirinden tecrübeli ekipler 5 günlük uzun bir maratonun sonunda kazanan taraf olmak için ter dökecekler.

5 gün sürecek olan ve çift torba eleme usulüyle oynanacak olan turnuvada gün bazında hangi takımların karşılaşacağı ise şöyle belirlenmiş:

 • 1.gün itibariyle A grubunda Vici Gaming – Rave ve EG – Cloud9 eşleşmelerine tanık olacağız. Bu maçların kazananları A Grubu Kazanan Torbası kategorisinde karşı karşıya gelecekler.
 • 2.günde ise B grubundan Secret – IG ve LGD – Not Today karşılaşmalarını izleyeceğiz. Aynı şekilde bu 2 maçın galibi B Grubu Kazanan Torbası kategorisinde karşı karşıya gelecekler.
 • 3.günde her 2 grubun kaybeden takımları bir torbada birleşecek ve tek maçlı eleme usulü ile son 2 takım belirlenecek.
 • 4.günde her 2 grubun üst tura yükselen takımları arasındaki mücadeleler sonunda 1 takım adını finale yazdıracak.
 • 5.günde ise kaybeden torbanın son 2 takımı arasında oynanacak olan maç ile diğer finalist ve Büyük Final sonrası turnuvanın galibi belirlenecek.

The Summit 3, The International 2015 öncesi doğrudan davet alan takımlar için tam anlamıyla bir prova niteliğinde olacak denilebilir. Şu an için katılımcıların The International’a odaklandığını düşünürsek, turnuvada gösterecekleri performansın bizlere kendileri hakkında bir fikir edinmemiz için yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Turnuvanın başlamasına saatler kala takımlardaki son durumlara bir göz atmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.


Vici Gaming

Geçtiğimiz senenin The Summit 2 şampiyonu. The Summit 2’de, Cloud9’a karşı aldıkları 3-1’lik galibiyetten bu yana oldukça etkileyici bir grafik çizen Vici Gaming bu sene de dikkatleri üzerinde toplamış durumda. Ancak The Summit 2 zaferinden bu yana i-League 2.Sezonunu üçüncü sırada tamamladıklarını ve en son gerçekleştirilen Dota 2 Şampiyonlar Ligi 5.Sezon finalinde kaybederek ikinciliğe boyun eğdiklerini de belirtmekte fayda var.

Black^ artık takımda değil ancak yerine gelen Hao takım için oldukça etkili bir performans sergiliyor ve faydalı olduğundan şüphe yok. Hao agresif oyun stiliyle bilinen bir oyuncu ve son zamanlarda getirilen 6.84 güncellemesi de kendisinin bu stilde devam edebilmesine olanak sağlıyor.


Evil Geniuses

Amerika Summit elemelerinden başarılı bir şekilde çıkan 2 takımdan ilki olan Evil Geniuses, Dota 2 Asya Şampiyonasından beri ortalıkta görünmüyordu. Takımın bu süreçte paslandığını ve küçümsenebilir olduğunu düşünmek gerçekten büyük bir hata olur çünkü aradan geçen zamanı rakiplerini analiz edip yeni stratejiler belirlemek için ve yeni güncellemeye adapte olmak için kullanmış olmaları muhtemel.

Uzun bir süredir profesyonel maçlara çıkmamış olmaları kendilerinin turnuvaya temkinli ve yavaş başlamalarına sebep olabilir ancak hala Evil Geniuses oldukları unutulmaması gereken bir gerçek.


Cloud9

Avrupa Summit elemelerinin ilk ayağına yenilgiyle başlamış olmalarına rağmen Cloud9, kaybeden torbasındaki maçlarının neredeyse tümünü kazanarak büyük bir başarıya imza atmışlardı. Kaybettikleri tek maç ise Team Empire’a karşıydı.

Cloud9’ın son zamanlarda gösterdiği yüksek performans herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Star Ladder 12.Sezonda ilk üçün arasında bulunmayı başardılar ve ESL Frankfurt’un Avrupa elemelerinde kaybeden torbasından çıkmayı başardılar. Son gelen 6.84 güncellemesi ile sadece 2 maça çıktılar ve bu 2 maçta da bilinenden tamamı ile farklı kahraman seçimleriyle Na’Vi’ye karşı 2 zafer kazandılar. Yeni güncellemenin kendilerini etkilediğini söylemek oldukça zor.


Rave

The International 2015 için Team Malaysia’nın davet alması ancak Rave’in alamaması takipçilerini oldukça üzmüştü. Takımın kadrosu son zamanlarda oldukça stabil görünüyor (son değişiklik 2014 Haziran’da ninjaboogie’nin takıma dahil olmasıydı) ve alınan sonuçlar her ne kadar sadece güneydoğu Asya ile sınırlı olsa da oldukça etkileyici.

Senenin başında birçok seyahat problemi yaşamasına rağmen Rave, vize sorunlarının üstesinden başarılı bir şekilde geldi ve bu seneki turnuvaya katıldılar. Takım turnuvada göstereceği etkili performans ile The International davetini hak eden bir ekip olduğunu kanıtlamak istiyor ve güneydoğu Asya elemelerinde de aynı şekilde bu performansını korumayı amaçlıyor. Bu turnuva Rave için uzun bir yolun başlangıcı diyebiliriz ve kendilerinin uluslararası sahnede boy gösterip gösteremeyeceğine dair bir fikir sahibi olacağız.


Not Today

Smash takıma dahil olalı sadece birkaç ay oldu ancak kendisinin Beyond the Summit’e yabancı olduğunu söyleyemeyiz. Geçtiğimiz sene kış aylarında aynı takımla The Summit 2’ye katılmaya hak kazanmıştı ve grup aşamalarında kötü bir grafik çizerek playofflarda turnuvaya veda etmişlerdi. Ancak ilk defa bir Güney Amerika takımı uluslararası bir LAN turnuvasına katılmıştı ve bu da Güney Amerika’da Dota 2’nin daha fazla ilgi çekmesini sağlamıştı.

EG’ye 2-1 kaybedene kadar The Summit 3 Amerika elemelerinde namağlup bir seri yakalayan takım, Amerika Dota 2 sahnesinin önde gelen ekiplerine kafa tutabileceklerini göstermişti. Son zamanlarda ise The Summit 3 ile Dota 2’nin önde gelen ekipleriyle uluslararası bir ortamda mücadele etmeyi beklerken, bir yandan da Canada Kupası 5.sezon ve Sudamerican Master 2 gibi daha ufak çaplı organizasyonlarda mücadele ediyorlardı.


Team Secret

Dünya üzerindeki en güçlü Dota 2 ekiplerinden biri olarak gösterilse de, Team Secret’in son zamanlardaki performansında bazı inişler ve çıkışlar yaşandığını görüyoruz. Dota Pit 3’te grubunu ilk sırada tamamlayan tecrübeli Avrupa ekibi, Star Ladder 12’de ise sonuncu sıradaydı. Ancak 6.84 güncellemesi ile takım kendine geldi ve Red Bull Battle Grounds’ta Invictus Gaming‘e karşı 3-2’lik bir galibiyet alarak ilk LAN turnuvasını kazandı.

Puppey 6.84 güncellemesi ile yeniliklere açık olduğunu kanıtladı ve takım da bu doğrultuda yeni seçimler uygulamaya çalışıyor. Güncellemenin çıkmasından bu yana 7 maç yapan takımda tüm oyuncular, en az 5 farklı kahramanla oynadılar. Ekip üyelerinin çok yönlü roller üstlenebilmesi takımın bu turnuvadaki en büyük kozu.


LGD Gaming

Turnuvada 3 ayrı Çin takımı bulunmasına rağmen içlerinden sadece LGD eleme oynayarak bu noktaya geldi. Vici Gaming son Summit şampiyonu olması itibariyle turnuvaya direk katılırken, IG The Summit 3 oylamalarını kazanarak turnuvaya katıldı. EHOME tarafından erkenden kaybeden torbasına gönderilen IG, elemeleri geçememesine rağmen LGD’nin rakibi olmadı. Buna karşın LGD, EHOME’u hem kazanan torbasında hem de Büyük Finalde 2 kere mağlup etmeyi başarmıştı.

Dota 2 Çin sahnesinin şu an için kesin bir lideri yok ancak LGD iyi sonuçlar alabilecek kapasiteye sahip bir takım. i-League 2.sezonunun şampiyonu oldukları ve bu sebeple grup aşamasında yer almadıkları için kendilerini diğer takımlar kadar izleme fırsatımız olmadı. Son olarak, takım VPGame Pro Legaue finalinde Vici Gaming’e 3-1 kaybederek ikinci olmuştu.


Invictus Gaming

Çin elemelerinde EHOME ve HyperGloryTeam tarafından yenilince, IG The Summit 3’e katılmak adına ikinci bir şans için harekete geçti. Oylamada seçilmek için takipçilerine vaat ettikleri oldukça garipti – oylamadan kazanan taraf olarak çıkmaları halinde tüm takım seksi ev hizmetçisi kostümü giyecekti ve nedendir bilinmez bu vaatleri seçilmelerinde etkili oldu denilebilir. Bu sayede The Summit 3’e katılan 3.Çin takımı oldular.

Takımın son zamanlarda aldığı sonuçlar oldukça iyi ve şu an için i-League 3.sezonda 8 galibiyet ve 6 mağlubiyetlik bir performans sergilediler. Ancak IG adına daha dikkat çekici olan nokta Star Ladder 12.sezonda ve Red Bull Battle Grounds’ta ikincili olmalarıydı.

Son olarak tüm takımlar adına konuşmak gerekirse herhangi bir kadro problemi bulunmuyor ve birçok ekip bu noktaya gelmeden önce önemli başarılar elde etmiş durumda. Görünüşe bakılırsa oldukça zevkli bir turnuva izleyeceğiz. Maçlar oynandıkça sizlerle ayrıntılı bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz.

3 Comments

 • Sefa 13 Mayıs 2015

  ” Dota Pit 3’te grubunu ilk sırada tamamlayan tecrübeli Çin ekibi ” Secret çin ekibi değil hocam :)

  • Yasin Konyalı 13 Mayıs 2015

   Yazı güncelleyerek hatayı düzelttim. Hatırlatma için çok teşekkürler :)

   • Sefa 14 Mayıs 2015

    Rica ederim hocam ne demek :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir