Dota 2

TI5’in şampiyonu Evil Geniuses oldu

Uzun, eğlenceli ve özellikle oyuncular için yorucu bir Dota 2 maratonunun sonuna geldik. Büyük Final’den önce CDEC’in rakibinin belirlenmesi için alt eleme yarı finali oynandı. Bu yarı finalde LGD ve EG finaldeki yerini almak için mücadele verdi. Gün sonunda ise LGD’yi 2-0’lık skorla geçen EG, 5 maçlık Büyük Final serisini kazanarak evine milyoner olarak döndü.

TI5’te son gün serilerinin hikayesine geçmeden önce, dilerseniz ilk olarak takımların gruplardan nasıl bir performans gösterdiğine, ana etkinlik eşleşmelerine ve bugün oynanacak bütün serilere ayrı ayrı bakalım.

[accordion title=’Grup Aşaması Son Puan Durumu’]puan durumu 4[/accordion] [accordion title=’Ana Etkinlik Tablosu: Üst Eleme’]

5 üst
[/accordion] [accordion title=’Ana Etkinlik Tablosu: Alt Eleme’]

6 alt
[/accordion] [accordion title=’Günün Maçları’] [row] [column size=’1/2′]Üst Eleme

[/column][row] [column size=’1/2′]Büyük Final

[/column][/accordion]

[interaction id=”55b299cdc902770806c99591″]


LGD Gaming 0-2 Evil Geniuses

Seriyi kazananın Büyük Final’e gideceği seriye EG galibiyet ile başladı. İlk oyunda takımlar, takım mücadelesi odaklı kahramanlar seçti ancak LGD’nin Silencer, Clockwerk ve Storm seçimleri etkisizleştirme ve rakibi yakalama konusunda daha avantajlıydı. Bu avantaja rağmen LGD, Rosh çukurunda Aegis almaya çalışan rakibi ile girdiği takım mücadelesini kaybetti ve oyun üstünlüğü EG’nin eline geçti. Bu durumdan yararlanan kaliteli ekip ilk oyunu kazandı. İkinci oyunda LGD, Leshrac oynayan Sumail üzerinde baskı kurarak EG’nin oyun sonunda hasar yapma potansiyelini azaltmaya çalıştı fakat genç ve yetenekli oyuncu takım arkadaşlarının yardımıyla oyuna tekrardan tutunarak toparlanmayı bildi. Turnuvada birbirine oyun kalitesi ve yetenek açısından yakın olan takımların mücadeleleri izlemeye değerdi ve bu mücadelelerden oyun sonunda galip çıkarak Büyük Final’e adını yazdıran ekip ise EG oldu.


CDEC 1-3 Evil Geniuses

1. Maç: EG 1-0 CDEC

Büyük Final serisinde oynanacak maçlardan ilkinde EG net bir galibiyet aldı. CDEC Spirit Breaker, Leshrac, QoP gibi kahramanlarla oyunun ilk dakikalarında rakipten birilerini öldürüp avantaj elde etmeye çalıştı. Orta kulvarda Storm oynayan Sumail’i altıncı seviyeye ulaşmadan 3 kere öldüren Çinli ekip bu hedefinde başarılı oldu ancak EG’den Clockwerk ve Skywrath Mage’in altıncı seviyeye ulaşması CDEC’in işlerini zorlaştırdı. Diğer yandan da Sumail, destekçi kahramanlarının stack’leri sayesinde hızlı bir şekilde altın ve tecrübe kazanarak oyuna dâhil oldu. Storm’un güçlenmesinin ardından takım mücadelelerinden galip çıkan Evil Geniuses, haritanın ve oyunun kontrolünü ele geçirdi. Clockwerk ve Storm’u durduramayan CDEC ise ilk oyundan çekilmek zorunda kaldı.

2. Maç: EG 1-1 CDEC

İlk oyunun ardından farklı seçimler yapan CDEC, yaptığı ban’larla da seçim/ban aşamasından kârlı çıkan taraf oldu. Broodmother’la orta kulvarda başlayan CDEC, Leshrac’ı core kahraman olarak seçti. Oyunun ortalarına gelindiğinde CDEC Broodmother sayesinde kulvarları ilerleterek haritanın kontrolünü eline aldı. CDEC’in ilerlemesini durduracak kahramanlara sahip olmayan EG geriye çekilmek zorunda kaldı ve CDEC yakaladığı fırsatlarla ve boşluklarla daha da güçlendi.  Kaybedilen takım mücadelelerinin ardından EG, maçtan çekilerek seriye eşitliğin gelmesine izin verdi.

3. Maç: EG 2-1 CDEC

1 saat süren serinin üçüncü oyunu 28-18 bitti ve EG bu uzun süren mücadelede galip gelen taraf oldu. Takımlar birbirine karşı oldukça temkinli davranarak hata yapmamaya ve rakip takım tarafından gafil avlanmamaya çalıştı. Bitmek bilmeyen takım mücadelelerinde takımlar en fazla bir ya da iki oyuncu kaybetti. Takım mücadelelerinde Clockwerk – Gyrocopter – Skywrath kombinasyonuyla daha avantajlı olan ve daha çok kill alması gereken EG; takım mücadelelerinde oyunu koparamasa da oyun sonunda güçlü olan Ember Spirit kahramanına sahip olmanın verdiği rahatlıkla rakibi üzerine giderek oyunu bitirme çabasına girmedi. CDEC ise oyun başında ve sonunda rakibi karşısında oldukça iyi oynadı ancak CDEC’in oyun sonunda kötü bir pozisyonda yakalanarak 4 kişiyi kaybetmesi, maçı da kaybetmesine neden oldu.

4. Maç: EG 3-1 CDEC

EG’nin şampiyonluğunu ilan ettiği oyunda takımların yaptığı kahraman seçimleri TI5’in son oyununa damgasını vurdu. CDEC, Universe’e Clockwerk oynatmamak için kendi aldı ve oyunda Clockwerk’ten faydalanamadı. Diğer yandan Evil Geniuses; Gyrocopter, Earthshaker, Ancient Apparation ve Storm Spirit seçimleriyle hem oyunun başlarını hem de sonlarını garantiye aldı. İlk 25 dakika her iki takımın ormandaki kampları ve Ancient kamplarını stack’leyip kestiği oyunda EG, takım mücadelelerinde rakibini kolayca öldürerek üstünlüğü ele geçirdi. Bu üstünlükle beraber güçlenen EG’Yİ durduramayan CDEC, oyunu bırakarak TI5’in ikincisi oldu. Ayrıca bu son oyunda iki takımın smoke gang ile karşı karşıya geldiğinde alınan First Blood ise The International 2015’in en geç First Blood’ı olarak kayıtlara geçti.

Özellikle Dota 2 olmak üzere her türlü eSpor hayranı, takipçisi, çevirmen, sporsever

1 Comment

  • muhammednebi 14 Ağustos 2015

    compendium ne zaman bitecek alsam geç kalmış olurmuyum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir