League of Legends League of Legends Haberleri

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Nami ve Leona

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere, eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz.

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Nişancı Nami – Destek Leona

Serimizin bu haftaki bölümünde karşı tarafa gerçekten acı çektirecek bir ikiliden bahsetmek istiyoruz. Özellikle düşük sıralarda oynayan oyuncuların bir türlü karşısında oynamayı beceremediği bu ikili rakibi kitle kontrolden çıkarmadan öldürüyor. Hemen hemen nasıl bir zincir olduğunu tahmin etmişsinizdir. Nami veya Leona’nın herhangi bir kitle kontrolü tutturmasıyla başlayan zincir, 8 saniye civarı sürüyor. Yani bir Morgana Q’sunu iki kere yemek anlamına geliyor. Rakip kıpırdayamadan gri ekranı boyluyor. İşin kötü tarafı Arındır ve Civalı Kuşak tek başlarına yeterli olmuyor. Her ikisine de sahip bir şampiyon ucu ucuna kitle kontrolden kurtulabiliyor.

İki destek şampiyonunun sinerjisi olduğu için bazı noktalarda hasarın az kalacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak hiçte öyle düşündüğünüz gibi değil. Tamamen yetenek gücü odaklı bir Nami ve tamamen tank bir Leona gerçekten oyunu domine edebilme gücüne sahip. Bu ikili özellikle Nami’nin E yeteneğinin artık yeteneklerle de tetiklenmesinden sonra iyice çığırından çıkmış durumda. Bu güçlendirmeyle birlikte; Leona’nın E, Q, R kombosunu sadece kitle kontrol değil, rakibi öldürmek için de kullanabileceğiniz anlama geliyor. Leona yeteneklerinin fazladan hasar vurması onu aynı zamanda bir nişancı katiline dönüştürüyor.

Bu şampiyonların birlikte olan sinerjisi 2. seviyeden sonra açığa çıkmaya başlarken, 6. Seviyede ultilerin açılmasıyla en üst noktaya çıkıyor. Koridor aşamasının meşakkatli olmadığı ikilinin elbette ki en büyük düşmanı Morgana; hem verdiği kalkan sayesinde, hem de ömürlük yerine sabitlemesiyle yeterince dert olabiliyor. Nami’nin kaçış yeteneğinin olmayışı ve görece az canı olması onu yakalayabilen, çekebilen şampiyonlara karşı biraz güçsüz kılıyor. Ama yeterli yetenek gücüne ulaştıktan sonra kendini ve Leona’yı koridorda tutabilecek iyileştirmeyi sağlayabiliyor ve karşı nişancıyı ortadan kaldırması bir hayli kolaylaşıyor. Yetenek gücü Nami’nin beklenmeyen anlık hasarı rakipleri her zaman ters ayakta yakalama potansiyeline sahip. Kısmen minyon alması zor olsa da rakibinin ileri çıkmasını saniyeler içinde cezalandırabiliyor. Takım savaşlarında da hem kendi sinerjilerini karşı takıma rahatça uygulayabiliyor, hem de iki destek olmaları dolayısıyla takıma birçok katkı sağlayabiliyor.

Nami Eşya ve Rün Dizilimi

Nami’nin gücünü maksimize etmek için rünlerin doğru girilmesi son derece büyük önem taşıyor. Yetenek gücü odaklı gittiğimiz şampiyonda Kara Hasat ve Sihirli Yıldız son derece güzel tercihler olacaktır.

Eğer Kara Hasat rünüyle oynamak istiyorsanız, alt taraftan sırasıyla Belden Aşağı, Gözyuvarı Koleksiyonu ve Mükemmel Avcı işinizi görecektir. Bu rünler hasar olanağınızı artırırken, aynı zamanda kitle kontrol zincirini yapabilme imkanınızı artıracak. Yan rün olarak Büyücülük seçmenizi tavsiye ediyoruz. Bu rün havuzundan Mana Akış yüzüğü, sizin ihtiyacınız olan manayı ve mana yenilenmesini sağlayacaktır. İkinci olarak ise Mutlak Odak, kesinlikle almalısınız. Rakibi kitle kontrol zincirinden çıkarmayacağınız için canınızın 70% seviyelerinde dolaşacağına neredeyse eminiz.

Seçiminiz koridor agresifliğini artırmaktan yanaysa o zaman Sihirli Yıldız sizin için doğru tercih olacaktır. Alt taraftan Mana Akış Yüzüğü, Mutlak Odak ve Kızart sizin için en opsiyonel rünler olacaktır. Yan rünlerden ise Hakimiyet anlık hasarınızı biraz daha arttıracaktır. Belden Aşağı ve Göz Yuvarı Koleksiyonu kitle kontrolü uyguladıktan sonra rakibe daha fazla hasar vurmanızı sağlayacak ve sağladığı değişken hasar ile sizi daha güçlü yapacaktır.

Eşya seçimlerinize gelecek olursak, Luden’in Feryadı, Rabaddon’un Şapkası, Sihirbaç Pabuçları, Hiçlik Değneği, Morellonomikon ve Lich Boğan gibi klasik yetenek gücü eşya dizilimi yapmanızı öneririz. Tabi karşıdaki şampiyonlara göre eşya değişikliği yapmanız daha sağlıklı olur.

Leona Eşya ve Rün Dizilimi

Leona’nın tanklığına tanklık katmak ve onu ölümsüzlüğe giden yolda desteklemek, ilk tercihiniz olmalıdır. Ön taraflarda savaştığı için takımdan ayrı kalma olasılığı son derece yüksek. Bu yüzden Artçı Şok olabilecek en iyi rün diyebilirim. Alt rünlerden Tahrip ve Kemik Zırh en iyi iki seçim. Tahrip, rakiplerinizi alt ettikten sonra barikat almanıza yardımcı olacak; Kemik Zırh ise sizi ani hasardan koruyacaktır. Yan rün olarak Kahramanlık ağacından Zafer ve Efsane: Sıvışma sizi hayatta tutacak ve sizi kitle kontrol etkilerinden daha az etkilenmenizi sağlayacaktır.

Eşya seçiminde dikkat edilmesi gereken husus daha önce değindiğimiz gibi, Nami’nin kolay ölebilen bir şampiyon olması. Bu sebeple Şövalye’nin Adağı, Nami’yi korumak için çıkılması gereken eşyalar arasında yer almalıdır. Bunun yanı sıra daha yeni bir değişikliğe uğrayan Gün Ateşi Pelerini, uyguladığınız kitle sonra size hasar konusunda da oldukça yardım ediyor. Ayakkabı olarak yine sıvışmaya yönelik Mercury’nin adımları ve Zeke’nin ahengi rakibin arasında kitle kontrol gücünüzü hiçbir zaman kaybetmemenizi sağlayacaktır. Geriye kalan eşyalar ise sizin oynama tarzınıza göre değişebilir. Donmuş Yürek, Buzdoğan Eldiveni veya Değişken Miğfer seçimleri yapılabilir.

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

 

 

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir