League of Legends

5Mid Özetliyor: League of Legends 10.8 Yaması

10.8 League of Legends yaması dün sunucuya geldi. Yamada Aphelios ve Master Yi önemli bir zayıflatma alırken Orianna ve Ryze güçlendirildi.

10.8 yamasıyla Kalista’nin kitle kontrol mekaniğine bir nebze olsun darbe vurulurken, Senna oyundan iyice silinmeye devam ediyor. Ruh düşme oranlarının tekrar düşürülmesiyle son alt koridor kompozisyonu Tahm Kench ve Senna ikilisi de zamanla metadan düşeceğe benziyor.

Güçlendirilen Şampiyonlar

Orianna’nın W yeteneğinin verdiği hızlandırma ve yavaşlatma miktarları her yetenek seviyesi için arttırıldı ve E yeteneğinin sağladığı kalkan oranı arttı. İşlevselliğinin arttırılmaya çalışıldığı şampiyon için bu güçlendirme o kadar belirgin fark yaratmayacak olsa da yine de tercih konusu haline gelebilir. Diğer bir şampiyon Ryze ise 1 zayıflatılıp 2 güçlendirilmeye devam ediyor. Taban can, zırh ve saldırı gücü değerleri ufak miktarlarda artırıldı. Koridorda hayatta kalma ve minyon biçme mekaniği biraz güçlendirilse de büyük bir etki yaratmayacaktır. Q yeteneğinin ise iki rün tükettikten sonra kazandığı hareket hızı arttırıldı. (%20/25/30/35/40 ⇒ %28/32/36/40/44)

Soraka ise üst koridordan geri destek pozisyonuna hızlı bir geçiş yapmıştı. Yine koridor baskısını arttırmak amaçlı Q yeteneğinin mana bedeli her yetenek seviyesinde 15 daha az mana istiyor. Ayırca taban mana miktarı ise 375’ten 425’e çıkarıldı. Tristana’ya ise göstermelik bir güçlendirme geldi. E yeteneğinin patlama hasar oranı artırıldı. Diğer bir nişancı güçlendirmesi ise Varus’a geldi. Erken seviyelerde Ulti’sinin bekleme süresi azaldı. Böylelikle koridordaki oyun potansiyeli artırılmış oldu. Xayah’ın E ile çektiği tüyler artık Tüy başına %10 daha az hasar ⇒ Tüy başına %5 daha az hasar veriyor.

Üst koridorun yükselen yıldızı Urgot’un ise bazı hataları giderildi. İlk seviyelerdeki Ulti’sinin bekleme süresi azaltıldı. Geçtiğimiz yamalarda da ufak güçlendirmeler alan Urgot, oynanmaya hazır hale getiriliyor. Son olarak Ashe’in Q yeteneğinin sağladığı saldırı hızı artırıldı.

Zayıflatılan Şampiyonlar

İlk olarak önemli bir zayıflatma alan Aphelios’tan bahsetmek gerekiyor. Şampiyonun pasif zırh delmesi değişti. Aphelios artık %3/6/9/12/15/18 İlave Zırh Delme kazanmıyor. Onun yerine 2/4/6/8/10/12 Zırh Deşme kazanıyor. Bu zayıflatma Aphelios’un tank şampiyonları kesmesini bir hayli zorlaştıracak. Ayrıca Q yeteneğinin saldırı gücü oranlarını ilk seviyelerde düşürdürler. Ancak oyun uzadıkça eski gücüne kavuşuyor. Kalista’nın ciğerini sök yeteneği bir hayli zayıflatıldı. İlk seviyelerdeki yavaşlatma miktarı büyük oranda düşürüldü. Artık minyon-şampiyon-E kombosunu yapması biraz daha zor.

Master Yi R’sinin sağladığı saldırı hızı düşürüldü. Bu zayıflatma onun kartopu efekti yakalamasını biraz daha zorlaştıracak. Senna’nın ise pasifinin düşme oranı zayıflatıldı. Artık kesmediği minyonlardan çıkma olasılığı %25 yerine %22. Sett’in ise erken oyundaki takaslarını ve koridor itme potansiyelini düşürmek amaçlı W’sunun taban hasarı azaltıldı.

Katledilme Değişiklikleri

Artık koridorda öldüğünüzde üsten çıkarken kısa süreli bir hareket hızı kazanırsınız. Bu hız sizi koridora 2.5 saniye daha hızlı gitmenizi sağlıyor. 1-6 seviyeler arası koridorda birebir rakibi alt ettiğinizde %20 daha fazla deneyim takım arkadaşınız ile katlettiğinizde %20 daha az deneyim kazanıyorsunuz. 7-8. seviyelerde bu oran %10 azalıyor. Birebir şampiyonlarının biraz daha öne çıktığı bir 10.8 yaması göreceğiz.

Orman Değişiklikleri

10.8 ile orman eşyaları artık canınız %30’un altındayken %50 daha fazla iyileştirme sağlayacak. Ayrıca 9. seviyeden sonra kazanılan deneyim miktarı artırıldı. Bu değişikler erken baskın atmak konusunda ormancıları düşünmeye itecektir. Artık orman dönmeleri daha kolay olacak ve deneyim miktarları artacak. Koridor gözü ile de bakılabilir bir hal almış durumda. Shyvana, Kindred ve Karthus gibi şampiyonlar için bulunmaz bir fırsat olacaktır.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

1 Comment

  • Wine 16 Nisan 2020

    Evelyn i unutmuşsunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir