Haber

Mesut Özil, eFootball PES 2020 Çin versiyonundan kaldırıldı!

İngiltere Premier Lig’de mücadele eden Arsenal’in yıldız futbolcusu Mesut Özil, eFootball Pes 2020’nin Çin versiyonundan kaldırıldı. Sebebi ise oyuncunun sosyal medya hesapları üzerinden Çin hükümetinin Uygur Türkleri’ne yaptığı eziyeti eleştirmesi.

Çin hükümeti ve oradaki Uygur Türkleri arasında olan olaylar uzun süredir dünya gündeminde. Çin’in baskıcı politikası ve insan haklarını ihlal etmesi dünyanın gözünü de buraya çevirmiş durumda. Söylenenlere göre Uygur Türkleri, Sincan bölgesinde Çin hükümeti tarafından kamplara toplanıyor, burada tutsak ediliyor, kimliklerinden, kültürlerinden ve inançlarından vazgeçirmek için çeşitli faaliyetlere maruz kalıyor.

Arsenal’in Türk asıllı futbolcusu Mesut Özil ise bu olaylara tepkisiz kalmadı. 13 Aralık Cuma günü sosyal medya hesaplarından olayla ilgili bir yazı paylaşan oyuncu yazıda, “Kuran’lar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor. Din alimleri birer birer öldürülüyor, erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor.” ifadelerine yer verdi.

Bu yazının üzerine, geçtiğimiz hafta pazar günü oynanan Manchester City – Arsenal mücadelesi Çin’de yayımlanmadı. Söylenene göre, paylaşılan yazı sebebiyle Arsenal maçları bu sezon boyunca Çin’de sansürlenebilir. Bu olay üzerine bir açıklamada bulunan Arsenal kulübü, “Bir futbol kulübü olarak Arsenal, bu tür politik olaylara hiçbir zaman karışmama prensibini uygulayacaktır.” ifadesini kullandı.

Bu ambargonun üzerine bir yeni olay daha yaşandı. PES’in Çin’deki dağıtımcısı NetEase bir açıklama yaptı. “Alman oyuncu Özil, Çin’deki olağanüstü bir durum hakkında sosyal medyadan bir yazı paylaştı. Bu yazı, bütün Çinli taraftarları derinden üzmüş, sporun sevgi ve barış doğasına karşı gelmiştir. Bunu anlamıyoruz, kabul etmiyoruz ve affetmiyoruz.” Bu açıklama üzerine Mesut Özil’in, Çin’deki 3 farklı PES 2020 sürümden de kaldırıldığı duyuruldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.