League of Legends

Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi’nde hayal kırıklığı yaşatan 5 oyuncu

Şampiyonluk Ligi’nde lig aşamasını geride bıraktık. Yedi haftalık serüvende 53 oyuncu Vadi’de boy gösterdi. Kimi destan yazdı ligde, kimiyse ekran başında saç baş yoldurttu. Bu yazımızda Yaz Mevsimi’ne büyük bir beklentiyle başlamasına rağmen bir türlü istenilen performansı gösteremeyen oyuncuları ele alacağız.

Tolerant – BAUSuperMassive

Alman asıllı Türk oyuncunun kariyeri rüya gibi başlamıştı aslında. İlk profesyonel deneyimini Dark Passage formasıyla henüz nisan ayında yaşayan genç destek yaklaşık iki ay sonra kendisini BAUSuperMassive formasıyla buldu. Tolerant’ın işi çok zordu. Doldurması gereken boşluk gerçekten büyüktü. Dumbledoge SUP için her zaman değerli bir oyuncu olmuş, takımın taşıyıcı lokomotifi olarak görülmüştü. Ayrılığı tüm espor takipçileri için büyük bir şok etkisi yaratmıştı. Mevsim boyunca Tolerant, SUP destekçileri için Dumbledoge’un boşluğu doldurmaya yaklaşamadı bile. İşler yolunda gitmiyor, dominant BAUSuperMassive performansı mumla aranıyordu. SUP alt koridorundaki uyum eksikliği göze açıkça çarpıyordu. Genç oyuncuya yöneltilen eleştiriler günden güne artıyor, performansı git gide daha fazla eleştiri konusu yapılıyordu. En nihayetinde SUP mevsim finallerine Tolerant ile gitme riskini alamadı ve kadroya Rogu Sama takviyesinde bulundu.

Holyphoenix – Dark Passage.BKM Express

2016 sonbaharı Dark Passage taraftarı için gerçek bir yaprak dökümüydü. Genç yıldızlar EU LCS’in yolunu tutmuş, Elwind’in ayrılacağı söylentileri çıkmış, Zeitnot ise ezeli rakibe kaptırılmıştı. Fakat Zeitnot ayrılığı o kadar da canları sıkmamıştı DP taraftarı için. Zira yerine gelen isim ligimizin efsanelerinden Holyphoenix’ti. Holyphoenix takıma gelişini, fan sayfasında paylaştığı 2014 Worlds görseliyle duyurunca beklentiler oldukça yükseldi. Geçen zamandaysa bu beklentilerin yanına dahi yaklaşılamadı. Takımı alıp götürmesi, ligi kasıp kavurması beklenen Holyphoenix yerine lane aşamasında sıkıntı yaşayan, takım savaşlarında verim alınamayan, kendini oyuna veremeyen bir nişancı vardı Vadi’de. Yanına gelen dört farklı partneri de bu durumu değiştirmeye yetmedi. Yeni güzel günlerin hayalleri, yerini eskinin özlemine bıraktı. Bugün mevsim finallerine girerken Dark Passage altı ekip arasında en zayıf halka konumunda. Worlds imasıyla başlayan serüvende Holyphoenixli DP, şampiyonluktan ziyade düşme-kalma hesabı yapıyor.

Immortoru – Dark Passage.BKM Express

Türk espor tarihinde Naru’nun hep özel bir yeri oldu. Bir çok yabancı orta koridor geldi ve Vadi’yi fethetmeyi başardı. Fakat Naru’nun yeri hep sabitti. En kötü form grafiğine sahip olduğu dönemlerde bile Naru tahtın sahibi konumundaydı. Böyle olunca lige gelen her yerli orta koridor Naru’yla kıyaslandı. Immortoru da bunlardan biriydi. OHM formasıyla lige geldiğinden beri Naru’nun tahtını sallayacak isim olarak anıldı. Beşiktaş.OyuzHizmetleri ligden düşerken dahi onun performansı takdir edildi. Son olarak oyuncu kendini DP formasıyla buldu. 2016 sonbaharındaki IEM elemelerinde alttığı beşte beş ile beklentiler iyice yükseldi. Lige geldiğimizdeyse durum tamamen değişti. Küme düşmenin eşiğinden dönülen Kış Mevsimi’nin ardından fatura yabancı oyunculara kesildi ve Yaz Mevsimi’ne Immortoru’yla devam kararı alındı. Fakat Toru’yla o özlenen günler asla geri gelmedi. Yanlış ve yavaş kalan rotasyonlar, takım savaşlarında düşük katkı… Immortoru ne takımının ihtiyaç duyduğu taşıyıcı rolüne bürünebildi, ne de ortalama bir performans sergiledi. Yaz Mevsimi boyuncu en az skor alan orta koridor unvanına sahip olan Immortoru, Mevsim Finalleri öncesinde yerini Koreli Ninja’ya kaptırdı. Muhtemelen DP macerası böylelikle sonlandı.

mean – Galakticos

Bölge olarak Türkiye üst koridor ve nişancı rollerine birçok büyük yetenek kazandırdı. Mean de son dönemde sahneye adımını atan yetenekli nişancılardan biriydi. İlk olarak 2015 Kış Mevsimi’nde Dark Passage formasıyla çıktığı iki seriyle kendini seyirciye tanıtan Mean, uzunca bir süre Yükselme Ligi’nin tozunu yuttu. 2017 Kış Mevsimi’nde Galakticos kendisine şans tanıdı ve oyuncu tekrar lige merhaba dedi. Kış Mevsimi Mean için efsaneydi. Düşmesine kesin gözüyle bakılan ekip ilk sezonunda çeyrek final görerek ve düşme potasının üstünde kalarak bitirdi. Yaz Mevsimi için de beklentiler büyüktü. Üst koridora gelen Marshall ile takımın sıçrama yapacağı beklentisi vardı. Fakat durum böyle olmadı. k0u ve Mean’in düşen performanslarıyla Galakticos kendini küme düşmenin eşiğinde buldu. Mean ise koridor safhasını en kötü geçiren nişancılarından biri oldu. Bunun yanında en az skor alan ve en az hasar katkısı yapan nişancı gene Mean. Geçtiğimiz mevsime özellikle Tristana oyunlarıyla damga vuran nişancıdan beklentiler oldukça büyüktü. Fakat geldiğimiz aşamada Mean takımına istenilen katkıyı bir türlü veredi ve hatta hatalı kararlarıyla Galakticos’u birçok kez zor duruma soktu.

k0U – Galakticos

k0U Kış Mevsimi’nin en değerli ormancısıydı. Galakticos’un geçtiğimiz mevsim gösterdiği iyi performansın baş mimarı k0U’ydu. Yüksek skor ve hasar katkısıyla çoğu zaman GAL’ı tek başına yükseltiyordu. Fakat hasar odaklı ormancıların metadan düşmesiyle Norveçli ormancının büyüsü bozuldu. Tank ormancılar git gide değerlenirken, Galakticos’un k0U’dan aldığı verim günden güne düşüyordu. Mevcut tabloda takım k0U’yu yollayıp yerine Galatasaray Esports forması giyen Coma ile anlaştı. Fakat k0U için film henüz bitmedi. Tecrübeli ormancıyı P3P Esports formasıyla mevsim finallerinde izleyeceğiz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.