Eski Köye Yeni Adet Serisi: Sion ve Lee Sin League of Legends Rehber

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Sion ve Lee Sin

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere, eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz.

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Nişancı Sion – Destek Lee Sin

Belki de oynamaktan en çok zevk alacağınız alt koridor ikilisi bu olabilir. Saldırı gücüne dayalı bir Sion’un hasarını biliyorsunuzdur. Ulti’sinin verdiği bine yakın hasar ve öldüğünde rakibe bela olan bir zombi Sion’nun vurduğu kritik hasar, rakibi gerçekten çok ters ayakta yakalıyor ve hiç beklenmeyen hasarı bir anda verebiliyor. Lee Sin’in ise mobilitesi, erken oyundaki yüksek hasarı ve tabi ki türlü “insec” mekanikleri onu hala en çok oynanan şampiyonlardan birisi yapıyor.

Bu ikili ile alt koridora gitmek ilk kez deniyorsanız olacak birçok hatayı ve şansızlığı da kabullenmeniz gerekiyor. Sinerjilerini yapması her ne kadar kolay gözükse de kolay sezilebilir ve rakip tarafından karşılanabilir türden. Kaçma mekaniği olan şampiyonlara karşı oynaması çok kolay değil. Daha doğrusu sinerjiyi uygulaması zor. Ayrıca “insec” mekaniğini altüst eden Morgana’da işinizi zora sokabilir. Ama amacımız eğlenmek olduğu için sinerjiyi yapabildiğiniz zamanki duygularınız gerçekten tatmin edici olacaktır.

“Peki bu sinerji nedir?” ve “Nasıl Yapabiliriz?” sorusunun cevabı çok basit. Öncelikle koridora gelen minyonlar arasından ortaklaşa bir minyon seçiyorsunuz. Rakipler minyon kesmeye yaklaştığında Sion, seçtiğiniz minyonun fırlattığında rakibe çarpması ve biraz arkasına gitmesi için pozisyon alacak. Sonrası ise koordinasyon. Lee Sin seçtiğiniz minyona Q atacak. Sion minyonu rakibe fırlatacak ve Lee Sin Q yeteneği ile minyonu takip ederek rakibin arkasına geçecek. Sonrası ise malum ya kolay bir “insec” ile rakibi, kana susamış tamamen saldırı gücü eşyaları ile donanmış Sion’un üzerine atacak. Sion ise önüne düşen bu rakibi Ulti’si ile tekrar havaya savuracaktır. Komboların sıralandığı sekans sonrası, gri ekrana bakan bir rakip nişancı veya destek olacak. Tabi ki, bu en basit yöntem oynayan kişinin Lee Sin’e olan tutkusu ve becerisine göre değişecektir. Bu sinerjiyi değişik şekillerde yapabilmenize olanak sağlayacaktır.

Koridor aşaması çok kolay geçmeyen ikili özellikle dürtülmeden minyon alma konusunda sıkıntı çekiyor. Karşı da hem destek hem de nişancı menzilli karakterse sizi ölüm gibi bir koridor bekliyor diyebiliriz. Eğer Bir avantaj yakalamak istiyorsanız çimenleri bol bol kullanmanızı öneririz. Çünkü bu tip sürprizler için oldukça iyi mekaniğe sahipler. Durumları bu şekilde dengeleyebilirsiniz.

Nişancı Sion Rün ve Eşya Dizilimi

Çoğunlukla Sion’a zırh deşme üzerine eşya dizilimi yapıldığını görüyoruz. Eşyaların değişmesi ve gelen yeni eşyaların zırh deşme dizilimleri daha güçlü yapmasına rağmen biz size kritik vuruşa dayalı bir eşya dizilimi yapmanızı öneriyoruz. Oyundan hasar olarak düşme gibi sorunla karşılamazsınız hem de tank şampiyonlara da hatırı sayılır bir hasar verebilirsiniz. Ebedi Kılıç, Kanasusamış, Hayalet Dansçı, Fırtınabiçen ve Canbiçen gibi tercihler size %100 kritik vuruş imkânı sağlayacak. Oyunun her safhasına gücünüz artacak ve menzil dışında klasik bir nişancıdan farkınız kalmayacak.

Rün olarak ise saldırıya devam tercih etmenizi öneriyoruz. Aktif olduğunda verdiği hasar ve rakibin daha fazla hasar almasını sağlaması, Sion’un diğer nişancılara göre daha az olan taban ve seviyeye göre artan saldırı gücü değerlerini birazda olsun dengelemesine yardımcı oluyor. Alt rün olarak Şifa Taşkını, Efsane:Kan ve ya Efsane:Çeviklik ve Son Direniş tercih edebilirsiniz. Bu rünler, hasarınıza destek olacağı gibi sizin hayatta kalma sürenizi de artıracaktır. Yan rün olarak ise daha fazla Ulti kullanabilmek için Mükemmel Avcı; Can çalmanızı arttırmak için ise Kan Tadı’nı kullanmanızı öneriyoruz.

Destek Lee Sin Rün ve Eşya Dizilimi

Lee Sin’e, eğlenmenizi istediğimiz için zırh deşme ağırlıklı olan dizilimi tercih etmenizi öneriyoruz. Ama kesinlikle destek eşyasını almalısınız. Hem “insec” hem de görüş için eşya gerçekten Lee için çok değerli. Geri kalan eşya dizilimini Umbra Kılıcı, Draktarr’ın Gece Kılıcı, Youmuu’nun Hayalet Kılıcı, Dominik Efendi’nin Hürmetleri ve Gecenin Kıyısı ile tamamlayabilirsiniz. Bu eşyalar ile koridorda ve oyun genelinde hasar olarak takıma destek verebilir ve gizli bir nişancı katili olabilirsiniz.

Rün seçimi tabi ki en troll ve en hasar odaklı olandır. Yani Kara Hasat. Biraz riskli bir rün olsa da Lee Sin gibi bir karakteri bile oyunun geç aşamasında güçlü yapabilir. Koridor ikilisini denerken çuvallamanız normal ama alıştığınızda Kara Hasat’ı da biriktirmeniz daha kolay olacaktır. Alt rünlerden Kan Tadı, Gözyuvarı Koleksiyonu ve Usta Avcı rünlerini seçebilirsiniz. Aralından Usta Avcı rünü, totem süresini de kısalttığı için mobilitenizi artıracaktır. Yan rün olarak ise İlham ağacından Kozmik Sezgi ile Mükemmel Zamanlama alabilirsiniz. %5 artıdan bekleme süresi Lee Sin gibi bir şampiyon için çok önemli. Ne kadar çok bekleme süresi o kadar “insec” değil mi?

 

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

 

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir