League of Legends League of Legends Haberleri

10 yasaklama sistemi 7.11 yaması ile oyuna geliyor

Profesyonel League of Legends karşılaşmalarında uzun bir süredir uygulanan ve ortaya çıkardığı stratejik derinlik nedeniyle fazlasıyla beğenilen 10 yasaklama sistemi, 7.11 yaması ile tekli dereceli karşılaşmalarına da geliyor. Fakat oyundaki bu sistem espor maçlarındaki sistemden çok daha farklı olacak.

Bildiğiniz üzere sezon başından itibaren espor karşılaşmalarında 10 yasaklama sistemi uygulanıyor. Bunun seçim yasaklama ekranını çok daha eğlenceli ve efektif bir hale getirdiğini söylersek yanılmış olmayız. Öte yandan bu sistemin en büyük eksisi ise çok fazla zaman talep ediyor olması. Tekli dereceli karşılaşmalarına da 10 yasaklama sistemini getireceğini açıklayan Riot Games, bir sonraki yama ile sistemi oyuna entegre etmeyi planlıyor. Peki yeni sistem nasıl çalışıyor?

Hali hazırda sadece üç oyuncunun yasaklama hakkı bulunuyor. Yeni sistemde ise herkesin bir şampiyon yasaklama hakkı olacak. En büyük farklılık ise tüm yasaklamaların aynı anda yapılacak olması. Yani verilen 35 saniye içerisinde herkes yasaklayacağı şampiyonu seçecek ve beş yasağın beşi de aynı anda rakip takıma gözükecek. Bu, yasaklamalar arasında geçen süreyi de ciddi oranda azaltıyor.

Sistemin birçok avantajı da bulunuyor. Örneğin oyuncu, koridorunda kendisine zorluk çıkaracak şampiyonları hedefleyebilecek. Ya da örneğin Yasuo’yu hiç sevmeyen ve karşısında oynayamayan birisi, şampiyonu rahatlıkla yasaklayabilecek.

Peki neden espor sistemi getirilmiyor? Aslında bunun da cevabı oldukça açık. Şu anki karşılaşmalarda gördüğümüz sistem koordine olan takımların efektif olarak kullanabileceği bir sistem. Tekli derecelide birbiri ile ilk defa oynayan oyuncuların espordaki yasaklama sisteminden faydalanamayacağı düşüncesi oldukça doğru.

Yeni sistemin belki de en büyük zaafı, rakip takımdan herhangi bir oyuncu ile aynı şampiyonu yasaklama ihtimalimizin olması. Yasuo, Teemo ve Shaco gibi genel çoğunluğun sevmediği şampiyonların her karşılaşmada iki takım tarafından da yasaklanabilecek olması, maçta 10 yasak görme oranımızı düşürecek.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir