Dota 2

TI5 Ana Etkinlik 4. gün

The International 2015 büyük finaline iki gün kaldı ve heyecan gittikçe artıyor. Üst eleme grubunda ilerleyerek 6 milyon dolarlık ödüle şimdilik en yakın olan iki takım CDEC ve Evil Geniuses oldu. Bu başarısıyla CDEC turnuvada gözleri üzerine çekerken; Team Secret, VG ve iG turnuvada aldıkları yenilgilerle konuşulur hale geldi. Böylesine beklenmedik olayların yaşandığı turnuvada dördüncü gündeyiz ve bugün alt eleme grubundan üç maç oynanacak. Bu üç maçın ardından seçme oyunculardan oluşan Allstar maçı tüm Dota severlere seyir zevki yaşatacak.

TI5’te dördüncü gün serilerinin hikayesine geçmeden önce, dilerseniz ilk olarak takımların gruplardan nasıl bir performans gösterdiğine, ana etkinlik eşleşmelerine ve bugün oynanacak bütün serilere ayrı ayrı bakalım.

[accordion title=’Grup Aşaması Son Puan Durumu’]puan durumu 4[/accordion] [accordion title=’Ana Etkinlik Tablosu: Üst Eleme’]

3 üst
[/accordion] [accordion title=’Ana Etkinlik Tablosu: Alt Eleme’]

alt 4.
[/accordion] [accordion title=’Günün Maçları’] [row] [column size=’1/2′]Alt Eleme

[/column][row] [column size=’1/2′]Allstar Maçı

[/column][/accordion]

[interaction id=”55b299cdc902770806c99591″]


MVP.phx 0-2 Vici Gaming

Günün ilk mücadelesinde Kore ekibi MVP.Phoenix turnuvanın öne çıkan isimlerinden biri olan Vici Gaming ile karşı karşıya geldi. Dota 2 severlerin heyecanla beklediği maçın sonucuna dair tahminde bulunmak oldukça zordu çünkü her ne kadar favori olarak göze batan isim Vici olsa da MVP’nin bulunduğu noktaya gelişinde gösterdiği performans oldukça etkileyiciydi. Oyuna her iki taraf da sakin başladı ve birbirlerinin boşluklarını yakalamaya çalıştılar. Harita üzerinde sürekli hareket halinde bulunan Vici rakibini en ufak hatasında cezalandırmak için tetikte bekliyordu ve bu sayede yaklaşık 20 dakika kesintisiz aksiyon yaşandı. Belli bir süre karşılıklı sürtüşmeler ve takım dövüşlerinin sonunda Vici rakibine üstünlük kurmayı başardı ve ilk oyunun galibi oldular. İkinci oyuna gelindiğinde her iki taraftan da kulvar itmede başarılı kahraman hamleleri geldi. MVP, Naga ile başlarken bu hamleye karşılık Vici de Broodmother’a yöneldi. Kalan seçimlerde ise sırtlayıcılardan ziyade ani hasar veren kahramanlara yöneldiler. Oldukça sakin başlayan oyunda ilk 15 dakika tempo oldukça düşüktü ve birkaç ufak dövüş dışında hareketlilik yaşanmadı. Ancak Vici Gaming, Storm Spirit ve Lina ile kısa sürede birden fazla rakibi rahatlıkla aradan çıkartabiliyordu. Bu duruma karşılık MVP’nin bir çözümü yoktu çünkü Queen of Pain dışında aynı ani hasar potansiyeline sahip kahramanlara sahip değillerdi. Genel olarak dövüşlerden neredeyse kayıpsız ayrılan Vici aradaki farkı çok üst noktalara taşıdı ve Kore temsilcisini turnuvanın dışına itmeyi başardı.


Team Secret 1-2 Virtus.Pro

Seriyi kaybedenin turnuvaya veda edeceği bir diğer alt eleme grubu serisinde Virtus.Pro ve Team Secret karşı karşıya geldi. İlk maçta Magnus, Medusa ve Silencer gibi ulti’lerine bağlı kahramanlar seçen Virtus.Pro bu kahramanları kullanmakta başarısız oldu. Earthshaker, Tuskar ve Lina seçimlerini yapan Secret ise oyunun üstünlüğünü ele geçirerek rakibine nefes aldırmadan ilk oyunu kazandı. İkinci maçta seriye eşitliği getiren Virtus.Pro, Team Secret’ın ilk oyunda kullandığı Lina ve Earthshaker silahını kullanarak oyunun üstünlüğünü ele geçirdi. Luna oynayan Arteezy’e ihtiyacı olan boşluğu vermeyen ekip, takım mücadelelerinde rakibini sersemletme ve etkisizleştirme yetenekleriyle saf dışı bırakarak oyunu kazandı. Üçüncü oyunda da Lina ve Earthshaker seçimlerini yapan Virtus.Pro, bu iki etkili sersemletme ve hasar verme yeteneğine sahip kahramanın yanında Drow Ranger ve Storm Spirit seçimlerini yaptı. Bu güçlü seçimlerin karşısında Secret’dan  Zai Dark Seer performansıyla oyun başında oldukça etkileyici işler yaptı ancak Secret’ın taşıyıcı kahramanları rakip karşısında duramadı. Böylece seriden 2-1 mağlup ayrılan Team Secret, birçok kişinin favorisi olmasına rağmen The International 2015’den erken bir zamanda ayrıldı.


EHOME 0-2 Vici Gaming

Günün merakla beklenen son serisi 2 Çin ekibi arasında oynandı. Turnuvada sıklıkla gördüğümüz Gyrocopter seçimine karşılık EHOME, tercihini Luna’dan yana kullandı ancak oyunun ilk 15 dakikalık kesiminde neredeyse tüm kulvarlarda üstünlüğü kaybettiler. Naga Siren sayesinde oyuna biraz daha tutunabilen EHOME, Vici karşısında savunmaya çekilerek aradaki altın farkını olabildiğince kapatmaya çalıştı. EHOME için büyük çaba sarf eden Lina oyunu kazandıramadı ve ilk oyunun galibi Vici Gaming oldu. Serinin ilk oyununu kazanan Vici, ikinci oyunda da galibiyeti garantilemek istercesine sırtlayıcı tercihini Anti-Mage’den yana kullandı. Oldukça rahat bir farm süreci geçirdi ve bunun yanında birkaç başarılı baskınla ivmesini maksimuma çıkardı. EHOME ise orta kulvarda Storm Spirit ile oldukça başarılı bir performans göstermişti ve oyunun ilerleyen kısımlarında bu performans ile ayakta kaldılar. Vici bir noktadan sonra rakibini zorlamaya ve dövüşe çekmeye başladı. Kaçınılmaz bir şekilde yaşanan bu dövüşlerden kârlı çıkan taraf Vici Gaming oldu ve EHOME turnuvaya veda etti.


Allstar Maçı

Bütün büyük eSpor etkinliklerinde gelenek haline gelen Allstar maçları TI serilerinin de vazgeçilmezi haline geldi. Bu seneki The International’da farklı bir sisteme başvuran Valve bir mod sayesinde Allstar maçını, 10 bir takımda 10 bir takımda olmak üzere 20 oyuncuyla düzenledi. Deyim yerinde ise mahalle maçı gibi geçen maçı Cloud9’dan Bigdaddy’nin koçluk yaptığı takım kazandı. İzleyenler kadar kendileri de eğlenen oyuncular bir nebze olsun üzerilerindeki stresten kurtularak eğlenceli dakikalar geçirdi.

Özellikle Dota 2 olmak üzere her türlü eSpor hayranı, takipçisi, çevirmen, sporsever

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir