Tanıdık Yüzler: Touch League of Legends League of Legends Haberleri

Tanıdık Yüzler: Touch

Tanıdık Yüzler serimizin bu haftaki konusu sizleri biraz geçmişe götürecek, eski League of Legends izleyicilerinin burnunda hafif bir nostalji kokusu oluşacak. Ülkemiz espor arenasında baş gösteren ilk yabancı oyunculardan birisi olan Omid “Touch” Rosander, bugün ele alacağımız isim.

Türkiye’ye iki kez gelen ve ikisinde de uzun süre bizimle kalmayan Omid’in kariyerine gelin sizlerle beraber bir göz gezdirelim.

Touch Kimdir?

Omid “Touch” Rosander, 1 Şubat 1995’te, Norveç’te doğmuştur. Kendisi profesyonel olarak espor ile ilgilenmeden önce kendi ülkesinde LAN turnuvalarına katılmaya başlamış ve bu turnuvaların neredeyse hepsini kazanmıştır. Daha sonra, League of Legends üzerinden tanıştığı bir nişancı sayesinde espor kariyeri başlayacaktır. Bu isim hepinizin çok yakından tanıdığı HolyPhoenix’ten başkası değildir tabii ki.

İkili, sezon 3 itibariyle beraber dereceli maçlar atmaya başladı. Touch’ın Türkiye’ye gelişi ise o sıralar HolyPhoenix’in de bünyesinde bulunduğu Dark Passage’ın, acil bir destek oyuncusuna ihtiyaç duyması ile oldu. 2014 Yaz Mevsimi şampiyonu olmayı başaran Dark Passage, Dünya Şampiyonası’na katılabilmek için Wildcard elemelerini geçmek zorundaydı. Bunu yapmak için ise bir destek oyuncusuna ihtiyaçları vardı tabii ki. Tam o sırada Touch, takımın imdadına yetişti.

Dark Passage Dönemi

Böylece Touch, çoğu profesyonel League of Legends oyuncusunun yapamadığı bir başlangıç ile kariyerine adım attı. İlk profesyonel maçlarına uluslararası bir turnuvada çıktı. Hem de kazananının Dünya Şampiyonası’na gideceği bir turnuvada. Ayrıca söylemek gerekir ki oldukça da iyi bir performans sergiledi. Wildcard turnuvasında grup aşamasını takımıyla beraber birinci bitirdi ve KaBuM! e-Sports ile birlikte 2014 Worlds elemelerine katılma hakkı kazandılar.

Büyük fakat abartılmamış umutlarla gidilen turnuvadan elleri boş döndüler. Grup aşamasında Samsung White, ahq eSports ve  EDward Gaming ile aynı gruba düşen Dark Passage, galibiyet yüzü görmeden Türkiye’ye döndü. O sene, Samsung White’ın Worlds kupasını kazandığı ve sonraki sezonun tüm oyuncularının Çin’e gittiği seneydi.

Dark Passage ile birlikte oynayacağı ilk ve tek mevsime geçiş yapmadan önce Riot Games Türkiye’nin hazırladığı bir uluslararası turnuvaya katılıp çeyrek finallerde SK Gaming Prime takımına elendi. O turnuvayı da hemen ardından Beşiktaş bünyesine geçiş yapacak olan Aces High Esports Club kazandı.

Ardından 2015 Kış Mevsimi boyunca Dark Passage ile birlikte mücadele etti. Bu sene, Dark Passage’ın efsane kadrolarından birisine sahipti. Elwind, Crystal, Naru, HolyPhoenix ve elbette Touch. Güzel bir lig aşaması geçirseler de o sıralar yükselişte olan Beşiktaş Esports, lider konumuna ulaşmayı başarmıştı. Bu iki takım Kış Mevsimi playofflarında finalde karşı karşıya geldiler ve Dark Passage, rakibine 3-0 yenilerek bu mevsim kupaya veda etti.

Touch’ın Dark Passage serüveni ise burada son buldu.

Gidiş ve Kısa Süreli Geri Dönüş

Türkiye’de geçirdiği bir sene, Omid Rosander’in, Türkiye’deki oyuncular tarafından benimsenmesine yetmişti. Halen daha birçok oyuncu HolyPhoenix’ine efsane destek oyuncusunun Holythoth mu yoksa Touch mı oldu konusunda kuşkuya düşer.

Yine de oyuncunun bundan sonraki kariyeri en azından ülkemizde pek iyi yerlere gelmedi. Dark Passage’dan ayrıldıktan sonra kısa bir süre nDurance Gaming’te oynayan destek oyuncusu, 2017 yılında ülkemize ATLAS eSports Team bünyesine katılarak geri döndü.

Şampiyonluk Ligi’nin halen daha franchising sistemine geçmediği dönemde, yükselme liginde mücadele etti fakat pek başarılı olamadı. Ligi, takımıyla beraber beşinci sırada bitirdi.

Sadece bir mevsim ATLAS eSports Team ile birlikte oynadıktan sonra bir arayış içerisinde buldu kendini Touch. Epiphany Bolt, Veni Vidi Vici, nDurance Gaming, Tricked Esports bünyesinde oynayan destek oyuncusu bu takımlarda, ülkemizde de oynamış bazı oyuncular ile birlikte mücadele etti. Bu oyunculardan bazıları Achuu, Xyraz, Bwipo, k0u, Taikki ve Enegy’di. Tüm bu arayışın sonunda ise Nordavind’in kadrosuna katılarak memleketine geri döndü. 2018’de takıma katılan Touch hala Nordavind bünyesinde.

Memleketine döndükten sonra hiçbir majör ligde oynamamış, hep minör turnuvalarda takımıyla beraber mücadele etmişti. Katıldığı turnuvaların neredeyse tamamını kazanmayı da başarmıştır.

Kapanış

Touch’ın ülkemizdeki önemi, Şampiyonluk Ligi’nin ilk yabancı oyuncularından birisi olmasından kaynaklanıyor. Türkiye halen daha diğer liglerin yanında çok daha küçük görülürken ve Brezilya hala tepemizdeki belalı haydutumuzken ülkemize gelip yurt dışında bizi temsil etti ve uluslararası bir şampiyonluk kazandırdı.

Kendisinin pek etkileyici bir kariyeri veya ülkemize kattığı büyük bir başarı yok fakat özellikle uzun zamandan beri League of Legends maçlarını takip eden izleyicilerin aklına kazınmayı başarmış bir isim. Bazen, League of Legends’ın büyük grafik güncellemesini almadığı ve Omid “Touch” Rosander’in halen daha Dark Passage’da Leona oynadığı dönemlere dönmek istiyor insan.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir