League of Legends

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Master Yi ve Taric

Eski Köye Yeni Adet Serisi: Master Yi ve Taric

Eski Köye Yeni Adet serimizde, League of Legends alışkanlıklarımızdan kurtularak kombolara, sinerjilere, eğlenceli seçimlere yeni bir yaklaşım getireceğiz.

Rehberde oyunu daha eğlenceli kılacak ve sizi şaşırtabilecek seçimlere yöneleceğiz. Arkadaşlarınızla “Ya kanka gel alt koridorda farklı bir ikiliyi deneyelim.” ya da “Bu şampiyona farklı eşyalar alsam nasıl bir uyum yakalarım?” dediğiniz zamanlarda 5Mid’e girip bakabileceğiniz ve okurken sizi denemeye şevk edecek farklı oynama tarzlarını göstermeye çalışacağız.

Nişancı Master Yi – Destek Taric

Serimizin bu bölümünde, zamanında orta koridor Taric ve ormancı Master Yi olarak oynanan kaynak aktarmaya dayalı bir ikiliden bahsedeceğiz. Taric ve Master Yi bir ara o kadar güçlüydü ki Bronz Ligi’nden Şampiyonluk aşamasına kadar her ligde oynanan ve oldukça yüksek kazanma oranına sahip olan ikiliydi. Ancak ormancı eşyalarına gelen dengelemeden sonra tabi ki güçlerini kaybetti. Master Yi’nin orta koridordan altın kazanamaması onların sonunu getiren en önemli etken oldu.

Biz yine de size bu ikiliyi denemeniz için bir Eski Köye Yeni Adet rehberi oluşturmak istedik. Gerçek güçlerini ve neler yapabileceklerini görmeniz için bu rehberden yararlanabilirsiniz. Derecelide denemenizi önermiyoruz. Çünkü oldukça kolay karşılanabilir bir ikili. Taric ve Master Yi’nin yakın dövüşçü şampiyonlar olması onların belki de en büyük zaafı. Bu yüzden klasik nişancıların Master Yi’ye karşı erken oyunda büyük bir üstünlüğü var. Kolayca dürtebiliyor ve rahatça minyon kesmesini engelleyebiliyorlar. Hele karşılarına Zyra, Karma, Brand gibi destek gelirse, koridor sizin için hiç keyif almayacağınız bir noktaya gelebilir. Elbette ki, bu olasılıklar normal oyunlarda da gelebilir ama en azından LP’niz gitmemiş olacak. Öncelikle normal oyunlarda alışmanız ve koridor aşamalarını iyi öğrenmenizi tavsiye ederiz.

İkili neden bu kadar korkutucu?

Gelelim “İkili neden bu kadar korkutucu?” sorusunun cevabına. Aslında bu şampiyonların özelliklerinde gizli. Master Yi kelimelere dökülebilecek bir şampiyon değil. Çoğumuz tarafından “Sağ Tık” şampiyonu olarak nitelendirilse de Master Yi oynaması hiçte kolay değil. Hiçbir kaçma yeteneği ve kitle kontrol yeteneği yok. Bu da onu takım savaşlarında tek kitle kontrol ile öldürülebilir duruma getiriyor. Şöyle bir özelliği de var ki oyunun en güçlü birebir şampiyonlarından biri diyebiliriz. Potansiyel olarak her şeyi yapabilecek bir şampiyon.

Bu potansiyelini daha kolay ortaya çıkarması için ise Taric, Master Yi için vazgeçilmez bir destek. Kalkan, zırh, büyü direnci, Can sağlaması ve en önemlisi hasar almayı engellemesi onu en ön sıraya taşıyor. İyi bir Taric ve iyi bir Master Yi oyuncusunun birleşimi tam bir katliam diyebiliriz. Çünkü Taric, Master Yi’nin güçsüz taraflarının neredeyse hepsini kapatabiliyor ve Master Yi’yi birebir şampiyonu olmaktan çıkarıp, takım savaşı şampiyonu haline getirebiliyor. Ulti’sini kullanıp yarınlar yokmuş gibi koşturan Master Yi’nin üzerine gelen Taric Ulti’si son noktayı koyuyor. Artık geriye kalan tek şey Master Yi’nin Q’su ile üzerine kullanılan kitle kontrollerden mümkün oldukça çoğundan sıyrılmaya çalışması diyebiliriz. Eğer başarırsa her takım savaşında penta atabilir bir konumda olacaktır.

Master Yi Rün ve Eşya Dizilimi

Master Yi çıktığından beri iki farklı dizilimle oynanan bir şampiyon oldu. Birisi kritik eşyalarına dayalı dizilim diğeri ise “on-hit” olarak adlandırılan Guinsoo’nun Hiddeti ve Mahvolmuş Kralın Kılıcı ile yapılan dizilim. Size önerimiz, karşıda tank şampiyon yoksa yani görece az canlı şampiyonlar varsa kritik eşya dizilimine gitmeniz. Ebedi Kılıç, Kanasusamış, Hayalet Dansçı, Statik Hançer, Koruyucu Melek ve Şavaşçı Çizmeleri alabilirsiniz. Bu tarz eşya seçimleriyle zırh değeri düşük olan şampiyonları rahatlıkla öldürebilirsiniz. Eğer can değeri ve zırh oranı yüksek şampiyonlar varsa Mahvolmuş Kralın Kılıcı, Guinsoo’nun Hiddeti, Savaşçı Çizmeleri, Aklın Sonu ve Ölümün Dansı tercihlerinde bulunabilirsiniz. Opsiyonel olarak kolay ölmemek için Donmuş Balyoz veya Sterak’ın Güvencesi de alabilirsiniz.

Rün olarak kesinlikle Yenilmez tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü takım savaşları, Yenilmez rününü etkinleştirecek kadar uzun sürüyor ve ründen kazanacağınız değişken hasar ve can yenileme işinize çok yaracaktır. Hem ölmenizi zorlaştıracak hem de hasarınıza ek bir hasara sahip olacaksınız. Alt taraftan Zafer, Efsane:Çeviklik ve Son Darbe rünlerini seçebilirsiniz. Eğer karşıda çok fazla kitle kontrol varsa Efsane:Sıvışma da tercih konusu olabilir. Yan rünlerden ise Azim ağacından Kemik Zırh ve Canlandır rünlerini seçin. Çünkü Canlandır, hem Taric’ten aldığınız kalkan ve can artacak hem de çaldığınız can miktarını arttırcak. Kemik Zırh ise sizi öldürülmesi daha zor bir hale getirecektir.

Taric Rün ve Eşya Dizilimi

Taric’te eşya dizilimleri değişiklik gösterse de Zeke’nin Ahengi ve Şovalye’nin Adağı kesinlikle satın almanız gereken iki eşya diyebiliriz. Bu iki eşyayı satın alıp Master Yi’ye bağlamanız gerçekten çok önemli. Bu eşyalarla ona hem hasar konusunda hem de tanklık konusunda yardımcı olabilirsiniz. Diğer tercihler biraz sizin tercihinize kalmış. Karşı tarafta kitle kontrol fazla ise Mikail’in Kazanı, normal saldırı bazlı şampiyon fazla ise Donmuş Yürek, fazladan kalkan sağlamak isterseniz Demir Solari’nin Broşu satın alabilirsiniz. Pabuç olarak Merkür’ün Adımları’nı tercih edin. Kitle kontrolden ne kadar az etkilenirseniz Master Yi’yi o kadar kolay koruyabilirsiniz.

Taric’e ise Muhafız rününün çok yakıştığını düşünüyoruz. İkincil rünlerden ise sırasıyla Yaşam Kaynağı, Kemik Zırh ve Canlandır almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Canlandır, kullandığınız kalkan ve can miktarını arttıracak; Yaşam Kaynağı, kitle kontrol uyguladığınız rakipten Master Yi can yenilemesi sağlayacak; Kemik Zırh ile ölmenizi zorlaştıracaktır. İkincil rün olarak ise İsabet ağacından, Pratik Zeka ve Efsane:Sıvışma tercihlerini yapabilirsiniz. Taric bazı durumlarda mana kontrolünü sağlayamadığı için Pratik Zeka onun için çok uygun bir rün. Sıvışma ise Master Yi’yi korumanıza engel olacak herhangi bir kitle kontrol süresini en aza indirmek için tercih edebilirsiniz.

 

Elbette ki, Eşya dizilimi ve rün dizilimi tamamen sizin isteğinize bağlı. Kendi oynayış tarzınıza göre şekillendirebilir, farklı stillerde oynayabilirsiniz. Umarız keyifli beğenir ve keyifli vakit geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Eski Köye Yeni Adet serisinin bir sonraki bölümü ile karşınızda olacağız.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.