League of Legends League of Legends Haberleri

Tanıdık Yüzler: Xico

Tanıdık yüzler serimizin bu bölümünde konuk edeceğimiz isim, ligimizde forma giymiş en güleryüzlü orta koridor oyuncusu. 2015 ile 2016 yılları arasında, Şampiyonluk Ligi’nde, 3 ayrı takımın bünyesinde mücadele etmiş Francisco Jose “Xico” Cruz Antunes’in Türkiye kariyerine göz atacağız bugün.

Xico Kimdir?

Franciscı Jose “Xico” Cruz Antunes, 12 Ekim 1998 tarihinde Portekiz’de doğdu. Profesyonel arenaya adımını 2015 senesinde atan oyuncunun bünyesinde mücadele ettiği ilk yakım K1CK Neosurf oldu.

Yine Portekiz merkezli bir takım olan K1CK Neosurf ile birlikte pek büyük olmayan turnuvalarda boy gösterdi. Takım ile birlikte yaklaşık iki sene boyunca profesyonel sahnede yarıştı. Portekiz ligi olan LPLOL’de 3 mevsim boyunca mücadele etti ve bu mevsimlerin her birinde hem lig aşamasında hem de playoff aşamasında birinciliği elde etti.

Xico, Truklax, LeChase, Kepe ve Rhuckz’dan oluşan K1CK Neosurf ile birlikte görece küçük turnuvalarda başarılar elde etti. Uzun süre boyunca formasını giydiği takımdan ayrıldıktan sonra ilk yurt dışı tecrübesini yaşamak için başka bir ülkenin takımına transfer oldu. O takım HWA Gaming’ti.

Portekizli

Xico’nun ülkemizde mücadele ettiği ilk dönem 2017 Kış Mevsimi’ydi. Sonradan Istanbul Wildcats ismini alacak HWA Gaming’in bünyesine geçen orta koridor oyuncusu kısa sürede ülkemizde sevilen bir isim haline geldi.

Oyunu çok üst düzey bir seviyede olmasa da kişiliği, taraftarların sevgisini kazanmaya yetti. Oldukça neşeli bir kişiliğe sahip olan ve bunu dışarıya yansıtmaktan rahatsız olmayan oyuncu, dikkatlerin üzerinde olmasından hoşlanıyordu. Takımın moralini üst seviyede tuttuğu kolayca anlaşılabiliyordu.

Ayrıca 2017 Kış Mevsimi’nin lig aşamasında, birçok oyuncunun elde edemediği bir başarıya da imza attı kendisi. Yıldızlar karması olarak kurulan Supermassive’e karşı oynadığı bir karşılaşma da 10/4/10’luk bir Cassiopeia performansı sergiledi ve bu üstün oyunu bir beşte beş ile taçlandırdı.

HWA Gaming o mevsimi dördüncü sırada tamamlayarak playoff aşamasına katılmaya hak kazanmıştı. Playofflarda ise çeyrek finalde Galakticos’a mağlup olarak turnuvadan elenmişti.

Ülkemizde oynadıktan sonra rotasını farklı takımlara çevirdi kendisi. KIYF Esports Club ile birlikte EUCS Yükselme turnuvasına katıldı fakat başarılı olamadı. Sonrasında Vodafone Giants’a transfer oldu ve birkaç ayın sonunda şansını bir kez de Brezilya’da, Red Canids takımında denedi. Bu takımların hiçbirinde kayda değer bir başarı elde edemeyen Portekizli oyuncu, Türkiye’ye geri döndü.

2018 Kış Mevsimi’nde yeniden Şampiyonluk Ligi’nde izlediğimiz Xico’yu ligin başlarında Youthcrew forması ile görsek de mevsimi HWA Gaming bünyesinde tamamladı.

Eski takımı ile birlikte ligi yedinci sırada bitiren orta koridor oyuncusu, Beşiktaş Esports karşısında ligde kalma mücadelesi verdi. Rakibini 3-0 yenmeyi başaran takım 2018 Yaz Mevsimi’nde de ligde mücadele etme şansını yakaladı.

HWA ile birlikte Xico da bu şansı eline geçirmişti fakat kendisi, Yaz Mevsimi’ni Team Aurora bünyesinde geçirdi. Bir önceki mevsim son anda lige tutunmayı başarmış olsa da Yaz Mevsimi’ni sonuncu sırada bitirmekten kaçınamadı.

Böylece Xico’nun Türkiye macerası son buldu.

Son Olarak

Xico, Türkiye’den ayrıldıktan sonra G2 Heretics takımına transfer oldu. 1 sene boyunda takımda kaldıktan sonra, şu anda aktif olarak oyuncusu olduğu Movistar Riders’ın bünyesine katıldı.

Kendisi ne Dünya’da ne de Avrupa’da ismini duyurabilmiş bir oyuncu değil. Devler liginde mücadele etme fırsatı bulan insanlardan değil ne yazık ki. Yine de neşeli kişiliği ile birçok oyuncunun gönlünde taht kurmayı başardığını söyleyebiliriz. Şampiyonluk Ligi’nden gelip geçen, ligin neşesi oyunculardan birisi.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir