League of Legends

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Cassiopeia ve Teemo

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere, eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz.

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

 

Nişancı Cassiopeia – Destek Teemo

 

Eski Köye Yeni Adet serisinin bu bölümünü Teemo ve Cassiopeia’ya ayırdık. Arkadaşlar belki de en çok bilinen ve en çok denenen ikili olmasına karşın yine de neden alındığını ve nasıl bir sinerjiye sahip olduğunu açıklama gereği hissediyoruz. Çünkü gerçekten rakibi dümdüz eden Teemo ve Cassiopeia, koridor aşamasında neredeyse yenilmiyor. Oyunun erken aşamasından geç aşamasına kadar mükemmel bir uyum içerisinde oynanabiliyor ve gücünü hiç kaybetmiyor. “Zehirli Alt Koridor” diye de adlandırılan ikili, isimden de anlaşılacağı gibi gücünü uyguladığı zehir efektinden alıyor. Cassiopeia’nın E yeteneği zehirli olan rakiplere daha fazla vuruyor. Teemo’nun mantarı ve E yeteneği; Cassiopeia’nın ise W ve Q yeteneği rakiplerini zehir uyguluyor. İşte kompozisyon da tam olarak bu yetenekler arasında dönüyor. Aslında ana sinerji, Teemo’nun E becerisine yükselttiği andan itibaren normal saldırıları zehirli olmasından geçiyor. Daha 1. seviyede Teemo ve Casssiopeia’nın E yetenekleriyle direk rakibinizi alt edebiliyorsunuz. Dahası, Tutuştur aldığınızda bu tahmin ettiğinizden daha kısa bir sürede gerçekleşiyor.

 

Koridor aşamasına başlarken rakibinize sürpriz çalı pusuları yapmayı unutmayın. İlk seviyelerdeki rakibinizi öldürme potansiyelinizi kullanın. Ek olarak Teemo’nun iyi bir dürtme şampiyonu olduğunu unutmayın. Bu özelliğini ortaya koyun. Unutmayın, hem kafa kafaya yaptığınız savaşlarda hem de kısa savaşlarda iyi bir ikiliye sahipsiniz. Bu yüzden savaştan kaçmayın. Başka bir taraftan bakacak olursak Cassiopeia minyon biçmede zorlanmıyor. Minyona son vuruş attığınızda mana kullanmaması gerçekten onun en önemli mekaniklerinden birisi. “Ben yine de çok zorlanıyorum.” diyorsanız Teemo’dan minyonlara düz vuruş yapmasını isteyebilirsiniz. Böylelikle E yeteneğiniz daha fazla vuracak ve daha rahat kesebileceksiniz.

 

Bu kadar ‘OP’ bir alt koridor olmasına karşın elbette ki eksik yönleri de yok değil. Cassiopeia’nın erken oyundaki mana sıkıntısı, yeteneklerinizi boşa atamayacak kadar değerli kılıyor. Yani öldürebileceğinizi düşündüğünüz rakiplere kullanın. Koridor aşamasında dürtme işini Teemo yapsa daha iyi olacaktır. Artıdan bu şampiyonların kaçma yeteneği olmadığı için baskına açık hale gelebilirler. Kesinlikle toteminizi çalılar da bulundurun ve menzili fazla olan; Caitlynn, Karma, Zyra, Aphelios ve Senna gibi şampiyonlar size problem olabilirler. Dürtmeliyim derken daha fazla can kaybedebilirsiniz. 

 

Cassiopeia Rün ve Eşya Dizilimi

 

Sinerjinin en büyük parçası olduğu için asla kalıp yargılara dayanarak eşya almayın arkadaşlar. Rakip şampiyonları hangi eşyalarla daha kolay kesebilirim diye bakın. Mesela tank destek şampiyonu var ise Liandry’nin Eziyeti uygun olacaktır ama Zyra, Bard veya Karma gibi şampiyonlar için Luden’in Feryadı ve Rabaddon’nun Şapkası gibi eşyalar doğrudan yetenek gücü sağladığı için tank olmayan şampiyonlar için daha iyi olacaktır. Rylai’nin Kristal Asası, Morellonomikon ve Başmelek Asası gibi temel eşyalarını kesinlikle almanızı öneririz. Rylai rakibinizi kovalarken işinize yararken, Morellonomikon ise klasik nişancıların can çalmasını oldukça kısıtlıyor. Başmelek Asası ise en önemli eşyası desek yanlış olmaz hem mana sıkıntınıza çare olur iken, hem de yeterli yetenek gücünü size sağlayabiliyor. Bunlar dışında satın alacaklarınız tamamen size kalmış. Defansif olarak Zhonya’nın Kum Saati veya Banshee’nin Duvağı satın alabilir, Hiçlik Değneği ile de yeterli büyü nüfuzuna ulaşabilirsiniz.

 

Rün seçiminde ise Yenilmez veya Sürat Çoşkusu en çok tercih edilenler arasında. Yenilmez rünü sizi daha fazla hayatta tutma ve daha fazla hasar atma olanağı sağlarken, Sürat Çoşkusu ise rakiplerini kovalarken veya kaçarken çok işlevsel bir rün haline geliyor. Eğer Yenilmez rünüyle oynamak isterseniz. Alt taraftan; Pratik Zeka, Efsane:Sıvışma ve Son Darbe size gerekli olan her şeyi sağlayacaktır. İkincil rün olarak; Büyücülük ağacından Kızart ve Mana akış yüzüğü sizin mana yenilemenizi ve mana miktarınızı arttırırken, koridordaki hasar potansiyelinizi de bir adım yukarı taşıyacaktır. Sürat Çoşkusu’nda ise alt rünlerden Mana Akış Yüzüğü, Kızart ve Mutlak odak tercih edilebilir. Mutlak Odak, kısa takaslarda hasar potansiyelinizi arttıracaktır. Yan rün olarak da İlham’dan Peksimet teslimatı ve Hızını Al oldukça işlevseldir. Peksimetler, sizin can ve mananızı doldururken; Hızını Al, rakiplerinizi daha rahat yakalamanıza olanak sağlar.

 

Teemo Rün ve Eşya Dizilimi

 

Popüler olarak iki farklı eşya dizilimine sahip şampiyona ya saldırı hızına dayalı ya da yetenek gücü ağırlıklı eşyalar tercih ediliyor. Biz ise size saldırı gücüne dayalı bir eşya dizilimine gitmenizi öneriyoruz. Çünkü zehrin ne kadar vurduğu önemli değil, sadece zehirlenmiş olması Cassiopeia için yeterli olacaktır. Siz de saldırı gücü ağırlıklı eşyalar tercih ederseniz, rakibinize büyü direnci eşyaları almalarının önüne geçmiş olursunuz. Özellikle Değişken Miğfer, iki şampiyona karşı da alınabilecek mükemmel bir tercih konumunda. Siz saldırı gücü kasarak bu eşyanın da etkinliğini kısıtlayabilirsiniz ve hasar çeşitliliğine sahip olursunuz. Kritiğe dayalı Ebedi Kılıç, Bombardıman Topu, Statik Hançer, Canbiçen, Fırtınabiçen ve Kanasusamış gibi eşyalar gayet güzel tercihler olacaktır. Mümkünse %100 kritiğe ulaşmaya çalışın ve bizce Fırtınabiçen’i kesin alın. Çünkü hem uyguladığı yavaşlatma hem de hasarı, eşyayı oldukça güzel bir konuma getiriyor. Ayakkabı olarak ise saldırı hızını tercih etmeyi unutmayın.

 

Rünlere gelecek olursak, birçok rün Teemo’ya uyarken, saldırı gücü Teemo’ya en çok Saldırıya Devam veya Keskin Sağanak yakışıyor. Saldırıya devam hasarınızı dolaylı yoldan arttırırken, Keskin sağanak rakibinizi dürterken çok işinize yarıyor. Saldırıya Devam rününü tercih etmek isterseniz; alt taraftan Şifa Taşkını, Efsane:Çeviklik ve Son Darbe almanızı öneririz. Yan rünü olarak ise, Hakimiyet’ten Ani Darbe ve Gözyuvarı Koleksiyonu güzel bir sinerji sağlıyor. Ani darbe çalıları kullandığınızda hasar oranınızı arttırırken, Gözyuvarı Koleksiyonu, verdiği değişken hasar ile gücünüze güç katacaktır. Keskin Sağanak’ta ise mantık yine aynı işliyor. Alt rünlerden Ani Darbe, Gözyuvarı Koleksiyonu’na ek İnsafsız Avcı hareket hızınıza iyi bir yatırım olacaktır. Yan rün olarak ise Efsane:Çeviklik ve Son darbe en güzel uyum sağlayacak rünler olarak görüyoruz.

 

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.