League of Legends

Destek Malzahar sonunda metadan düşüyor

Yeniden tasarlandıktan sonra orta koridordan çok destek rolünde tercih edilen Malzahar, dün yayınlanan PBE yamasındaki değişikliklere göre ciddi bir nerf alıyor. Şampiyonun W yeteneği değiştirilirken yeni Malzahar’ın artık destek olarak herhangi bir değeri kalmadığını söyleyebiliriz.

Özellikle nişancı oyuncuların korkulu rüyası olan Malzahar, uzun bir süredir destek metasında yer alıyor. Birkaç yama önce ufak bir dengeleme almasına rağmen hala oynanabilir durumda olan şampiyon sağladığı yüksek kitle kontrolü ve koridor aşamasını domine etmesini sağlayan Haşereler ile hala oldukça etkili bir konumdaydı. Bu duruma müdahale etmek isteyen Riot Games, şampiyonun W yeteneği olan Hiçlik Sürüsü yeniden tasarlandı. Buna göre yeteneğin bekleme süresi 8 saniyeye sabitlendi. Bu süre şampiyonun oyun sonu performansı için iyi haber olsa da Haşereler’e getirilen dengelemenin büyüklüğü şampiyonun sadece destek değil, herhangi bir koridorda oynanabilirliğini yok etmiş olabilir.

Malzahar’ın en önemli silahı olan Haşereler, getirilen güncellemeye göre artık çok daha az vuracak. Örneğin 1. seviyede 30 saldırı gücü olan yaratıklar bu değişiklikler ile 8 saldırı gücüne sahip olacak. Haşereler’in ekstra saldırı gücü ve hareket hızı da kaldırıldı. Bu çok büyük bir eksi olmasına rağmen Haşereler’in 3 otomatik saldırı yerine 1 otomatik saldırı ile öldürülebilecek olması daha önemli bir değişiklik olarak öne çıkıyor. Yani yeni Malzahar W’su artık çok daha az vuracak, çok daha rahat bir şekilde öldürülebilecek.

Peki Malzahar hiçbir koridorda oynanamaz mı? Elbette bir “ulti botu” olarak hala alt koridorda kullanılabilir. Fakat şampiyonu destek olarak bu kadar değerli yapan şey koridor aşamasında Haşereler ile yarattığı baskıydı. Bu olmadığı zaman ne yazık ki şampiyonun herhangi bir işlevi kalmıyor. Destek olarak oynanamayacak olsa da şampiyonun hala orta koridorda bir miktar işlevsel olabileceğini söyleyebiliriz. Fakat bu tarzda da E yeteneğine odaklanmak gerekecek. Yani, şampiyonu orta koridorda oynamak istiyorsanız tıpkı eski Malzahar oynuyormuş gibi davranmalısınız.

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.