League of Legends League of Legends Haberleri

Griffin olayları hakkında, Kore hükümetinden resmi açıklama geldi

Güney Kore hükümeti , Griffin tartışmalarının yeniden soruşturulması hakkında resmi açıklama yaptı.

Hükümet 20 Kasım’da, Riot Kore’nin eski Griffin baş antrenörü Kim “cvMax” Dae-ho’ya ve eski Griffin yöneticisi Cho Gyu-nam’a yönelik disiplin kararını tekrar soruşturmaya çağıran bir dilekçe başlattı. Dilekçe 30 gün içinde 200.000’den fazla kişi tarafından imzalandığı için, Mavi Saray dilekçe ile ilgili resmi bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Kültür, spor ve turizm bakanı Park Yang-woo açıklamasında “Hükümet, oyuncuların oyunlara konsantre olabileceği ve kendilerini daha iyi şekilde geliştirebilecekleri huzurlu bir ortam yaratmak olacaktır. Haksız sözleşmelerin gelecekte tekrar gündeme gelmemesi için iste elinden geleni yapacaktır.” Dedi.

Kore hükümeti bu konu özelinde, üç aşamalı bir önlem modeli hazırladığını duyurdu.

Birinci Önlem

Oyuncu sözleşmeleri belli kalıplar altında olacak, devlet tarafından düzenlenecek ve oyuncunun çalışma ortamı ve yaşamı güvence altına alınmış olacak. Hükümet bu yılın Mart ayında uzmanların, sektördeki kişilerin, eski ve aktif oyuncuların  görüşlerini toplayarak bir ‘standart espor oyuncu sözleşmesi’ hazırlayacak. İlgili kuruluşlara danışarak bu yılın ilk yarısında bir kurum kurulacak. Kore kültür, spor ve turizm bakanlığının ana sayfasında ‘standart sözleşme’ ilan edecek ve tedarik edilecek.

Çoğu espor oyuncusu kariyerlerine erken veya orta yaşlarında başladıkları için, genellikle haklarının ve çıkarlarının düzgün bir şekilde korunmadığı haksız ortamlara maruz kalırlar. Bu yüzden hükümet, küçük oyuncuların sözleşmeleri ile ilgili olarak, ayrı bir “küçükler için standart oyuncu sözleşmesi” hazırlanacak. Böylelikle, yaş fark etmeksizin espor organizasyonları ve oyuncular arasında adil bir sözleşme kültürünün oluşmasını destekleyecek.

İkinci Önlem

Hükümet, Kore içindeki veya dışındaki takım hamleleri ve oyuncu maaşları gibi konulara kapsamlı bir sistematik koruma sağlamak için espor oyuncu kaydı geliştirilecek. Kore espor Birliği (KeSPA) ile birlikte bu yılın ilk yarısında bir ‘entegre oyuncu kayıt sistemi’ oluşturacak. Tüm resmi esporlarda oyuncu kaydını yapmak ve sistemi mümkün olan en kısa sürede yerine oturtturulmaya çalışılacak. Bununla birlikte, hükümet ‘oyuncu kaydını’ kurumsal olarak desteklemek için Espor Tanıtım Yasası’nı tekrar düzenleyecek.

Üçüncü Önlem

Espor oyuncu sistemi oluşturulacak. Bu sistem oyuncu kaydı, espor oyuncularını sistematik olarak izlemek ve korumak için olacak. Ayrıca sistem oyuncuların ve koçların periyodik olarak uygun eğitimi alması ve psikolojik danışmanlık ile desteklemesi sağlanacak. Oyuncular sözleşmeleri, takım hamleleri, yasal bilgiler, vergi işleri ve muhasebe ile ilgili bilgileri de sistem üzerinden ulaşabilecek.

Önemleri ek olarak, Kültür, spor ve turizm bakanı: “Ocak ayında KeSPA içinde bir ‘anlaşmazlık uzlaştırma komitesi’ kuracağız. Oyuncuların haksız sözleşmeler veya yanlış muamele gördükleri zaman komiteye başvurabilmelerini sağlayacağız. Komite aracılığıyla, önerilen sorunla ilgili uyarılar veya düzeltmeler yapacağız.” Dedi.

Güney Kore hükümeti, espor oyuncularının haklarını ve çıkarlarını korumak için, Kore İçerik Yaratıcı Ajansı ile işbirliği içinde olacaklarını ve gerekli ön görülen düzenlemeleri birlikte yapacaklarını da söyledi.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir