League of Legends Rehber

Karşılaşmaya Çekindiğimiz Şampiyonlar

Üst koridor özelinde değineceğimiz bu seride; koridorda karşılaşmaya çekindiğimiz şampiyonlar ile nasıl başa çıkabileceğimize bir göz atacağız.

Koridor aşamasında Quinn, Vayne, Darius, Sett ve daha nicelerine karşı nasıl başa çıkacağı konusunda fikri olmayan bir sürü insan olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden, istedikleri şampiyonları oynamaktansa onlarda aynı tercihlere yönelerek lig atlamaya çalışıyorlar. Biz de elimizden geldiğince temel bilgiler vererek, karşılaşmaya çekindiğimiz şampiyonlar konusunda sizi rahatlatabileceğimizi düşünüyoruz.

Darius

Günlük girdiğimiz dereceli oyunlarda, Tutuştur’lu, Hayalet’li hatta ikisine birden sahip birçok Darius görüyoruz. Şampiyonun görece kolay olması, yüksek hasarı ve kanama etkisiyle birleşen Tutuştur, birinci seviyeden itibaren sizi kesme potansiyeline sahipler. Koridoru delicesine kazanmaya oynayan, kazandığı kartopu etkisini ise oyuna yaymayı amaçlayan bu Darius’lar, bu konuda oldukça başarılılar diyebiliriz. Ancak koridorda sahip olduğu avantajına çok güvenip hata yapan da birçok insan var. Bu hataları değerlendirmek de bize kalıyor.

Püf Nokta: Saygı Göstermek

Koridor aşamasında yapabileceklerimize gelecek olursak, Darius’a saygı göstermeyi unutmamalıyız. Erken ve orta oyunda uzun takaslardan kaçınmalı ve Darius’un özellikle E ve W yeteneğinin bekleme süreleri çevresinde oynamalıyız. W ile yavaşlatıp 2-3 kanama yükünü bıraktıktan sonra kaçacağınızı düşünürken en son E si ile çekip geri kalan kanama yüklerini biriktirince 800-900 gerçek hasarı vurup öldürüyor. Q’sundan çektiği can da ayrı bir sinir edici olay, tam keseceğinizi düşündüğünüz zaman gelen can ile sizi ters ayakta yakalayabilen bir şampiyon. Bu yüzden Q’sunun içine girip can çekmesini engellemek ve mümkün olduğunca az hasar almak önceliğiniz olmalıdır. Biraz intihar gibi gözükse de doğru olan hareket bu olacaktır.

Tabi yeteneğin hasar alanının dışına çıkabiliyorsanız içine girmeye çalışmamak en iyisi. Ek olarak canınız %35 civarında koridorda durmamaya gayret gösterin. Işınlan kullanmanın avantajı, koridorda hata yaptığınızda iksir, can ve eşyalarınızı alıp koridora geri dönebilmenizdir. O yüzden ışınlan almak sizi rahatlatabilir, ayrıca farklı koridorlara da destek verebilir, ihtiyacınız olan altını toparlayabilirsiniz.

Menzilli bir karakter oynuyorsanız, dürtme avantajınızı kullanmalısınız.

E’sini kullandıktan sonra normal saldırılarınızı daha rahat kullanabilirsiniz. Kısa bekleme süreli bir yetenek olmadığı için daha fazla cezalandırma şansına sahip olursunuz. Ancak karşı tarafta hareket hızını arttıracak: ayakkabı, Hayalet, Sürat Coşkusu gibi mekanikler, sizi yakalamasına olanak sağlayabilir. Bunun bilincinde olarak oynayın. Menzilli şampiyonların canı görece azdır ve kolay öldürülebilirler. Pozisyon dışı kaldığınızda ve baskın yediğinizde kolay hedef olursunuz. Bu yüzden siz de ayakkabınızı tamamlamaya özen gösterebilirsiniz. Sürat Coşkusu ile oynanabilen Vladimir ve Ryze gibi şampiyonlarda rününüzü çalıştırıp uzaklaşma imkanına sahip olabilirsiniz. Ama Vayne ve Quinn E yetenekleri olmadan kurtulma şansları çok olmayan karakterler alacağınız bir ayakkabı, sizi hayatta tutabilir. Yine menzilli karakterlerde erken bir Celladın Çağrısı veya Morellonomikon ile Darius’un can çekmesini azaltabilirsiniz. Yakın dövüşçü şampiyonlar için ise Ninja Tabisi ve erken bir dikenli yelek ile can çekmeyi kesebilirsiniz.

Umarız, “Karşılaşmaya Çekindiğimiz Şampiyonlar” ile bildiklerimiz sizin de bildiğiniz olur ve koridorda şampiyon bazında olmasa da oyun koridor ve oyun bilgisi ile bu farkı kapatabilirsiniz. İyi Oyunlar!

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir