Dota 2

TI5 ödül havuzu 15 milyon dolarlık hedefine ulaştı

Dota 2 dünyasının bir sene boyunca beklediği yılın en önemli etkinliği The International 2015’in ödül havuzu, bu sene için koyulan hedef olan 15 milyon dolara ulaşmayı başardı. Profesyonel e-Spor arenasının en büyük turnuvası olarak nitelendirilen TI5’in başlamasına yaklaşık bir ay gibi bir süre kala, ödül havuzu inanılmaz bir hızla büyümeye devam ediyor. TI5, Haziran ayının başlarında 11 milyon doları geçerek geçtiğimiz yılın rekorunu kırmayı da başarmıştı.

Valve’in en fazla 15 milyon dolar olarak belirlediği The International ödül havuzu için, şirket hiçbir oyunun turnuvasında görülmemiş bir sistem kullanıyor. Compendium adı verilen ve oyunculara oyun içi kozmetik ürünler ile farklı paketler sunan 10 dolar değerindeki derginin satışından elde edilen gelirin yüzde 25’ini ödül havuzuna aktaran Valve, böylece tüm Dota 2 severleri sürece dahil ediyor ve havuzun her sene tekrar tekrar rekor kırmasını sağlıyor. 1.6 milyon dolar ile bu seneye başlayan TI5 ödül havuzunun geldiği nokta ile Compendium satışlarından yüzde 25’lik miktarı düşündüğümüzde, takribi 50 milyon dolarlık Compendium satışının gerçekleştiğini de söyleyebiliyoruz.

The International 2014’te ulaşılan 11 milyon dolarlık ödül havuzu, e-Spor dünyasının gördüğü en yüksek ödül olmuş ve Valve’in 2013 senesinde kırdığı 2.8 milyon dolarlık rekoru da egale etmişti. Her sene üzerine koyarak ilerleyen Valve’in bu seneki turnuva için Mart ayının sonlarında çıkardığı biletler de 10 dakika içerisinde tükenmişti. TI5 için “şimdilik” toplanan 15 milyon dolarlık ödül havuzunun geçtiğimiz sene ile aynı şekilde dağıtılacağını düşünerek yaptığımız hesapta da şampiyon olan takımdaki her bir üyenin evine en az 1.38 milyon dolar gibi akıl almaz bir para ile döneceğini görüyoruz. Nitekim Compendium satışları sürerken, ödül havuzunun daha nereye kadar çıkacağı da bilinmiyor.

Geçtiğimiz yıl toplam 20 milyonun üzerinde online izleyici rakamını gören The International’ın bu sene çok daha büyük kitlelere ulaşması bekleniyor. Umuyoruz turnuvadan sonra çok zengin olacak takımlar bize 3-8 Ağustos tarihleri arasında harika maçlar izletir. Biz de 5Mid ekibi olarak The International 2015 başladığında tüm detaylar ve gelişmeler ile burada olacağız.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir