League of Legends

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Viktor ve Veigar

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere, eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Nişancı Viktor – Destek Veigar

Serinin bu bölümünde sizlere bu iki orta koridor odaklı şampiyonların alt koridordaki sinerjisinin ne kadar güçlü olduğundan bahsedeceğim. Normal bir destek Veigar’ın alan kapatma konusunda, gelen baskınları engelleme konusunda ve hasar desteği konusunda ne kadar güzel bir şampiyon olduğu ortada. Rakibi ruh hastası etmek konusunda kesinlikle en ön sıralarda. Üzerine Viktor gibi hasar potansiyeli yüksek bir şampiyon ile koridoru darma dağın edecekleri çok aşikar değil mi?

Koridoru itme rahatlıkları ve yüksek hasar potansiyelleri dışında, onları iyi yapan şey kitle kontrol yeteneklerinin birbiriyle uyumu diyebiliriz. Veigar E yeteneğiyle bir rakibi hapis etmesine rağmen rakip, içinde yeteneklerden sıyrılma imkanına sahip olabiliyor. Genellikle animasyonu belli olan W yeteneğinden rahatlıkla kaçabiliyorlar. Tam olarak buradaki boşluğu dolduracak şampiyon kesinlikle Viktor olacaktır. Hem W’sunun sağladığı yüksek yavaşlatma etkisi hem de uyguladığı sersemletme, Viktor’u Veigar’ın yanında son derece işlevsel bir şampiyon haline getiriyor.

Bir düşünün bu ikili karşınızda iken ve Veigar alanı içindeyken nereye kaçabilirsiniz. Tek çareniz Sıçra’nıza güvenmek olacaktır. Ya da dakika 30’a 100 minyonu yeni kesebilmiş olarak girebilirsiniz. Görüp görebileceğiz en anlık hasara ve en uyumlu kitle kontrol hasarlarından birine sahip alt koridor ikilisi olmayı hak ediyorlar.

Viktor Eşya ve Rün Dizilimi

Viktor anlık hasarı yüksek, hantal ve alanı iyi kontrol eden bir şampiyon olma özelliğini taşıyor. Normal şartlar altında Sürat Coşkusu onun bu hantallığını gidermek için mükemmel bir tercih olacaktır. Ancak amacımız eğlenme temelli olduğundan dolayı size direk Kara Hasat rününü seçmenizi öneririz. Çünkü yakaladığınız rakiplerden kara hasat toplamanız son derece kolay olacaktır ve anlık hasar potansiyeliniz de artacaktır. Alt taraftan Belden Aşağı, Gözyuvarı Koleksiyonu ve Açgözlü Avcı en uyumlu tercihler olacaktır. Hasar katkısının yanında size gerekli iyileştirmeyi de sağlayacaktır. Yan rün ağacı olarak Büyücülük’ten Mutlak Odak ve Kızart koridor baskısını iyice artırmak için mükemmel tercihler olacaktır.

Eşya olarak ise kesinlikle yetenek gücü ağırlıklı olan rakibi haritadan silmenize yarayacak eşyalar daha iyi olacaktır. Luden’in Feryadı, Rabaddon’un Şapkası, Lich Boğan, Hiçlik Değneği ve Sihirbaz Pabuçları son derece iyi seçimler olacaktır. Ama öncelikli olarak Viktor’un kendi çekirdeğini yükseltmeniz, hem yeteneklerinizi geliştirmenize hem de gerekli yetenek gücüne sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Eğer gerçekten iyi bir koridor aşaması geçiriyorsanız, Mejai’nin Ruhyiyeni satın alabilirsiniz. Zaten ilk eşyadan itibaren gerekli hasarı sağlayacağınıza eminiz.

Veigar Eşya ve Rün Dizilimi

Oyun uzadıkça tankları bile tek yetenekle öldürebilen bu arkadaşın rün seti kullanıcıya göre şekillenebilir. Şu sıralar Buzul Takviyesi oldukça revaşta. Ancak biz yine de daha çok hasar daha çok öldürme için Kara Hasat rününün üzerinde duracağız. Alt rünlerden de Viktor’a önerdiğimizden farklı olarak en Açgözlü Avcı yerine, ulti bekleme sürenizi düşürmek için Mükemmel Avcı seçeneğini düşünebilirsiniz. Geri kalan Gözyuvarı Koleksiyonu ve Belden aşağı, bizce hala en ön sıradaki tercihler olacak. Yan rün ağacından ise, İlham’dan Mükemmel Zamanlama ve Peksimet teslimatı, ileriki aşamalarda Zhonya’yı rahat tamamlamanıza; Peksimet Teslimatı ise koridor aşamasında Q ile rakibi dürtüp yetenek gücünüzü artırırken ihtiyacınız olan mana miktarını size sağlayacaktır.

Eşya dizilimine gelirsek eğer yine Viktor gibi anlık hasarını destekleyen eşyalar, Veigar’a çok yakışıyor. Rabaddon’un Şapkası, Luden’in Feryadı, Hiçlik Değneği, Sihirbaz Pabuçları, Morellonomikon ve Zhonya’nın Kumsaati en önde gelen tercihler olmalıdır. Özellikle Zhonya Koridor aşamasında olmasa bile üzerinize çullanan rakipleri ters ayakta bırakmanıza yardımcı olacaktır. Diğer tercihler ise geç safhalarda yetenek gücünüzü rahatlıkla 1100 – 1300 dolaylarına getirmenize yardımcı olacaktır.

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

 

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir