Horizon: Zero Dawn

Horizon: Zero Dawn bilgisayar oyunu hakkında ne biliyoruz

Uzun süre dolaşan söylentiler, yerini mutlu edici bir açıklamaya bıraktı. Horizon: Zero Dawn oyununu PS4’ten sonra bilgisayara da geleceği de kesinleşti.

Guerilla Games’in eski genel müdürü Hermen Hulst ile PlayStation’ın kendi blogundaki röportajına göre Sony, 2020 yazında dev robot dinazorları konu alan bir av oyunu getireceğini açıklamıştı. Son zamanlarda Xbox oyunlarını mükemmel bir şekilde bilgisayar tarafına da çıkarmayı başaran Microsoft, tahtın tek sahibiydi. Xbox üzerinden satın alınan oyunların PC sürümlerini çıkararak çift taraflı oynanabilirliği kurması, bir devir niteliğindeydi. Sony, çıkardığı yeni oyunların gerçekten uçuk fiyatlar ile satılması, daha PS4’te satın alınmazken bilgisayar için çıkarılmasını olanaksız kılıyordu. Bu yaklaşım oyun kutularının dünyasının nasıl bir durumda olduğunu özetliyor. Yeni çıkacak oyunda Sony nasıl bir yeniliğe imza atmaya çalışmış gelin bir göz atalım.

Horizon: Zero Dawn nedir?

Aksiyon ve macera oyunu Horzon: Zero Dawn, Aloy’un mecaralarını anlatıyor. Aloy sağlam, stoacı ama alaycı bir kahramandır. Kıyamet sonrası dünyaya hükmeden Robotik dinazorlar kuduz olduktan sonra insanlar hayatta kalmak için kabile toplumlarına döndüler. Aloy ise toplumun kenarında yaşayan bir avcıdır. Kabileler, agresif robotik dinazorlara bir çözüm ararken, Aloy bir anda kabile siyasetinin merkezi haline gelir.

Oyunda; özel oklar, kırmızı gözlü ve sırtından çıkardığı silahla sizi öldürmeye çalışan T-Rex’ler, olayları çözmek için kullanacağınız binbir türlü ipuçları bizleri bekliyor ve haritayı noktalayan çok sayıda ilgi çekici nokta ve görev olacak. Görevleri tamamlayarak ve ipuçlarını toplayarak hikayeyi anlamaya çalışacağımız bir oyun olacak.

Horizon: Zero Dawn oyununun PC sürümü ne zaman çıkacak?

Oyunun 2020 yılı içerisinde çıkacağına neredeyse eminiz. Ancak tam bir tarih ne Sony tarafından ne de Guerilla Games tarafından açıklanmadı. Oyunun PS4 lansmanı 2017’nin Şubat ayında yapılmıştı.

Horizon: Zero Dawn’ın Steam sayfası çoktan hazırlandı.

Aslında oyunun hem Steam üzerinden hem de Epic Store üzerinden satışa sunulabileceği gündemdeydi. Oyunun çıkacağının haberi geldikten kısa bir süre içerisinde steam sayfası kullanıcılara hazır hale getirildi. Ancak Epic Store tarafında daha bir hareketlenme yok.

Horizon: Zero Dawn’ın bilgisayar sürümü ‘Complete Edition’ olarak çıkacak.

Normalde piyasaya sürülen oyunların temel özellikleri sahip olduğunu görürüz. Sonrasında yapılan eklemeler ve genişletmelerle oyun üzerinden daha fazla para kazanılabiliyor. Ancak Sony, Horizon: Zero Dawn oyununu son haliyle çıkardığı için oyuna yeni DLC genişletmeleri ve kozmetik parçalar gelmeyecek. En büyük avantaj Aloy macerasına yeni Frozen Wild genişletmesi de geliyor. Genişletmede yeni bir çok silah ve canavarlar olacak.

Sadece PC’de olan yeni özellikler gelecek mi?

Horizon: Zero Dawn’ın Steam sayfası hala oldukça seyrek. Listelenen sistem gereksinimleri veya PC’ye özgü özelliklerden bahsedilmiyor. Bazı söylentiler de yok değil. Bunlardan bazıları; daha yüksek kare hızı, daha yüksek çözünürlük ve anahtar yeniden bağlama. İzin verilen ekstra hassasiyet de Aloy’un yayı ile mücadeleyi daha da tatmin edici hale getirebilir. Elbette, fare hassasiyeti daha yüksek bir FPS ile de hissedilebilir. PS4’te bu 30 olarak belirlenmişti ancak PC’de farkı anlamak çok daha kolay olacaktır.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir