League of Legends

League of Legends, İran ve Suriye’de yasaklandı

Riot Games

Amerika Birleşik Devletleri ve İran arasında yaşanan gerginlik dolayısıyla ABD hükümeti League Of Legends oyununu İran ve Suriye’de yasakladı.

ABD ve İran arasında uzun süredir devam eden gerginlik espora da sıçradı. Bilindiği üzere İran geçtiğimiz günlerde ABD İHA’sını vurdu. Bunun üstüne cevap vermesi beklenen Amerik Birleşik Devletleri daha önce görülmemiş bir yaptırım uygulama kararı aldı. Hükümet, son yılların popüler yapımlarından League of Legends oyununu İran ve Suriye’de yasaklama kararı aldı. Böylelikle espor arenasında ilk kez böyle bir olay yaşanmış oldu.

LOL, 2009 yılında Riot Games tarafından piyasaya sürülen bir oyun. LOL’ün son yıllarda inanılmaz bir başarı yakaladığı biliniyor. Neredeyse her sene popüleritesini kaybedeceği düşünülen yapım aksine büyümeye devam ediyor, yeni gelen Teamfight Tactics moduyla birlikte daha da büyümesine kesin gözüyle bakılıyor. ABD hükümetinin aldığı karara göre belirsiz bir süre İran ve Suriye’den League of Legends sunucularına erişim sağlanmayacak.

ABD ve İran arasındaki sürtüşme çok uzun zamandır devam ediyor. Böyle bir yasak ise oyuncuların bir hayli canını sıkmış durumda. İran ve Suriye’den oyuna bağlanmaya çalışan oyun severler karşılarında “ABD kanun ve yönetmelikleri nedeniyle, ülkenizdeki oyuncular Leageu of Legends’a şu anda erişim sağlayamamaktadır.” şeklinde bir uyarı görüyorlar.

Oyun severler politikacıların davranışları ve kararlarından dolayı sivillerin zarar görmesinden rahatsız. Yasağın ne kadar süreceği veya başka ülkelerde geçerli olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.