League of Legends

Dört EU LCS takımı NA LCS franchise’ı için başvuru yaptı

flickr.com/lolesports

2018 Bahar Mevsimi’nde franchising sistemine geçen NA LCS’e katılacak takımlar sadece Kuzey Amerika menşeili takımlar olmayabilir. ESPN’in haberine göre şu anda EU LCS’te mücadele eden dört takım, önümüzdek yıl NA LCS’te mücadele etmek için Riot Games’e başvurdu.

2018 yılı League of Legends esporu için dönüm noktalarından birisi olacakmış gibi gözüküyor. Riot Games’in yaptığı değişiklikler bir kenara, esporun çok daha global bir hal almasıyla hem rekabet hem de seyir zevki ciddi anlamda artmış durumda. Bu dönüm noktalarından birisi ise hiç şüphesiz NA LCS’in franchising sistemine geçmesi. Hali hazırdaki sistemde takımlar lig aşamasında başarısız oldukları taktirde bir alt lig olan CS’ye yani Yükselme Ligi’ne düşüyordu. Franchising sistemi ise bunu ortadan kaldıracak ve ligden düşme gibi bir risk olmayacak. Elbette bu sürekli başarısız olan ekiplerin hep ligde kalacağı anlamına da gelmiyor. Dört mevsim üst üste ligi son iki sırada bitiren takımların slot hakkı ellerinden alacak. Bu, bir miktar da olsa takımlara tehdit unsuru oluşturuyor.

Çokça tartışılan konulardan birisi ise NA’da durum böyleyken EU LCS’te ne gibi bir gelişmenin yaşanacağıydı. Daha önce G2 Esports’un sahibi Ocolete, Reddit’te yaptığı bir açıklamada Riot Games EU’nun konu ile ciddi çalışmaları bulunduğunu ve bir takım sahibi olarak bu konuda heyecanlandığını bildirmişti. ESPN’in haberine göre ise süreç beklenildiği gibi ilerlemiyor. ESPN’in kaynaklarına göre G2, Splyce, Fnatic ve Misfits, NA LCS franchising’inde yer almak için Riot Games’e başvuruda bulundu.

Yine haberin kaynağına göre bu başvuruların kabul alma ihtimali oldukça düşük. Zira bu organizasyonların Avrupa’da ciddi bir marka bilinirliği ve hayran kitlesi bulunuyor. Eğer kabul alırlarsa şu anda Berlin merkezli operasyonlarını sürdüren organizasyonlar Los Angeles’a taşınmak zorunda. Dahası bu noktada ciddi bir problem de bulunuyor; organizasyonlar kadrolarının büyük bir bölümünü değiştirmek zorunda kalacak. Takımlar, iki yabancı sınırı bulunduğundan dolayı üç Amerikalı oyuncuyu kadrolarında bulundurmak zorunda.

Bu dört organizasyonun NA LCS’e başvurmasının arkasındaki neden olarak ise Riot Games EU’nun herhangi bir adım atmaması ve NA LCS’in daha stabil bir gelecek sunuyor olması gösteriliyor. Ayrıca bu dört organizasyonun da kolektif bir çalışma içerisinde olmadığı belirtiliyor. Öte yandan Splyce ve Miami’nin başvuruda bulunması çok da şaşırtıcı değil. Bu iki organizasyonun merkezleri Amerika’da bulunuyor. Miami Heat Misfits’e yatırım yaparken, Boston TD’nin sahipleri de Splyce’ın yatırımcıları arasında yer alıyor.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.