Haber

Tencent önümüzdeki beş yıl içerisinde espora 15 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor

Çinli internet şirketi Tencent, önümüzdeki beş yıllık süreçte espora yapacakları yatırımın 15 milyar dolar dolaylarında olacağını açıkladı.

Dünyanın en çok oyuncuya sahip ve en popüler oyunlarından League of Legends’ın yapımcısı Riot Games’i bünyesine dahil eden Çin şirketi Tencent, gelişmekte olan espor pazarına yatırımlarını artırmayı planlıyor. Şirket ne kadar büyük ve güçlü olsa da yapılan yatırım hedefleri açıklaması insanların adeta ağzını açık bıraktı. 2022 yılına dek espora yapacakları yatırımın 100 milyar Çin yuanı yani yaklaşık 15 milyar dolar olacağını duyuran şirket, bu çiçeği burnunda spor dalının geleceğinin oldukça parlak olduğunu gözler önüne seriyor. Yapılacak yatırım ile turnuvaların düzenleneceği, liglerin kurulacağı, yeni yeteneklerin keşfedilip geliştirileceği ve hatta espor temalı parklar inşa edileceği açıkladı.

Tencent hiç şüphesiz espor dünyasına en çok yatırımı yapan şirket konumunda yer alıyor. League of Legends yapımcısı Riot Games’in tamamına sahip olan şirket, İsveçli oyun üreticisi Supercell’in %84’ünü ve son olarak Activision Blizzard’ın da bir miktar hissesini elinde bulunduruyor. Şirketin genel menajeri Gao Li yaptığı açıklamada, kendilerinin bu inanılmaz yatırımlarına rağmen esporun yatırım yapacak şirketler için hala önemli bir gelir kapısına sahip olduğunu belirtti. Çin hükûmetiyle ve birkaç Çinli şirketle anlaşmalar yapıldığını dile getiren Li, önümüzdeki dönemde daha önemli işler yapılacağını da sözlerine ekledi.

3 Yorum

3 Comments

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.