Dota 2

Winter Major’ın yeri ve zamanı açıklandı

Şu an itibariyle devam eden Frankfurt Major’ın final müsabakasından önce, Valve’den sonunda beklenen açıklama geldi ve Dota 2 tarihinin ikinci Major turnuvası olacak Winter Major’ın yeri ve zamanı duyuruldu.

Yapılan açıklamaya göre Winter Major, ki bundan böyle Shanghai Major olarak adlandırılacak, 2-6 Mart 2016 tarihleri arasında Çin’in en büyük şehri Şangay’daki Mercedes-Benz Arena’da düzenlenecek. Şu an için ekstra herhangi bir detay verilmedi ancak bu altı günlük süre, turnuva formatının farklı olabileceği şeklinde bir algı yarattı. Şu an için bir bilgimiz olmasa da Frankfurt’ta olduğu gibi grup aşamasını içermiyor olabilir.

Nitekim bu haber ile birlikte, bugün itibariyle sona erecek olan Frankfurt Major ile Majors sisteminin ikinci büyük turnuvası olacak olan Shanghai Major arasında üç ayı aşkın bir süre geçecek. Daha sonrasında bir ilkbahar Major’ı ve bir de Ağustos’ta The International göreceğimiz düşünülürse, ilkbaharın ilk günlerinde düzenlenecek Winter Major ile birlikte Dota 2 profesyonel arenasının hızlanacağını da söyleyebiliriz. Bu hesaba göre ilkbahar Major’ının Mayıs sonu-Haziran başında düzenleneceği ve onun ardından direkt TI heyecanının başlayacağı da tahmin edilenler arasında.

Bununla birlikte ikinci Major’ın Avrupa’dan sonra Çin’e verilmesi de oldukça önemli. Profesyonel Dota 2 arenasının her daim en başarılı isimlerini bünyesinde barındıran Uzak Doğu sahnesinin bir Major turnuvasına ev sahiplik yapacak olması, Frankfurt’ta organizasyon açısından pek de beklediğini bulamayan Valve’in istediği ölçüde bir başarı sağlayacaktır diye düşünüyoruz.

Açıkçası “gerçekten” kışın olmasını beklediğimiz turnuva için Mart tarihinin verilmesi bizi oldukça şaşırtırken, açıklamanın ardından birçok Dota 2 takipçisi de Twitter ve Reddit’te zamanlama ile dalga geçer nitelikte yorumlarda bulundu. Yarından itibaren Winter Major için takım kayıtlarının başlayacağını da hatırlatalım.

author
5Mid'de admin, başka yerlerde altyazar, genelde eşekherif.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir