Haber

Bir Döneme Damga Vuran İsimler: MAJ3R

Bir Döneme Damga Vuran İsimler: MAJ3R
HLTV.org

Bir döneme damgasını vuran isimlerin kariyerlerine göz attığımız köşenin bu haftaki konuğu, bizden biri oluyor. Türk CS:GO topluluğunun en sevilen babası Engin MAJ3R Küpeli!

25 Ocak 1991 doğumlu olan tecrübeli oyuncu, çocukluk ve gençlik yıllarının büyük kısmını Fransa’da geçirdi. Futbol oyunlarına ilgi duyan MAJ3R, konsol oyunlarını da oldukça seviyor. Bir röportajında oynadığı ilk video oyununun PES serisi olduğunu söylemişti. Counter Strike serisine de CS 1.6 ile başladı ve en beğendiği CS 1.6 oyuncusunun da NEO olduğunu yine bir röportajında izleyicilerle paylaştı.

Profesyonel kariyerinde ilk takımı, CS 1.6’da Cowboyz oldu. Kayıtlı ilk maçına ise Get2Gev forması ile AtLanTeam karşısında 2008 yılında çıktı. Get2Gev’in ardından ünlü Fransız takımı Millenium’a katıldı ve bu takım formasıyla 2 yıl geçirdi. Millenium formasıyla birçok turnuvada yarışan MAJ3R, ilk şampiyonluğunu da bu takımla birlikte EPS France: Season V – Finals’ta elde etti. 2009 yılı MAJ3R için oldukça verimli geçti. World Cyber Games 2009 – French Qualifier, EPS France: Season VI – Finals ve EPS France: Season VII – Finals gibi yerel turnuvalarda şampiyonluklar arka arkaya geldi. 1.6 kariyerinin devamında BURNING, FACE2FACE ve eSahara takımlarının formasını giydi.

CS:GO kariyerine 2013’te Imaginary Gaming ile başladı. Türkiye Milli Takımı formasını da ilk olarak 2014 yılındaki European Championship 2014’te giydi ancak bu turnuva ne yazık ki milli takımımız adına pek de iyi geçmedi. Ancak Türkiye’deki diğer oyuncularla bu süreçte kaynaşan MAJ3R için bu durum bir yandan da olumlu gelişmelerin başlangıç tarihi olmuş olabilir.2015 Aralık ayında 1.6’dan aşina olduğu Millenium’a yeniden katıldı. Burada yeniden yoğun bir maç temposuna dahi olan oyuncu, Gamers Assembly 2016 turnuvasında da zirvede yer alan takımın bir parçası oldu.

Space Soldiers

Millenium formasıyla çıktığı son maç, Space Soldiers’a karşı oldu. Yarı finalde Space Soldiers’a kaybeden Millenium kadrosunda yer alan MAJ3R bu turnuvadan sonra da Türk CS:GO topluluğunun radarına daha yakından girmeye başlayacaktı. Kasım 2016’da Space Soldiers’ta deneme sürecine başlayan oyuncu, Şubat 2017’de tamamen Space Soldiers ekibinin bir parçası oldu.

Deneme sürecinde WESG 2016 Middle East & Africa Finals’ta zirvenin sahibi olan ekibin bir parçası olan oyuncu için bu sadece gelecekteki başarıların bir fragmanı niteliğindeydi. Aynı yıl milli takım bünyesinde hiçbirimizin akıllarından çıkmayan The World Championships 2016 şampiyonluğunu alan kadronun da bir parçası olarak hepimizi gururlandırdı.

Ülkemizin en önde gelen CS:GO ekiplerinden olan Space Solders’ı kesinlikle MAJ3R olmadan düşünmek olmaz. Takımın beyni olan MAJ3R ile birlikte dönemin en ses getiren yerli oyuncularından kurulu Space Soldiers kadrosu başarıdan başarıya koştu. Birlikte forma giydikleri iki yıllık süre boyunca GeForce Cup 2017, ESEA Season 25: Global Challenge, Europe Minor Championship – Boston 2018 ve DreamHack Open Austin 2018 turnuvalarında zirvenin sahibi olan ekip, ülkemizi bir Major turnvuada temsil eden ilk ve tek yerli takım oldu.

Space Soldiers dönemi hepimiz için buruk bir şekilde son buldu. Yarım kalan bir çok şey kesinlikle vardı. MAJ3R o dönemi şöyle dile getirmişti. “Türkiye’ye gelirken hiçbir şeyim yoktu fakat bugün buradan ayrılırken bir insanın isteyebileceği her şeye sahibim. Dostluğu takım arkadaşlarımla buldum. Bir eş edindim ve hayatın en güzel hediyesi olan bir çocuğa sahibim. Ayrıca iki yıldan beri Dünya’nın en iyi CS:GO takımlarına karşı Türk bir takımla oynadım ve bu beni çok gururlandırıyor. Önümüzde birçok engel vardı fakat elimizden gelenin en iyisini yaptık. Bu güzel hikayenin arkasında ise tüm bu övgüyü hak eden tek bir isim var: Can Polat ‘hardstyle’ Yıldıran. Seninle çalışmaktan ve bu güzel işleri yaptığım için o kadar gururluyum ki anlatamam. Türkiye için yaptıkların paha biçilemez.” Diyerek veda eden MAJ3R için bu hardstyle ile son macera olmayacaktı. Geleceğiz ;)

Ayrılık döneminden bir süre önce evlenen oyuncu, gelecekte doğacak olan çocuğunu da düşünerek kariyerine yeniden Fransa’da devam etme kararı verdi. Onun bu kararı hayranları ve oyuncular tarafından geniş yankı buldu. Nisan 2019’da Team LDLC formasını giyen oyuncu bu takımla Ocak 2020’ye kadar devam etti.

Turkey5

Hardstlyle, 2019 Haziran’da takımın Turkey5 adı ile mücadeleye devam edeceğini açıklamıştı. Kadronun ilk hali ise paz, ngiN, beyAz, eneshan ve FURIOUSSS’dan oluşuyordu. Bir süre organizasyonsuz mücadele eden ekip, Ocak 2020 ile birlikte yeni bir görünüm kazandı. Hardstyle tarafından bir Twitch yayında duyurulan yeni kadronun müjdesi de MAJ3R oldu.

MAJ3R bir ropörtajında aslında dönüşün sinyallerini vermişti bile. LDLC için oynarken Turkey5 hakkında sorulan bir soruya “Onlar benim ailem, en içten şekilde Space Soldiers’da bizim olduğumuz kadar başarılı olmalarını diliyorum. Can Polat çok iyi bir lider, yönetici ve koç. Can Polat’a ve kendilerine güvenerek bir bütün olarak oynarlarsa başarırlar. Tüm maçlarını izliyorum ve hiçbir şüphem yok. Bunu başarmak için gerekli potansiyele sahipler. Bana gelirsek, küçük kızım ve başka sebeplerle zorlu bir karar alarak onlardan ayrılmak zorunda kaldım. Elbette bir gün Türkiye’ye gelerek Türk bir takım için oynamak isterim.” diyen oyuncu gurbetten geriye bu kez Turkey5 için geldi.

MAJ3R, Türkiye’nin efsanesi ve ikonu haline gelen Space Soldiers ile her ne kadar ufak problemler yaşasa da takıma çok şey katmış ve takımın önemli bir parçası olarak hatırlanmayı hak etmişti. Türk taraftarlar Space Soldiers’ın ve Maj3r’nin prime dönemi hiç sona ermesin istese de XANTARES ve Calyx’in ayrılmasından sonra Space Soldiers istediği başarıyı bir türlü elde edememiş ve anca 2018 yılına kadar dayanabilmişti.

Türkiye’de Space Soldiers sonrası aranan kan bu kez Turkey5 oldu. Beyazıt “beyAz” Körpe, Engin “ngiN” Kor, Ahmet “paz” Karahoca, Engin “MAJ3R” Küpeli, Ekrem “l0gicman” Aydın beşlisi, hardstyle’ın koçluğunda yerli izleyicilere resitaller sunmak için yeniden bir araya geldi.

Şu anda Esea Advanced playoff’larında mücadele eden ekip göğsümüzü kabartmaya devam ediyor.

 

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.