FIFA Web3 & Play2Earn

FIFA, Katar 2022 Dünya Kupası Öncesinde Web 3.0 Oyunlarını Tanıttı

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Katar’da yarın başlayacak Dünya Kupası 2022 öncesinde futbolsever oyun tutkunlarının merakla beklediği Web 3.0 oyunlarını tanıttı.

Dünya Kupası 2022, 20 Kasım’da Katar’ın Al Khor kentinde başlayacak. Tribünlerde yüzbinler, ekranları başında milyonlar Dünya Kupası’nı takip ederken FIFA oyun meraklılarını da unutmadı. Gelişen teknolojinin tüm imkanlarının kullanıldığı Dünya Kupası’nda olduğu gibi oyunlarda da internetin gelecek noktası olarak kabul edilen Web 3.0 teknolojisi düşünüldü.

FIFA, Web 3.0 ve Yeni Kitleler

FIFA, yeni oyun alanlarına açılma ve yeni hayranlara ulaşma stratejisini devam ettiriyor. Katar 2022 Dünya Kupası öncesinde tanıttığı Uplandme, Matchday, Phygtl ve Altered State Machine oyunları ile Web 3.0 teknolojisinin vermiş olduğu imkanlarla daha geniş bir taraftar grubunu etkilemek istiyor. Son yıllarda NFT ve Metaverse projelerinin birçok kişi tarafından benimsenmesi, FIFA’nın da Dünya Kupası’nda metaverse ile alakalı işler yapmasına neden oldu. Web 3.0 projelerinin Katar 2022 Dünya Kupası’na medya desteği sağlayacağı tartışmasız, Web 3.0’ın FIFA ve benzeri büyük organizasyona gelir modeli oluşturup oluşturmayacağı konusu ise turnuva sonunda belli olacak.

Uplandme

Upland gerçek dünya ile eşleşmiş en büyük blok zincir tabanlı metaverse projelerinden biridir. Upland içerisinde FIFA World Cup dijital varlıkları da toplanılabilecek. İçerinde Dünya Kupası 2022’de oynanan maç özetleri de bulunabilecek. Oyundaki kullanıcılar FIFA Dünya Kupası Lusail Stadyumu ve Köyü’nün simülasyonunda dolaşabiliyor, kendi Upland evlerini kişiselleştirmek için alışveriş yapabiliyorlar.  Upland’in mevcut özelliği olan ‘trade’ özelliği ile arkadaşları ile ürünlerini takas edebiliyor ve birçok ödül kazanma şansı elde ediyor.  Upland ile ilgili daha detaylı bilgiyi https://www.upland.me/ sitesinden bulabilirsiniz.

Matchday

Matchday Dünya Kupası Katar 2022 için kullanılacak özel bir sosyal tahmin oyunu.  Oyuna başlamak için matchday.com websitesine girmeniz ve kayıt olmanız gerekiyor. Siteye kayıt olduktan sonra size ilk kartlarınız veriliyor. Sonrasında, bir oyunlaştırma mekanizmasıyla yeni kartlar toplayıp oyuna devam edebiliyorsunuz.

Phygtl

Phygtl, tam anlamıyla eğlenceyi yeni bir boyuta taşıyor. Kullanıcıların limitli hediyeler kazanabilecekleri, etkileşime geçerek dijital ödüller elde edebilecekleri bir mobil uygulama olarak karşımıza çıkıyor. https://www.phygtl.xyz/ resmi websiteleri. Fakat site şuan erken erişim için mail adresi toplamak dışında başka bir etkileşime izin vermiyor.

Altered State Machine

Yapay zeka kontrolü eşliğinde karakterler arasında oynanan, eğlenceli ve taktiksel anlarda oyuncu değişimleriyle oynanan, dörde dört bir futbol oyunudur. Oyuncular, yapay zeka takımlarının koçu ve sahibi olarak hareket eder. Güçlendirmeler ve eğitim yoluyla yeteneklerini geliştirebilirler. Kullanıcılar ayrıca en sevdikleri yetenek kombinasyonlarıyla bir takım oluşturmak için karakter toplayabilir ve takas edebilir. Oyun alanları, Paris’ten Rio’ya, Yaoundé’den Seul’e dünyanın dört bir yanında stilize edilmiş sokak konumlarında yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir