Fortnite

Epic Games, 1.25 milyar dolar yatırım aldı

Fortnite yayıncısı Epic Games, aralarında Microsoft’un kurucularından Paul Allen’ın Vulcan Capital ve aXiomatic’in de bulunduğu birçok şirketten 1.25 milyar dolar yatırım aldı. 

Fortnite: Battle Royale’in şu anda dünyadaki en popüler oyun olduğuna şüphe yok. Oynaması ücretsiz olan oyun, Epic Games’i ve diğer partnerleri motive etmeye devam ediyor. KKR, ICONIC Capital, Smash Ventures, Kleiner Perkins, Lightspeed Venture Partners, Vulcan Capital ve aXiomatic, şirketteki ufak hisseye sahip olan partnerler arasına dahil oldu.

Bir açıklama yapan KKR direktörü Ted Oberwager “Epic Games etkileşimli eğlence sistemini şirketin vizyoner liderliği sayesinde tamamıyla değiştirdi.” ifadesini kullandı. Oberwager ayrıca “Özel bir yatırım grubuyla Epic’in kendisini adayan çalışanlarını ve oyuncu ile geliştiricilerden oluşan tutkulu topluluğunu destekleyeceğimiz için mutluluk duyuyoruz.” sözlerini de ekledi.

Yeni yatırımcılar arasında teknoloji, eğlence, spor, espor ve canlı etkinlik prodüksiyonu sektörlerinden şirketler bulunuyor. 1.25 milyar dolarlık yatırım, Epic’in Fortnite’ı Çin’e getirme çabalarının ürünü olan 15 milyon dolarlık yatırımın ardından geldi. Haziran 2017’de Disney, Epic Games ve yeni yatırımcısı aXiomatic’i The Walt Disney Co’nun 2017 startup accelerator programına dahil etmişti.

Haziran ayında Epic Games, Bloonberg’in Billionaire Index sıralamasında 5 ile 8 milyar dolar arası değerlendirilmişti. Şirketin gelirinin 2 milyar doları Fortnite: Battle Royale’den geliyor. Bu noktadan sonra şirketin yavaşlamayacağını daha da hızlanacağını söylersek yanılmış olmayız. Bu yatırımın ne şekilde harcanacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.