5mid Özel: Fatih “Luger” Güven Röportajı League of Legends Röportaj

5mid Özel: Fatih “Luger” Güven Röportajı

League of Legends sahnesinin yıldızlarından biri olan Fatih ‘Luger’ Güven ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Türkiye’den LCS’e uzanan başarı dolu kariyeri boyunca Luger, hem bireysel yeteneklerini hem de takım oyununu sürekli geliştirdi. Luger ile yaptığımız bu röportajda, onun geçmişi, şimdiki durumu ve gelecek planları hakkında birçok konuyu konuştuk.

İşte karşınızda sorular ve Luger’in cevapları:

– MSI 2023’ü takip ediyor musun? Hangi takım ya da oyuncu sana göre turnuvada öne çıkıyor?

Evet takip ediyorum, favori takımım T1 ama JDG ile beraber Ruler’ın performansı çok iyi bir durumda.

– Bu sene Türkiye’den bir takımın MSI’da olmadığını biliyoruz. Ama seneye bir Türk takımı, hem Türkiye hem de EU Masters şampiyonu olarak MSI’da yer alsa, nasıl bir performans sergilerdi sence?

Bence geçtiğimiz senelerde nasıl yaşandıysa çok değişeceğini düşünmüyorum.

– Eğer seçim hakkı sende olsaydı ve MSI 2023’te bir takım adıyla mücadele edecek olsaydınız, senin ADC olduğun bir takım, hangi 5’liden oluşurdu?

Destek Keria’yı alırdım kesin. 😆 Orta koridorda Faker’ı, ormanda Kanavi’yi ve üst koridorda Bin’i seçerdim.

– Amerika’da geçirdiğin zaman boyunca kendinde ne tür değişiklikler fark ettin?

Bölge değiştirmek bana kişisel olarak çok şey kattı hayata bakışım biraz değişti diyebilirim. İngilizce falan zaten bunlar otomatik olarak yüklendi ve kendimi çok geliştirdim..

– Şampiyonluk Ligi ile LCS arasındaki farklar neler sence? LCS arenasında büyük başarılara imza attın, LCS deneyimin sonrasında Türkiye’deki espor ekosisteminin eksiklikleri olarak neleri düşünüyorsun?

Bence takım olarak yönetimler olarak çok fazla fark var, biraz daha bunu maddiyatsal olarak düşünüyorum. Oyun olarak da Amerika’nın biraz daha Türkiye’nin ilerisinde olduğunu düşünüyorum.

– Oyun dışında başka nelerle ilgileniyorsun?

Genellikle arkadaşlarımla dışarı çıkıp yemek yemeyi, yeni yerler görmeyi seviyorum. Onun dışında da dizi izlemekten keyif alıyorum.

– Kendini bir ADC olarak nasıl tanımlarsın? En sevdiğin şampiyonlar kimler ve oyun tarzını nasıl tanımlarsın?

Oyunu daha çok akıllı oynadığımı düşünüyorum ve hyper carryler favorim 👍


Fatih “Luger” Güven kimdir?

Erken Kariyer ve Yükselişi:
Fatih “Luger” Güven, Türkiye doğumlu bir profesyonel League of Legends oyuncusudur. 10 yaşında, Sezon 3’te oyunu oynamaya başladı ve beş yıl sonra Team Turquality ve Oyun Hizmetleri gibi takımlarda Türkiye Yükselme Ligi’nde oynamaya başladı. Royal Bandits öncesi, Oyun Hizmetleri ile TCL’ye (Türkiye Şampiyonluk Ligi) yükselmeyi başardı.

Başarılar ve Zorluklarla Dolu Bir 2018:
2018’de, Beşiktaş Esports’ta YL’ye döndü, ancak takım TCL’ye yükselemeyince yaz sezonunda Dark Passage’a katıldı. 2019’da Galakticos’a transfer oldu ancak burada da istikrarlı bir performans sergileyemedi ve sadece dört maçta yer aldı. Yaz sezonunda Fenerbahçe Esports’a transfer oldu ve burada da dört maçta oynadıktan sonra Türkiye Akademi Ligi’nde Fenerbahçe Akademi’de yer aldı.

Muazzam Performans ve Sezon MVP’liği:
2020 sezonunda Fenerbahçe’de başladı ancak sadece üç maçta yer aldıktan sonra tekrar akademi takımına indirildi. Yaz sezonunda Galakticos’a dönerek ilk kez tam bir TCL sezonunda oynamak için şans buldu. Stabil bir kadroda, Luger kendini Türkiye’nin en iyi bot laner’larından biri olarak belirledi. Sezon MVP’si seçildi ve 9 Kez Maçın Oyuncusu ödülünü aldı.

Kuzey Amerika’ya Geçiş ve İstikrar:
Güçlü performansı, onun Kuzey Amerika’nın 100 Thieves organizasyonu tarafından fark edilmesine ve 2021 sezonu için 100 Thieves Akademi’ye katılmasına yol açtı. Luger ve destek oyuncusu Poome, tüm yıl boyunca NA Akademi’nin en iyi bot lane ikilisi olarak kendilerini gösterdiler ve LCS Proving Grounds 2021 Yaz’da 1. sırada yer aldılar.

CLG ile Yükseliş:
2022 sezonunun başında, Luger ve Poome, CLG’nin başlangıç bot lane ikilisi olarak imzalandı. Takımın gelişmesi ve sezon boyunca gösterdikleri performans, organizasyon ve oyuncuları için bir başarı olarak kabul edilmesini sağladı.

Bireysel Başarılar: Bireysel ödülleri arasında 2020 Yaz Mevsimi için TCL En Değerli Oyuncu ödülü yer alıyor. 2021’de Evil Geniuses Akademi’ye karşı Tristana ile bir pentakill gerçekleştirdi. Luger, hem bireysel yeteneklerini hem de takım oyununu geliştirmeye devam ederken, gelecekte daha da büyük başarılara imza atması bekleniyor.

Fatih 'Luger' Güven
Fatih ‘Luger’ Güven
Fatih 'Luger' Güven
Fatih ‘Luger’ Güven
Fatih 'Luger' Güven
Fatih ‘Luger’ Güven

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir